VIDEO: Stáhněte si plánek na stavbu letadélka lehkého jako vážka

  • 3
Halové modely letadel neohlušují řevem motorů v otáčkách. Zato okouzlují křehkou elegancí. Stáhněte si plánek modelu z kategorie P3 vhodné pro žáky.

Letadla vhodná pro "pokojové" nebo halové létání lze koupit i v obchodě. Například stavebnice modelů Junior či Butterfly poháněných gumou koupíte v modelářských prodejnách za několik stokorun.

Levné stavebnice halových modelů Butterly a Junior

Levné stavebnice halových modelů Butterfly a Junior

Kdo by se chtěl létáním zabývat intenzivněji a poznat radost ze zprovoznění vlastního modelu, může se pokusit postavit podle našeho plánku model AŠ-4 navržený Aloisem Šildem, který se věnuje v Rousínově výchově mladých modelářů.

"Tento model kategorie P3 jsem začal s mládežníky stavět v našem modelklubu. Šlo mi o to, že v této kategorii se vypisují soutěže a ustavují se i rekordy, což je pro děti velkou motivací," říká Alois Šild.

Pravidla kategorie P3

Rozpětí může být maximálně 450 mm, celková délka také 450 mm, délka motorové části trupu maximálně 250 mm, minimální hmotnost (bez gumového svazku) 3,1 g.

Průměr vrtule maximálně 450 mm, potah papír nebo fólie, hmotnost gumového svazku není omezena.

Největší předností kategorie P3 pro žáky je dostatečná hmotnost 3,1 g, proto se může ke stavbě použít jakákoliv lehká balza.

O stavbě halových modelů bylo vydáno dostatek literatury. "Dobře to popsal například několikanásobný mistr světa Jiří Kalina. "Než začnete model AŠ-4 stavět, doporučuji zajít do knihovny a půjčit si jedničku Modeláře z roku 1987, tam najdete jeho rady a návody," doporučuje Šild.

Pokud nemáte tuto možnost, stáhněte si naši publikaci nahoře pod hlavní fotografií.

Co nejjednodušší konstrukce

"Abych žákům co nejvíce zjednodušil stavbu, použil jsem u modelu AŠ-4 objímku, ložisko a zadní závěs gumového svazku z plastu, stejné používá firma Ikara Brno u školního modelu Junior," popisuje autor návrhu.

Ze zakoupené vrtule odstřihněte plastové listy a místo nich nalepte chemoprénem listy balzové, které se vyříznou a vybrousí z materiálu o tloušťce 0,8 mm. Vybroušené listy namočte asi na deset minut do teplé vody, vyjměte je a přiložte na litrovou láhev od vína s odklonem od svislice 15°. Pak celek převažte pružným obinadlem a nechte do druhého dne vyschnout. Kdo si netroufá zhotovit prohnuté listy vrtule, může je nechat rovné jako u modelů kategorie A6, ale model má potom asi o třetinu menší výkon.

Soupiska materiálu

  • Křídlo má obvodové lišty z balzy 2 x 1,5 mm, žebra jsou z balzy 1 x 1,5 mm, posty z balzy 2 x 3 mm
  • VOP (vodorovná ocasní plocha) má obvodové lišty z balzy 1,5 x 1,5 mm, žebra z balzy 1 x 1,5 mm jsou rovná, bez klenutí
  • SOP (svislá ocasní plocha) má obvodové lišty z balzy 1 x 1,5 mm
  • Trup má motorovou část z balzy 4 x 6 mm. Papírové trubičky stočíme na stopce vrtáku o průměru 2 mm z tenké papírové lepicí pásky, a to maximálně ze tří vrstev
  • Na předek motorové části je nalepena plastová objímka vrtule a v zadní části je nalepen plastový zadní závěs gumového svazku
  • Objímka i zadní závěs jsou společně s trupem pro zpevnění omotány tenkou nití, která je prolepena lepidlem
  • Zadní část trupu z balzy 2,5 x 2,5 mm je směrem dozadu plynule zbroušena až na průřez 1,5 x 1,5 mm

Model AŠ-4 potáhněte potravinářskou fólií. Lepíme ji chemoprénem rozředěným toluenem v poměru 1:1. "Kdo si netroufá na potah použít fólii, může model potáhnout kondenzátorovým papírem. Ten před potahováním smačkejte do kuličky a pak přežehlete přes suchý ručník," radí Šild.

Plánek na stavbu žákovského modelu P3

Plánek na stavbu žákovského modelu P3

K pohonu modelu se používají oka gumy 3 x 1 x 350 mm. Gumu je třeba před létáním namazat ricinovým olejem. "První lety zkoušejte na 300 otoček. Model by měl létat v levých kruzích. A pokud zatáčí málo, zvětšete výchylku vodorovné ocasní plochy. Teprve po dosažení plynulého letu natočte svazek až na 1 000 otoček," doporučuje konstruktér.

S modelem AŠ-4 létají rousínovští v sále s výškou stropu jen pět metrů a dosahují až pětiminutových letů. V žákovském žebříčku obsadili v roce 2009 druhé až páté místo.

Více o stavbě halových modelů

Dvojplošník z kategorie P3, konstrukce j. KubešStavbou halových modelů se z gruntu zabývá Jiří Rudolf ve skriptech, která popisují nejen historii stavby těchto letadel, ale i veškeré technické aspekty stavby, výběr materiálů i kategorie, ve kterých se závodí. S jeho svolením si můžete tuto publikaci stáhnout a před stavbou vlastního modelu prostudovat. Soubory ve formátu PDF stahujte pod hlavní fotografií článku anebo na jeho internetových stránkách.