VIDEO: Příbram žije betlémy, má dvě výstavy najednou

  • 0
Milovníci tradic by měli vyrazit do Příbrami. V současné době tam probíhají hned dvě výstavy betlémů prezentující nejtypičtější ukázky místního lidového umění.

Spolek Příbramští betlémáři společně s Hornickým muzeem Příbram připravil pro návštěvníky města doslova přetlak betlémářské historie. Uspořádal rovnou dvě výstavy betlémů. První z nich je umístěna v Galerii Františka Drtikola, druhá se otevřela ve čtvrtek 23. 12. na Svaté hoře.

"Chtěli jsme přiblížit vývoj betlémářské tradice hlavně od konce 19. století až do současnost," říká ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl. "Tradice betlémů na Příbramsku totiž sahá až do 17. století. Nejstarší období na výstavě ale taky najdete. Reprezentují ho dva tradiční příbramské betlémy, Bartošův a Vyskeřský, které patří mezi naše nejvzácnější exempláře," popisuje největší atrakce současné výstavy.

Bartošův betlém

K vidění jsou i figurky a domečky betlému z meziválečného období od pana Brůžka. Ty se nakupovaly na vánočních trzích, které se každoročně pořádaly na náměstí v Příbrami. Z poloviny 20. století pocházejí ukázky špičkové práce profesionálního příbramského řezbáře Antonína Smetáka i schematické figurky od rodiny Stočesů z Podlesí.

Brůžkův betlém

Skříňkový betlém

Zajímavý je i takzvaný skříňkový betlém, kde se mohou návštěvníci podívat na místní specialitu: chlebáčkové figurky. Pochází od březohorského rodáka, akademického sochaře Bohumíra Koubka, který při tvorbě chtěl použít právě to, co je pro Příbramsko typické.

Pohádkový betlém Františka Nejedlého

Betlém členů spolku Příbramští betlémáři

Zejména dětské návštěvníky jistě zaujme pohádkový betlém, který vyřezal František Nejedlý z Rožmitálu pod Třemšínem. Současnou tvorbu reprezentují především práce spolku Příbramští betlémáři.

Výstava v Galerii Františka Drtkola potrvá do 9. ledna, výstava na Svaté hoře do 3. ledna 2011.