VIDEO: Podívejte se, jak si kachna indický běžec hravě poradí se slimáky

  • 60
Stačí, aby trochu zapršelo, a "španělák", vrah českých zahrad, je tu. Na vlastní oči jsme si ověřili, jak se slimáky zatočí kachna indický běžec.

"Neustále jsem slyšel, že slimáci nemají přirozeného nepřítele. Od známých jsem se ale dozvěděl, že existuje druh kachen, který slimáky žere. Nevěřil jsem," popisuje náš spolupracovník David Altner. A náhodou zjistil, že Marie Vyhnalová, která bydlí na Teplicku, jich několik chová.

"Pro jistotu jsem si na vlastní zahrádce nasbíral asi čtyřicet exemplářů hnědých slimáků, naházel je do umělohmotné nádoby od pracího prášku a vydal se směrem na Teplice," popisuje zrod nápadu ověřit si, zda si kachny na slimácích opravdu pochutnávají tak, jak se říká.

Kachny Běžec indickýKachny Běžec indický

"To musíte být ale rychlej s tím focením," volala na mě už od vrátek paní Vyhnalová. Nejdřív na misku nasypali hromádku slimáků a potom se začaly dít věci.

Sotva pustili kachny z kurníku, vrhnuly se na slimáky s takovou chutí, až se mu z toho skoro zvedal žaludek. Ozývalo se pouze zlověstné mlaskání. Když taková kachna totiž slimáka spolkne, musí ho zapít, aby dobře klouzal do žaludku.

Běžec indický s kořistí

"Za dvě minuty bylo po slimácích. Neuvěřitelné," žasl. Marie Vyhnalová nakonec kachnám nasypala trochu granulí, prý aby se jim dobře trávilo.

Na hektarovém pozemku už dva měsíce nežije ani slimák. A protože má Marie dva kačery a čtyři kachny, už teď má objednávku na dvanáct kachňátek. Normálně se prodávají za 100 až 300 korun, velmi špatně se ale shánějí.

Kachny u paní Vyhnalové budou mít dlouhý život. Nedovede si totiž představit, že by si je upekla. Vždyť přeci žerou ty hnusné slizké slimáky.

Indický běžec

Plemeno pochází z východní a jihovýchodní Asie z takzvaných tučňákovitých kachen. Jejich zušlechťování do současné podoby probíhalo v 19. století v Anglii a ve 20. století v Německu. Řadí se do skupiny lehkých nosných kachen díky své snášce, která dosahuje 100 a více vajec. Jsou mimořádně temperamentní, nenáročné, velmi shánčlivé, proto obzvlášť vhodné pro chov na velkých volných prostranstvích. Kachny nemají zachován pud sezení na vejcích a vodění kachňat.

Hmotnost je u kačera kolem 2 kg a u kachny 1,8 kg. Chovají se v mnoha zbarveních, například bílém, černém, modrém, hnědém, divokém, pstruhovém, stříbrně divokém, modře divokém, modro-žlutě divokém, sedlatém hnědém a sedlatém divokém.

Podrobnou historii chovu a další informace najdete například ZDE.