Redakce magazínu Hobby.cz se zúčastnila "srandaakce", kterou uspořádal český výrobce domácích spotřebičů Mora, slavící 185. výročí založení firmy. Chtěl předvést, že vyrábí stejné spektrum moderních spotřebičů jako vyhlášení světoví výrobci.
A tak se v soutěži Česko-Slovensko umí vařit kuchtilo na lince vybavené varnými deskami typu Domino, mezi nimi si každý zákazník může vybrat, jaký typ varné desky je mu nejbližší, od plynu až po indukci.
Pro nás ale nebylo důležité, jaká značka je namalovaná na desce. Šlo nám o to, jaké to je, když kuchař amatér podstoupí riziko, že ho Pohlreich roznese na kopytech. Podobně, jako to riskují amatérští soutěžící v jeho pořadu Na nože!
Klikněte na úvodní video, uvidíte jak probíhalo soutěžní klání.
Jak na tagliolini
Tagliolini jsou tenké italské nudle, které v běžné samoobsluze neseženete. Podle Pohlreicha je v nich víc vajec a při přípravě jde víc o vyzdvižení této základní suroviny než o chuť omáčky, ve které je "utopíte". Kdo by si chtěl vyzkoušet recept, mohl by zvolit jakékoliv jiné těstoviny, třeba hnízda tagliatelle.
Hobby.cz mělo tak trochu výhodu v tom, že Pohlreichovu mediální cestu průběžně sleduje, takže zná jeho minimalistické pojetí kuchyňské přípravy. Takže když šéf před začátkem klání oznámí, že chce ochutnávat nudle a ne omáčku, bylo to jako by namaloval velký vykřičník: chci minimum chutí, jen lehce ochutit těstoviny, aby se nepřebila jejich základní chuť, žádné tuny nakydaných omáček.
Také jsme věděli, že připravit Pohlreichovi převařené těstoviny je jako strčit před býka červený hadr. Pak není těžké se tomu přizpůsobit.
Začněte vývarem
Ještě před kláním jsme si sehnali jeho vlastní recept. Jenže jako všechny obecné recepty neposkytne to pravé know how. Nejlépe je vidět od šéfa přímo vlastní přípravu, což během své předváděčky ukázal.
Postup je nakonec tento: dejte vařit vodu, hodně ji osolte (to ostatně doporučuje i Ital, (například v článku o přípravě italské pasty ZDE). Rozehřejte pánev, do ní vlijte trochu vývaru; my jsme měli k dispozici kuřecí.
Do vývaru dejte trochu másla a nechte redukovat. Do této směsi nakrájejte citron. Na 400 gramů těstovin celý, takže množství si přizpůsobte podle množství připravovaných těstovin.
V Pohlreichově kuchařce se radí nadrobno nakrájet dužninu a vložit ji do směsi. Při praktické ukázce ovšem Pohlreich bleskově vymačkal půlku citronu a nakrájel trochu kůry. "To máte nakonec jedno," lakonicky komentoval dotaz na rozdílnost postupů. "Když máte dobré suroviny, nemůžete nic zkazit."
Tak to ale připadá profesionálovi. Doma to zkazit můžete tím, že to s citronem přeženete. Kdo toto jídlo nepřipravuje denně, měl by s ním zacházet opatrně, než si chutě vyladí.
Směs na pánvi zredukujte tak, aby se vývar vyvařil a byl "zralý" k vložení těstovin. Nebojte se těstoviny vyjmout z vody i o chlup dřív, dalším působením tepla dojdou. Až budete mít omáčku připravenou, vložte je na pánev, natrhejte bazalku a jemně posypejte parmazánem.
S parmazánem zacházejte téměř jako se šafránem, aby pokrm jen lehce ochutil a dosolil. A směs na pánvi prohoďte. Není to těžké. Pánev zešikma nakloníte od sebe a přes zadní hranu přehodíte. Vypadá to efektně a je to nejen jednoduché, ale i praktické: jídlo pak nemusíte rozmatlávat vařečkou.
Chybu v soutěži udělalo v tomto kroku slovenské družstvo: parmazán sypalo přímo do omáčky, ve které se vytvořily chuchvalce jako byste tam dali rozpustit taveňák. "Vidím, že třetí cesta existuje nejen u nás, ale i na Slovensku," glosoval to poněkud zhnuseně šéf.
Zvítězili jsme
V českém týmu jsem se za iDNES.cz a Hobby.cz zúčastnil já, tým ale tvořily i další kolegyně novinářky, Dáša Dandová z Trendmagazínu a Hana Melková z Bydlení.
Díky za jejich odvahu pustit se do klání s Pohlreichem. Ač si všichni o sobě myslíme, že vařit umíme, nechat se vystavit nelítostné kritice od samotného šéfa před kolegy z profese, se každý neodváží.
Ano, zvítězili jsme, ale určitě jen díky fandovství k Pohlreichovu stylu vaření. A paradoxně jsme si vyzkoušeli i další možnou metodu: když nemáš limetku, vraz tam kečup. Ovšem pod dozorem a tak, abychom nerozbili základní ideu receptu. Kupodivu to jde: chybějící bazalku jsme s tichým souhlasem šéfa úspěšně nahradili citronovým tymiánem.
Jaký je vlastně "šéf" zdeněk Pohlreich
V průběhu soutěže se šéf projevoval až tak kultivovaně, že jsem si říkal, že by mohl klidně přitlačit, aby bylo víc legrace. Na závěr soutěže, kdy uvařené těstoviny hodnotili nejprve zúčastnění šéfové z Mory, jsem od něj posléze očekával závěrečnou sarkastickou řeč. Kupodivu se stáhnul tak trochu do ústraní, jako by se snažil zbavit nálepky drsného sprosťáka, kterou u části "voličů" získal. Jeho pravou povahu a způsob jednání s lidmi necharakterizuje zcela přesně. |
Tagliolini podle zdeňka PohlreichaSuroviny:
Postup:
I když jsou v této chvíli těstoviny ještě tvrdé, klidně je slijte, protože vlastním teplem ještě budou pár minut samy měknout. Na pánvičce rozpustíme máslo, přidáme kousky oloupaného a nakrájeného citronu Zalijeme trochou vývaru a přidáme tagliolini . Promícháme, přidáme bazalku a servírujeme na talíř. Těstoviny posypeme parmezánem a podávame. Komentář: Když porovnáte nahoře popisovaný postup, uvidíte, že se od oficiálního receptu trochu liší. V praxi například napřed dal na pánev vývar, pak teprve máslo. Parmazán v receptu sype až na talíř, nám ho doporučoval dát už na těstoviny na pánev. Více cest k dobrému jídlu. Anebo se vyvíjí, od napsání kuchařky, kde postupy popsal, už uplynula přece jen nějaká doba. |