VIDEO: Vysévejte letničky. Uděláte si radost a ještě ušetříte

  • 0
K létu patří truhlíky za oknem či na terase, bohatě přetékající záplavou barevných květů lobelek, verben či petůnií. Sazeničky si v pravý čas vyberete v zahradnictví, ale vlastní výpěstky vám udělají větší radost a ušetříte.

Šlechtitelé na celém světě se předhánějí, aby vypěstovali květiny, které nadchnou tvarem i zajímavou barevnou paletou pastelových i jasných a zářivých barevných tónů. Stačí vzít do ruky nové semenářské katalogy nebo zajít do zahradnictví a můžete si z nabídky květinových semen sami vybrat, co nového si letos na zahradu předpěstujete. Stačí vybírat podle fotografie na sáčku. Podrobnosti o výsevu, například zda je nutné právě předpěstování, tam najdete také. Případně se na cokoliv nejasného hned vyptejte.

Nabídka je pestrá

Starý dobrý aksamitník neboli afrikán se opět dostává na výsluní. Nízké jsou nádhernou obrubou záhonů.Existují oblíbené stálice našich zahrádek i okenních a balkónových truhlíků, po kterých s nostalgií saháme každoročně. Patří mezi ně například netýkavky (Impatiens), vilec (Cobaea), lobelka, šalvěj zářivá (Salvia splendens), limonky, smatavka (Thunbergia), cinerárie (Senecio cruenthus), vytrvalé stračky a orlíčky, begonie ledovka, hledík, gazánie, cínie, letní astry, slaměnky, okrasný tabák, afrikány, petůnie, ale třeba i popínavá povíjnice. Další zajímavé tipy najdete v našem videu.

Výběr misek pro výsev

K výsevu se nejlépe hodí ploché misky nebo malé květináče. K dostání jsou i speciální, poměrně levné a lehké výsevové misky, tzv. sadbovače, které jsou opatřeny potřebným množstvím odtokových otvorů a drenážních žlábků. Nehrozí tak přemokření dna misky, na které jsou malé rostliny velice citlivé. Můžete si koupit i mini-skleníčky, které v bytových podmínkách ideálně simulují vlhké klima skleníku.

Pokud k výsevu použijete plastové kelímky od jogurtu nebo zmrzliny, nezapomeňte ve dnu udělat otvor, kterým bude odtékat přebytečná voda.

Jakmile rostlinky ve výsevní misce poporostou, měly by zůstat odkryté a většinou je potřeba je vyjednotit.Rozhodně ale není dobré pro výsevy používat malé dřevěné "lísky" od zeleniny a ovoce. Po naplnění zeminou jsou dost těžké pro další manipulaci a při styku s vlhkou zemí rychle zahnívají. Vytvářejí tak nejen nevhodné mikroklima, ale i různé druhy plísní.

Jaký zvolit výsevní substrát

Speciální sadbovače jsou pro předpěstování rostlin ideální.Pro výsev letniček není dobré používat zeminu ze zahrady. Obsahuje řadu mikroorganismů, které semenům nesvědčí a mohou je zcela zničit. Proto je lepší koupit si přímo výsevní substrát, se kterým máte jistotu, že neobsahuje žádné škodlivé houby způsobující například "padání klíčních rostlin". V dobrém výsevním substrátu naopak nechybí jemně mletá rašelina, přídavek vápence a živiny pro malé rostliny. Tato investice se vám určitě vyplatí, protože nevhodným substrátem je způsobeno 80% neúspěšných výsevních pokusů.

Správný výsev

Misky nikdy nenaplňujte zeminou až po okraj, ponechte asi 5 mm volných pro snadnější zavlažování. Miska naplněná zeminou až po okraj se dá jen špatně zakrýt fólií či skleněnou tabulkou.

Nádherný slézovec si můžete předpěstovat v bytě, v květnu je ale možný i jeho přímý výsev na záhon.Před setím výsevní substrát v rozích misky přimáčkněte, urovnejte jeho povrch dřevěnou laťkou a můžete začít s výsevem. Drobná semena rovnoměrně a řídce vysejte na povrch, zamáčkněte je do půdy rukou nebo kouskem dřeva a nejlépe přes síto zasypte tenkou vrstvičkou půdy. Větší semena můžete vysévat jednotlivě do květináčů. Platí pravidlo, že semínko se má vysévat do takové hloubky, jaká je jeho výška. Po zasetí půdu zvlčete  jemným kropítkem nebo rozprašovačem, tak aby byla vlhká, ale ne mokrá.

Je také důležité zkontrolovat údaje na sáčcích se semeny, protože některé rostliny, jako například náprstníky, gazánie nebo lobelky klíčí na světle. Semena těchto druhů se proto nesmějí zasypávat. 

Ideální podmínky pro vzejití

I na okenním parapetu je potřeba rostlinkách vytvořit podobné podmínky jako ve skleníku.Pro vysetá semínka letniček je nejdůležitější najít vyhovující místo. Ideální je vytápěný skleník, ale můžete využít i světlý a teplý okenní parapet. Je-li topení umístěné přímo pod ním, postará se sice důkladně o potřebné prohřívání kořenů, ale zemina s výsevy potom rychle prosychá. Musíte proto denně kontrolovat vlhkost a pravidelně zalévat.

Kromě příliš extrémního tepla nad tělesy ústředního topení jsou pro výsevy stejně zhoubné police u oken v chladných chodbách. Bez dostatečně prohřáté zeminy semena prostě nevyklíčí.

Sazeničky je potřeba jednotit a pikýrovat, aby nebyly slabé a vytáhlé.Abyste malým rostlinkám poskytli optimální klima, je vhodné nádoby přikrýt průhlednou fólií, jaká se používá k balení potravin, nebo tabulkou skla. Když se objeví první lístky, je třeba kvůli lepšímu větrání kryt nadzvednout a později zcela odstranit.

Než se semenáčky příliš hustě rozrostou, měli byste je vyjednotit. Při jednocení ponechávejte jen nejsilnější rostlinky. Pikýrovacím nářadím pak jednotlivé rostlinky vyjměte a zasaďte do většího květináče.

Kdy s rostlinkami ven 

Pokud petůnie vystrčíte ven moc brzy, mohly by dopadnout i takto.Letničky pocházejí z rozličných klimatických pásem a jen některé z nich jsou domácí. Jsou tedy většinou choulostivé na mráz. Proto předpěstované rostlinky vysazujte na záhon či do venkovních truhlíků zásadně až po "zmrzlých", tedy po 15. květnu.

Letničky potřebují teplé a slunné stanoviště, na půdu nejsou tolik náročné. Přesto jim přes léto prospěje přihnojování a neobejdou se bez dostatečné zálivky.