VIDEO: Postarejte se o sklizené záhony. Pohnojte je, zryjte a vysaďte česnek

  • 11
Osiřelé záhony se zbytky rostlin nenechávejte v tomto zuboženém stavu do jara. Mají-li si přes zimu odpočinout a nabrat sílu pro další sezónu, potřebují trochu opečovat. Důkladně ale zryjte jen těžkou půdu, tu lehčí stačí prokypřit.

Máte dvě možnosti. Buď zbytky rostlin přímo na záhonu podrťte a můžete je s kompostem rovnou zapravit do půdy. Tak to alespoň dělají v zahradách Botanicu v Ostré u Lysé nad Labem, kde jiná než přírodní hnojiva nepoužívají. Nebo je posekejte, shrabejte a dejte na kompost; na hnojení je pak použijete v příštích letech.

Navozte kompost a ryjte či kypřete

Na "uklizený" záhon pak navozte vyzrálý kompost a rovnoměrně ho rozprostřete, stačí hromádky rozhrabat hráběmi. Pak ho zryjte buď rýčem, jako v našem úvodním videu, nebo použijte techniku.

Těžší půdy důkladně zryjteVelké hroudy přes zimu promrznou a na jaře je snadno rozhrábnete

Pokud už záhon bude přes zimu jen odpočívat, můžete ho nechat v tak zvané hrubé brázdě. To znamená, že necháte velké hroudy, které přes zimu promrznou a na jaře je snadno rozhrábnete. Lehčí půdy, písčité nebo bohaté na humus, stačí prokypřit rycími vidlemi.

Pokud budete zrytý záhon ještě osazovat, hroudy ručně rozbijte a záhon uhrabte, případně použijte rotavátor. Potom si pozemek nařádkujte a můžete vysazovat: teď už tedy v podstatě jen některé bylinky. Pokud mají do zimy zakořenit, máte na jejich výsadbu opravdu nejvyšší čas; a poté je samozřejmě nezapomeňte pořádně zalít.

Bylinky sázejte pomocí sázecího kolíkuZasazenou rostlinku pomocí kolíku zamáčkněte do půdy

A pak samozřejmě česnek, ten se dá sázet až do prvního sněhu. Ovšem platí, že pokud nemáte dopředu zajištěnou sadbu, už ji neseženete. A zkoušet zasadit stroužky česneku určeného ke konzumaci vůbec nemá smysl. Viz předchozí článek, mimo jiné o tom, jak je sadbový česnek nedostatkovým zbožím.