Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Vína bude dost a bude kvalitnější, předvídají vinaři ze Slovácka

  • 21
Hrozny ještě nedozrály, avšak vinaři už naznačují, že na letošní ročník se bude v dobrém vzpomínat. Vína, které teprve vyrobí, by mohlo patřit k nejlepším za poslední roky. Přeje tomu zatím i počasí.

"Pokud vydrží počasí, tak nás čeká velmi zajímavý ročník s dobrým výnosem a s výbornou kvalitou. Například obsah cukru bude určitě větší než loni," vysvětlil Libor Zlomek z vinařství Zlomek & Vávra, které uspělo v Národní soutěži vín slovácké podoblasti.

Žádný vinař ale nehodnotí úrodu předtím, než má hrozny ve sklepě. "Je to i určitá pokora před úrodou, protože příroda si může třeba vymyslet něco, co nám absolutně zkazí veškerou práci, kterou jsme dosud udělali," vysvětlil Zlomek.

Podobně optimistický je i Milan Sůkal, který sklidil úspěch se svým vínem na víkendových Slováckých slavnostech v Uherském Hradišti. "Letošní úroda bude moc dobrá. Sluníčko krásně svítí, do deseti dnů začneme sbírat," dodal.

Milovníci vína se mají na co těšit. Výborná úroda je tím nejdůležitějším předpokladem, aby vinaři ve sklepích vytvořili kvalitní vína. Slovácko se navíc může pochlubit světovou raritou. Nikde jinde nepěstují vinaři ve vinohradech tolik odrůd vín, jako tady.

Vinaři: Jižní Slovácko je ve výhodě, ale naše víno je stejně kvalitní

Pokud jde o samotnou kvalitu vína ze zlínské části Slovácka jsou výborná, ale v naprosté většině se nedostávají mezi ty nejšpičkovější v České republice. Místní vinaři však rozhodně reagují, že to neznamená, že jejich víno není kvalitní.

"Rozhodně tady nejsou slabší vína, ale musíme se podívat, kolik kdo vysadil vinohradů. Hradišťsko je sice srdcem Slovácka, ale už je severněji a vinohradů a vinařských firem tady tolik není. Tím pádem jsou oproti konkurenci v jižní části Slovácka na jižní Moravě v nevýhodě," podotkl Bořek Svoboda, ředitel Zámeckého vinařství Bzenec.

A za pravdu mu dává také úspěšný hradišťský vinař Vojtěch Štěrba, který si jako jediný z Hradišťska odnesl z Národní soutěže vín jedno z nejvyšších ocenění.

"Máme stejně špičková vína jako jinde. Zrovna víno, se kterým jsem uspěl tady, tedy Ryzlink rýnský, pochází z vinohradů v Mařaticích. Pokud jde o Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, burgundy, tak jsme například na vyšší úrovni, než oblast mikulovská. Ale hodně záleží na tom, jaký je rok, jaké jsou podmínky, jak se víno zpracuje," poznamenal Štěrba.

Co se moc nezmění, bude cena vína. Měla by být podobná jako loni, kdy se cena hroznů pohybovala od 15 do 35 korun za kilo hroznů. "Letos ta cena bude o něco malinko menší, ale nespadne to na úroveň cen dřívějších," naznačil Zlomek.