VIDEO: Postavte krmítko, spatříte i ptáky, které běžně neuvidíte

  • 17
Postavte ptákům na zimu krmítko, tento čin vás zahřeje lépe než ulovený bobřík dobrých skutků od Rychlých šípů nebo grog, ptákům tím možná zachráníte život.

Čím krmit

"Já osobně krmím v zimě slunečnicí, ale možností, čím ptáky v zimě přikrmovat, je mnohem více. “ říká Tomáš Brinke z České ornitologické společnosti, na kterou se můžete obrátit s jakýmkoliv dotazem k tomuto tématu. "Podle toho, v jaké oblasti bydlíte, zda v centru města, nebo spíše na okraji či na venkově, pak můžete na krmítku pozorovat nejrůznější druhy ptáků. Sýkorky (koňadru, modřinku, babku, uhelníčka i parukářku), brhlíka, kosa, kvíčalu, z pěnkavovitých pak čížka, stehlíka, hýla.“

Ať bydlíte v domku či v bytě, na venkově nebo ve městě, neměli byste na krmítko zapomenout. Lze ho umístit jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na okenní parapet.

Jaké jsou možnosti?

Dřevěné krmítko, ať už vyrobené svépomocí nebo zakoupené, je nejobvyklejší. Hotové pořídíte zhruba od 100 do 700 Kč, podle provedení. Stříšku může mít klidně plastovou nebo opatřenou střešní krytinou. Na přesném tvaru a velikosti nezáleží, vždy by však mělo být dostatečně prostorné a chráněné dostatečně velkou stříškou před sněhem a vlhkem, plocha na sypání potravy musí být ohraničena nízkým zábradlíčkem, aby potrava nepadala na zem.

Jednoduché talíře v kombinaci plastu a kovového trnu

Pokud jste náročnější a chcete, aby právě to vaše krmítko bylo hodně k pokoukání, inspirujte se krmítky špičkového designu, na jejichž výrobu je použito tvrdé dřevo, nerez, ale i sklo a plast. Pokud umíte pracovat s plechem, jistě něco podobného zvládnete, stačí ostré hrany opatřit dřevěnými nákližky či plastovými chrániči. Jestliže byste si některé z těchto značkových krmítek chtěli koupit, připravte si až 3 000 Kč, podle provedení.

Krmítko rychle a levně

Krmítko z PET lahve

Naopak krmítka z PET lahví jsou zcela specifickou kapitolou, protože náklady na ně jsou v podstatě nulové.

Stačí vymytou plastovou lahev od nápojů (nikdy nepoužívejte lahve od chemikálií!) opatřit ve výšce zhruba 5 až 10 cm ode dna kulatým či obdélníkovým otvorem na boku. Ostrý okraj vyříznutého otvoru můžete oblepit izolepou nebo opálit, aby se zaoblil a ptáci se o něj neporanili. Z vyříznuté části, případně z materiálu z jiné lahve, lze ještě nad tento otvor přilepit stříšku. Pak už jen stačí na dno nasypat krmnou směs a v místě šroubení plastového uzávěru krmítko zavěsit.

Tuková krmítka

Tukové krmítko

Na výrobu krmítka, do kterého jednoduše nalijete směs vyškvařeného loje smíchaného se semínky nebo drcenými ořechy, můžete použít starý květináč, skořápku kokosového ořechu, ale i obyčejný plastový kelímek. Stačí udělat do dna dírku, provléknout provázek na zavěšení, nalít připravenou tukovou směs, nechat ztuhnout a pověsit na vhodné místo. 

Podobně využít můžete i šišky, které do rozehřáté tukové směsi se semínky namočte a nechte ztuhnout. Pozor, u tukových krmítek platí, že se nemají věšet na místa, kam svítí sluníčko, jinak se tuk rozpustí! Když budete mít štěstí, třeba zastihnete hodujícího strakapouda, ti tukové směsi milují.

Kam s ním?

Pokud se směsí v krmítku přiživí veverka, nevadí. Kočka se ale ke krmítku dostat nesmí

Ať už jste vyrobili či zakoupili jakékoliv krmítko, umístit byste ho měli na klidné a přehledné místo, minimálně 150 cm nad zem a alespoň 2 m od nejbližšího stromu. Pokud ho věšíte přímo na strom, pověste ho na větev pomocí drátu nebo provázku za větev. Pokud tato pravidla dodržíte, nemělo by být krmítko přístupné ani kuně, ani kočce. Což se netýká jen vašeho domácího mazlíčka, ale dvojnásob pak koček toulavých, které se najdou v každém městě.

Při umístění krmítka na parapet okna platí v podstatě stejná pravidla. Navíc by mělo být krmítko na parapetu připevněné (například k rámu okna) tak, aby se nemohlo při nalétávání ptáků utrhnout a někoho zranit.

Co rádi mlsají?

Směs pro dokrmování

Ptáky nalákáte na semínka prosa, konopí, máku, lnu či řepky. Z kuchyně to mohou být ovesné vločky, strouhaná houska zbavená soli, maso nakrájené na kousíčky, strouhaná mrkev, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj, přidat můžete i drcená jádra lískových či vlašských ořechů, můžete přidat i kousek jablka.

Exkluzivní skleněné krmítko vám poskytne nádherný pohled, pěkně si ale připlatíte

Pokud vyrazíte na vycházku do přírody, můžete ptáčkům nasbírat i plody jeřabiny, rakytníku, černého bezu, břečťanu nebo semínka bodláků. Ne nadarmo jim nejvíce vyhovuje tzv. zadina, což je odpad od mlátiček a čističek obilí, tedy hlavně semena plevelů. Nejjednodušší je ovšem zaběhnout do zverimexu či hobbymarketu a koupit speciálně namíchanou směs pro krmení ptáků, kilogram přijde asi na dvacetikorunu.

Krmítko by mělo být udržováno v čistotě, aby na něm ptáci nenašli zkaženou potravu, mohla by jim ublížit. Proto jim ani nikdy nedávejte zbytky z kuchyně, těstoviny, nic slaného a kořeněného, ani uzené maso či přepálený lůj!

S přikrmováním se začíná s příchodem listopadu, nejdříve po menších dávkách, jakmile ale přijde sníh a mráz, dávky zvyšujte. Krmit můžete až do konce března, podle průběhu zimy a oblasti, kde bydlíte.

Vodní ptáci

Pokud chodíte přikrmovat kachny, labutě, lysky či racky pečivem, děláte v zásadě dobře. Měkké pečivo je pro tyto druhy skutečně tím nejideálnějším, tvrdé pečivo však musíte vždy rozdrobit na malé kousky, aby ptákům nezpůsobilo zranění jícnu. Podobně tito ptáci ocení i těstoviny.