K toaletě je možné přikoupit i poklop.

K toaletě je možné přikoupit i poklop. | foto: Catgenie.cz

VIDEO: Už i kočky mají splachovací záchod. Za cenu čtyř lidských

  • 28
Majitelé koček si mohou ušetřit práci s kupováním a vyměňováním steliva – stačí pořídit svému mazlíčkovi splachovací toaletu, která se čistí automaticky.

Kočičí toaleta CatGenie se tvarem podobá běžnému záchodu pro lidi. S tím rozdílem, že mísa je zaplněná plastovými granulemi. Po použití se obsah toalety vyčistí mechanicky i tekoucí vodou smíchanou s dezinfekcí, granule se vysuší. Po půlhodině je toaleta opět připravena na další kočičí návštěvu.

Není tedy třeba dokupovat a vyměňovat běžné kočičí stelivo, obsah mísy nezapáchá. Komfort ale něco stojí, za automatickou toaletu zaplatíte podle modelu kolem deseti tisíc korun.

Co je potřeba k připojení

Toaleta se instaluje nejčastěji v koupelně nebo technické místnosti v domě. Potřebuje totiž přívod elektřiny (běžných 230 V), přívod vody a odpad. Toaletu je možné připojit pračkovou hadicí k WC, ale i k typizovanému pračkovému odpadu.

Rozměry se podobají klasickému záchodu. Toaleta má hloubku asi 60 cm, široká je 48 centimetrů.

Někteří potenciální uživatelé budou kočku muset naučit chodit na nové místo. Doporučuje se v první fázi stávající bedýnku přenést na nové místo, u větších vzdáleností postupně blíž a blíž. "Podle zkušeností našich zákazníků-chovatelů nebývá s přemístěním problém, kočky milují čistotu, takže si čisté granule brzy oblíbily," tvrdí Gabriela Fajtová ze společnosti Atranet International, která kočičí záchod prodává.

Podle ní je vhodné po přemístění staré toalety do koupelny připojit automat a starou bedýnku nečistit. Kočka by měla dát přednost čistým granulím. Teprve až se "zabydlí" v novém, je možné starou bedýnku zlikvidovat.

Jak to funguje

Záchod lze ovládat několika způsoby. Buď se nastaví automatické čištění několikrát denně (podle počtu koček), anebo si ho může spustit kočka samotná pomocí čidla, čistí se pak po každém vyčurání.

Nejprve se mechanicky pročistí granule, pak se propláchnou a nakonec vysuší.

Plastové síto nejprve vyextrahuje z granulí pevné částice výkalů, pak voda s dezinfekčním přípravkem promyjí granule a nakonec se toaleta vysuší horkým vzduchem. Celý proces trvá 35 minut.

Dovozce uvádí, že pro jednu kočku se spotřebuje ročně 3,5 balení dezinfekce. Jedno stojí 450 korun. Granule není třeba vyměňovat. Náklady na dezinfekci tedy nemusí být větší než cena za stelivo (záleží na druhu a kvalitě), je však třeba připočíst velkou vstupní investici a náklady na vodu a elektřinu jako cenu za komfort.