VIDEO: Novou sekačku vybírejte podle velikosti a charakteru zahrady

  • 11
Běžnou rotační sekačku vybírejte hlavně podle plochy zahrady a předpokládané četnosti sekání. Kdo ale touží po skutečném anglickém trávníku, musí zvolit vřetenové sekání. Lepší modely umožňují i připojit k sekačce sedátko, takže se vozíte pohodlně jako na traktůrku.

Nemá cenu kupovat drahý travní traktor na malou a členitou plochu. A naopak - poddimenzovanou sekačku na velké zahradě "utaháte" za dvě sezony.

do členitého terénu

Pro velmi členité pozemky je vhodné vybírat sekačky s kratším nožem, lépe se s nimi manévruje. Také sekačky s pojezdem mívají silnější a těžší motor, v členitém terénu se s nimi hůře manévruje.

Na malý pozemek do 400 čtverečních metrů většinou postačí sekačka na elektrický pohon. Ale pokud jste zastánci benzinového pohonu, můžete zvolit sekačku bez pojezdu a ušetříte.

Na větší pozemky je třeba výkonnější technika, sekačka s pojezdem je tu téměř "povinností". Nejde jen o to, abyste se tolik nenadřeli, ale i o to, že sekačky bez pojezdu bývají dimenzované na menší plochy. Tomu odpovídá nejen výkon motoru, ale také "festovnost" mechanického provedení.

U málo členitých pozemků nad 1000 m2 se už zabývejte myšlenkou, zda by nebylo výhodné pořídit traktůrek.

Úplně jinak budou uvažovat lidé, kteří "boj s trávou" neberou jako nutné zlo, ale na kvalitě trávníku jim skutečně záleží a jsou ochotni sekat i vícekrát týdně. Mají jedinou volbu - vřetenovou sekačku (viz článek o vřetenových sekačkách).

Na předzahrádku o pár metrech čtverečních si vystačí s mechanickou variantou, pro větší plochy musí sáhnout po motorové verzi, s mechanickou by se zbytečně hodně nadřeli. "Vřetenové sekání má proti rotační variantě výhodu v tom, že stéblo trávy se neurazí, ale čistě odstřihne. Konečky trávy nezasychají, lépe regenerují. Tráva tak rychleji houstne a je odolnější proti chorobám," říká Tomáš Šena z firmy Atco, který se specializuje na prodej tradičních anglických vřetenových sekaček a také na poradenství na údržbu travních porostů a patří mezi propagátory "starého, ale dobrého" sečení pomocí vřetenového systému.

Patálie s elektřinou

Máte na fasádě elektrickou zásuvku? Pokud byste sekačku museli připojovat z interiéru, znamená to další metry kabelu navíc, s tím souvisí i zvýšené nebezpečí jeho přeseknutí. Ale například běžné uspořádání řadového domku s předzahrádkou a menším pozemkem za domem bývá pro využití elektrických pomocníků ideální.

Nápaditá konstrukce elektrické sekačky easyMove od Gardena umožňuje řídit přední kolečka

Nápaditá konstrukce elektrické sekačky easyMove od Gardena umožňuje řídit přední kolečka

"Já osobně bych si ale elektrickou sekačku už nepořídila," psala nám do redakce čtenářka Ivana Jelínková. "Máme malý pozemeček, a tak jsem si myslela, že mi to postačí. Jenže bojovat pořád s kabelem mi připadalo tak otravné, že jsem si koupila benzinovou," píše. Podle ní ale elektrický pohon nebyl špatný, nechce ho zatracovat, byl tichý, takže při sekání nerušila sousedy, nevýhody kabelu však nakonec "přehlasovaly" hluk benzinového motoru.

Když se nechcete potýkat s přívodní šňůrou, zkuste některý z akumulátorových modelů, nabízí ho třeba výrobce Bosch v řadě Rotak, na internetu lze tuto sekačku koupit už za ceny od 4 000 korun.

Na větší zahradu s benzinem

Pro větší zahradu se vyplatí benzinová sekačka. Záleží na charakteru zahrady, jaký model zvolíte. Větší pozemek si žádá samochodné řešení, hodí se na rozlehlejší plochy.

Starší sekačky se nehodí do svahu, zde je lepší použít motorovou kosu

Starší sekačky se nehodí do svahu, zde je lepší použít motorovou kosu

Pokud budete udržovat větší a rovné plochy, kde se nebudete obracet každých pět metrů, volte verzi se širším záběrem. Nebude vadit, že pohon sekaček se širokým záběrem spotřebovává značnou část výkonu motoru - velké stroje mají výkonnější a těžší motory.

Pro členitý terén ale může být výhodnější a nakonec i méně pracné během sekání vybrat levnější lehký stroj s užším záběrem a menším výkonem, s nímž se zase bude snáze manévrovat.

Hodně záleží na tom, jak často plánujete sekání. Kdo si najde čas jednou za týden, měl by počítat s tím, že o víkendu "jako naschvál" bude po dešti. Pokud se to stane několikrát za sebou, tráva hlavně v jarním období nebezpečně vyroste a budete se s ní "prát".

Proto je vhodné pro tyto případy koupit stroj, který si snáze poradí i s vyšším nebo vlhkým porostem. Prvním ukazatelem pro výběr je síla motoru. Třiapůlkoňový motor nasazený na sekačku se šíří střihu 50 centimetrů se ve vyšším a vlhkém porostu okamžitě zahltí.

Důležité je i šasi, mělo by být co nejvyšší a mít kulatý tvar, aby v něm mohl dobře proudit vzduch, výletový otvor byl měl být co největší (viz článek o výběru sekačky pro sekání přerostlé a vlhké trávy).

Tato pravidla ale neplatí pro vřetenové sekání, to je energeticky výrazně méně náročné, proto 3,5 koňový motor je zcela dostačující i při šíři záběru 51 cm a pohonu pojezdu sekačky. Pravda je, že vřetenová sekačka není vhodná pro kosení vysoké trávy (nad 10 cm).

Velké plochy se vstupem do královské třídy

Pro větší plochy, kde je i práce se sekačkou s pojezdem příliš pomalá, je vhodné pořídit travní traktůrek. Princip sekání je stejný jako u běžné rotační sekačky, pouze šíře záběru je větší a člověk sedí pohodlně na sekačce. I kvalita střihu trávy je podobná.

Srdce sekačky tvoří vřetenový systém

Srdce sekačky tvoří vřetenový systém

Variantu, kde je "všechno jinak", nabízí vřetenové sekačky. Pro menší zahrady se nabízejí v pochozí variantě - na rozdíl od běžných modelů pohon nezajišťují kolečka, ale válec.

Pro větší plochy jsou ideální sekačky modelové řady Royale, které je možné používat nejen jako pochozí, ale lze k nim připojit i sedačku, na které budete sedět jako na traktůrku (podívejte se na naše video).

"Není to sekačka pro každého, ale pro lidi, kteří mají u domu větší plochu trávníku a kterým záleží na kvalitě sekání na celé ploše," říká Tomáš Šena.