VIDEO: Vášeň i něha, to je páření tygrů ussurijských na sněhu

  • 14
Tygří namlouvání a páření probíhá poměrně drsně, ale v podstatě se neliší od rozmnožovacího rituálu domácí kočky. Jenže jinak vypadá přidržování zakousnutím do týla u tříkilové micky a jinak u dvoumetrákového kolosu.

Z lidského hlediska probíhají páření a námluvy u tygrů poměrně tvrdě. "Ve skutečnosti jde ale jen o měřítka, ussurijský tygr váží kolem dvou set kilo," vysvětluje Pavel Brandl, kurátor chovu savců v pražské zoologické zahradě. A to je právě připouštěný tygr Xeron menší, váží zhruba 160 kilo. Druhý samec z pražské zoo, Mauglis, má 205 kilo, ale existují i monstra s váhou přes 250 kg.

Pro milostný rituál tygrů je typické "kočičí" namlouvání. Xenon a Mary v pražské ZOO, leden 2010.

Tygří pár Xeron a Marylei

Xeron se narodil v Praze v roce 1998, pak byl v rámci chovného programu jako chovný samec v Ostravě a Lešné, je několikanásobným otcem. Do Prahy se vrátil na připouštění na konci roku 2009.

Marylei je narozená v Calgary v roce 2000, do Prahy přijela v roce 2004. Dosud neměla koťata. Pokud se jí podaří zabřeznout, bude pro ni první porod v deseti letech značnou zátěží s nejistým výsledkem.

Podoba tygřích námluv

"Pokud jsou obě zvířata normálně socializovaná, nepředstavuje připouštění tygrů pro chovatele nějaký problém," uklidňuje Brandl. Ale páření má samozřejmě typické "kočičí" prvky. Samice si namlouvání patřičně prožívá a nechce dát kůži jen tak lacino. Podobné je to i u výhružného vrčení a prskání.

Pár tygrů sibiřských, Xeron a Marylei, během lednových námluv v pražské ZOO.

Vrcholem rituálu je vlastní spojení. "Samec se přitom zakusuje samici do srsti v týle, aby si ji přidržel, což může u koček této velikosti nahánět laikovi hrůzu," popisuje Brandl. Nakonec se samice slastně válí na zádech. Vypadá to čistě rozkošnicky, ale ve skutečnosti je to chytrá pojistka, aby se semeno v útrobách samice dostalo kam má.

Tygřice se ale často chová k samci jinak během několikadenní říje a jinak mimo ni. "Nezbytná role chovatele spočívá v tom, že pozná hranici mezi těmito dvěma periodami a pokud dojde ke zvratu v chování obou zvířat, zabrání jim v kontaktu. Ten by pak mohl mít i fatální následky," vysvětluje Brandl, že taková idylka jako na našem videu to být nemusí.

Zda Mary zabřezla, bude ZOO schopna předběžně říci zhruba za jeden měsíc, podle opakování říje. "Ale ani chybějící říje bohužel nemusí u takto staré, dosud nerodící tygřice znamenat březost. Může jít jen o příznak abnormálního cyklu," zůstává Brandl realistou. Nezbývá, než doufat.

Tygr ussurijský v pražské ZOO

Tygr ussurijský (Panthera tigris altaica), označovaný též jako sibiřský, mandžuský či amurský, je největší kočkovitou šelmou. Výborně plave a na lov vychází i za dne, proto ho také v pražské ZOO velmi často zastihnete v prostorném venkovním výběhu, kde má k dispozici i vodní kanál. Ve volné přírodě přežívá posledních 200-300 jedinců, stav v zajetí je asi 1000 jedinců.

V přírodě se dnes vyskytuje už jen v Mandžusku, dříve se jeho rozšíření táhlo až k Bajkalu. Obývá tajgu, miluje husté lesní porosty kolem řek a jezer. Loví divoká prasata, srnce a jeleny, příležitostně medvědy, ale i menší živočichy. Větší kořist si tygr ukrývá a opět se k ní vrací.