VIDEO: Život koně mohou zachránit i zubní rovnátka od důchodce

  • 5
Ve španělsky mluvících zemích se říká, že "pokud vám někdo dá koně jako dárek, nemusíte se mu dívat na zuby". Protože každý ví, že kůň se špatnými zuby je doslova bezcenný: když nemůže žvýkat potravu, začne rychle ztrácet váhu i sílu a mohou se přidat i bolesti a infekce.

Jakmile má kůň problémy se zuby, je s ním zle. A za jeho potíže samozřejmě může člověk, který mu potravu "předžvýkává".

Koně doplácejí na zbytečně komfortní ustájení

Koně jsou původně divoká, pasoucí se zvířata, která si musí shánět trávu až 14 hodin denně. Dostihoví koně a poníci hrající pólo ale tak drsný život nemají, a to jim způsobuje problémy se zuby. Jsou totiž krmeni měkkým jádrem, aby zvýšili svou výkonnost, ale chybí jim vláknina. A to je příčinou jejich problémů.

Přerostlé zuby je potřeba obrousit.

Pak musí přijít zubař, aby jim vyčistil chrup a tím je doslova vrátil zpátky na trať. Tříčlenný stomatologický tým působící na pastvinách kolem kolumbijského hlavního města Bogota tvrdí, že jejich služby jsou vysoce žádané. A Franco Andres Saavedra a zubní lékaři Oscar Quintero Suarez a David Cordero při péči o koňský chrup využívají vše, co se běžně používá k léčbě chrupu u lidí.

Není to ale jen čištění a obrušování zubů, co koňské dentisty zaměstnává. Je to i špičková ortodoncie, kdy se speciálními rovnátky snaží zajistit správný skus. Jedno "ortodontistické sezení" přijde majitele koně na 300 tisíc kolumbijských pesos (zhruba 165 amerických dolarů) a obnáší i hodinu péče v narkóze.

Vlastní koňská rovnátka si kolumbijští koňští zubaři navrhli sami, zbytek vyčetli z odborných knih. A funguje to stejně jako u lidí. "Vložíme toto zařízení do tlamy zvířete a jeho úkolem je napravit nesprávný skus," vysvětluje Suarez. Na rozdíl od lidí nemá ovšem tato úprava estetické, ale čistě zdravotní důvody.

Podobně mohou problémy se zuby trápit i jiná zvířata, viz Křivé zuby psy trápí, pomohou jim rovnátka. Připravte si ale až 20 tisíc.

Koňská zubařina je prostorem pro uplatnění zubařů v důchodu

"Kůň potřebuje svobodu. Poté, co ho člověk zavřel do stájí, změnila se i jeho strava – je mnohem jemnější. Tráva je nasekaná, mrkev pokrájená, takže kůň nemusí žvýkat," dodává ještě Saavedra.

Odstraňování zubního kamene

Čištění koňských zubů

Následky jsou fatální: zuby začnou růst, objeví se na nich ostré deformity, což brání žvýkání a kůň začne polykat potravu celou, nerozžvýkanou. A protože trávicí trakt koní je velmi krátký, nemají šanci vzít si z potravy potřebné živiny.

Péče o koně v ČR

"Chorobami zubů a dásní, které je třeba řešit, samozřejmě trpí i koně u nás," vysvětluje veterinářka Michaela Riedlová, jak je to s péčí o koně u nás. "Základní vyšetření a ošetření většinou zvládne kterýkoliv veterinární lékař, který se na koně specializuje. Pokud se jedná o závažnější poruchy, pak se chovatelé koní obracejí na větší specializované pracoviště a kliniky. U nás jsou to hlavně Klinika chorob koní při VFU v Brně a Veterinární klinika v Heřmanově Městci."

"Samozřejmě, že špatný stav zubů má vliv na výživu, protože zvíře nemůže řádně trávit potravu a začne hubnout. Navíc se u něho mohou projevit i problémy s chováním, což dále ovlivňuje i výkony. Vyskytly se i případy neposlušných zvířat, což může způsobit vážné nehody, a to jak pro jezdce, tak i pro koně," doplnil Cordero, další člen týmu.

Kontrola zubů u koní by tedy měla být automatickou součástí celkové zdravotní prohlídky. Na prvním místě jsou dnes pro většinu lidí auta a stroje, takže péče o zuby koní je "umírající obchod". V Kolumbii to ale pojali jako prostor pro uplatnění dentistů v důchodu, kteří mohou při péči o koňský chrup využít zkušenosti z péče o ten lidský. Alespoň na uvedené klinice to funguje.