I přes první noční mrazíky a málo srážek houby rostou

I přes první noční mrazíky a málo srážek houby rostou

Víkendové houbaření by neměly ohrozit ani noční mrazíky, míní mykologové

  • 3
V lesích se teď dají nalézt především podzimní druhy jako čirůvky, penízovky a václavky, pořád ještě ale můžete narazit i na klouzky, křemenáče a lišky. A to jak na starší houby, tak na zcela mladé plodnice. Suché počasí s nočními teplotami kolem bodu mrazu zatím nemá na růst hub výraznější vliv.

„Hub je i přes sušší dny z poslední doby stále dost. Zatím žijí z dešťů z minulého týdne, které byly poměrně vydatné,“ vysvětlil Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Ani ranní mrazíky prý houbám příliš nevadí, nesmí ale trvat více dnů; ani by neměly klesnout příliš pod bod mrazu, jinak se růst hub zarazí. Příznivé podmínky pro houbaře by ale měly podle mykologů panovat i v nejbližších dnech.

Stále vedou václavky, ale rostou i čirůvky a penízovky

V lesích nyní převládají podzimní houby, jako například různé druhy čirůvek. „Pod borovicemi rostou hojně čirůvky zemní, pod osikami a borovicemi se objevují čirůvky zelánky a čirůvky fialové,“ uvedl mykolog. Hojný je i výskyt penízovek kuželových, penízovek máslových a mlženek.

Penízovka sametonoháPenízovka máslová

Houbaři mohou najít ještě i klouzky, lišky a křemenáče. Dobře se daří i václavkám, které v posledních dvou týdnech zaplavily lesy. Čtěte o invazi václavek v českých lesích. Růst začaly rovněž pozdně podzimní druhy, mezi něž se řadí šťavnatky modřínové a penízovky sametonohé, kterým vyhovují klesající říjnové teploty.

Hřibovitých už pomalu ubývá, stejně jako jedovatých hub

Z hřibovitých už se častěji objevuje jen hřib hnědý, svůj růst pomalu utlumují i jedovaté houby, jako jsou muchomůrky červené, muchomůrky šedivky a muchomůrky citronové. Stále se ale ve velkém množství objevuje závojenka vmáčklá a mnoho různých druhů vláknic a pavučinců.

Barevné houby odrazují svým zbarvením zvěř a leckdy i člověka

„Polovina z několika set druhů pavučinců je sice jedlá, ale druhá půlka je jedovatá. Jejich rozlišování je obtížné, takže konzumenty od nich raději odrazujeme,“ uvedl Landa.