VIDEO: Výběr z největší světové sbírky sýrových etiket uvidíte v Litvínově

  • 0
Sýrové etikety s motivem flóry a fauny vystavuje sběratel Ladislav Likler v Schola Humanitas v Litvínově. Za 40 let se mu podařilo shromáždit přes 190 tisíc etiket ze sýrů, pro výstavu vybral 400 nejkrásnějších.

Ladislav Likler se v roce 2007 rozhodl svoji sbírku, která čítá přesně 193 417 etiket ze 125 zemí světa, předat společnosti Laktos Praha. "Pracoval jsem na ní 40 let a kdoví, jak dlouho tady ještě budu. A když už se mi povedlo dosáhnout toho, že je největší na světě, nerad bych, aby se jednou rozdělila na několik částí. Teď se jmenuje Laktos Collection a já zůstávám jejím správcem a dál se starám o její rozšiřování," vysvětluje sběratel a zároveň předseda Klubu sběratelů kuriozit.

Etikety ze sbírky Laktos CollectionEtikety ze sbírky Laktos Collection

Pro litvínovskou výstavu vybral 400 nejlepších etiket s motivem flóry a fauny tak, aby byl zastoupen celý sýrařský svět. "Je perfektní, že se výstava může konat právě u nás. Naše škola Schola Humanitas se totiž zabývá ochranou životního prostředí, takže toto zaměření je pro nás symbolické," říká ředitel školy Milan Šťovíček, sám nadšený ornitolog.

Etikety ze sbírky Laktos CollectionEtikety ze sbírky Laktos Collection

Počátky lepení etiket na sýry se datují někam do 80. let 19. století do Francie. Zhruba o dvacet let později se už na etiketách začínaly objevovat výrazné umělecky zpracované motivy, kterými se výrobci snažili upoutat pozornost ke svému výrobku. Na výstavě jsou tak vidět doslova umělecká díla s překvapivě dobrou kvalitou dobového tisku.

Výstava trvá do 18. března vždy od pondělka do čtvrtku od 9 do 18 hodin.

O sbírce Laktos Collection

Etikety ze sbírky Laktos CollectionSbírka LAKTOS Collection není jen souborem etiket a obalů sýrů, ale obsahuje i doprovodný materiál s informacemi o výrobě a sortimentu sýrů v celém světě i o jejich historii.

Sbírka vedle etiket sýrů obsahuje i několik set obalů másla, víčka od jogurtů, téměř dva tisíce víček od porcované smetany (víčka se nejvíc sbírají ve Švýcarsku, Německu a Itálii).

Obsáhlou část tvoří i prospekty mlékárenských společností i národních mlékárenských svazů, které jsou zdrojem mnohých informací. Sbírku doplňuje i stovka starých mlékárenských lahví s litými nápisy a několik set krabiček od sýrů je zachováno vcelku pro uplatnění na výstavách.