VIDEO: Pohlaví mláděte medojeda se určuje v rukavicích a s návleky

  • 10
Musíte odlákat samici, natáhnout si návleky na boty a na ruce jednorázové rukavice. Pak se teprve dá vlézt do výběhu medojedů, kde se krčí několik dní staré mládě. Vejde se do dlaně. Za chvíli je kurátorovi savců pražské zoo jasné, že je to kluk, váží kilo a půl, a už sice kouká, ale zuby ještě nemá.
Děti nalepené na sklo výběhu medojeda s mládětem většinou pokřikují, jaký je to roztomilý medvídek. Pavel Brandl, kurátor savců pražské zoo, to ale uvádí na pravou míru: "Medojed není medvídek, nýbrž jezevec, takže kuna." Aby bylo jasno.

Medojeda zastihnete kolem třetí odpoledne

Medojeda kapského (Mellivora capensis), na jehož černém tělíčku okamžitě zaujme bílý pruh táhnoucí se až ke kořeni ocasu, chová pražská ZOO od roku 2000. "Jejich chov je náročný a daří se pouze ojediněle, my právě odchováváme šesté mládě. Je to již pátý sameček v pořadí, přesto je to mládě velmi cenné," vysvětluje Brandl.

Proto také ty návleky, není žádoucí do výběhu s mládětem zanést cokoliv, co by mohlo ohrozit jeho zdraví. A rukavice jsou při prohlížení pohlavního ústrojí a ústní dutiny mláděte z hygienických důvodů také nezbytné.

Medojed je noční zvíře, pokud ho tedy chcete zastihnout v aktivním pohybu, zajděte se na něj podívat okolo třetí hodiny odpoledne.

Medojed kapský v pražské ZOO.Medojed kapský v pražské ZOO.

V tuto dobu máte šanci zastihnout ho při krmení, jak se láduje masovou míchanicí, syrovým i vařeným kuřecím masem a ovocem. Nepohrdne ani potkanem, myší nebo kuřátkem. Jako přílohu si samozřejmě dopřává med.

Medojedi obývají rozmanité oblasti Afriky a Přední Asie, tedy kamenité stepi a polopouště, listnatý a smíšený les, travnaté území i poušť a polopoušť. Přizpůsobují se prostředí skalnatých oblastí, lesů i vlhkých savan. Jejich volná a silná kůže s hustou drsnou srstí je chrání před hadím uštknutím, rohy buvolů a antilop nebo zuby predátorů. Nezranitelní ale samozřejmě nejsou.

Med mu vyhledává medozvěstka

Medojedovi nedělá problém rozhrabat hnízdo včel v zemi nebo v kmeni stromu a pochutnat si na medu a hmyzu. Včelí vosk a spousta larev na místě samozřejmě zbude i po jeho hostině. Tím se živí medozvěstka křiklavá (Indicator indicator), malý pták, který včelí hnízda vyhledává a křikem k nim medojeda cíleně přivádí.