Zmenšení rybí populace bude mít vliv na potravinový řetězec.

Zmenšení rybí populace bude mít vliv na potravinový řetězec. | foto: Profimedia.cz

Mořským rybám chybí kyslík, budou čím dál menší, tvrdí studie

  • 23
Velikost mořských ryb by se měla do roku 2050 zmenšit až o čtvrtinu. Bude to kvůli menšímu obsahu kyslíku v teplejší mořské vodě.

Prognóza vyplývá ze studie amerických a kanadských vědců, kterou zveřejnila revue Nature Climate Change. Průměrná hmotnost 600 druhů mořských ryb jako je treska, halibut a platýz se za předpokladu rychlého zvyšování emise skleníkových plynů do roku 2050 sníží o 14 až 24 procent oproti rozměrům v roce 2000, uvedla studie.

"Omezení hmotnosti ryb bude mít dopad na celé ekosystémy," řekl hlavní autor studie William Cheung z univerzity v Britské Kolumbii v Kanadě. Trend ke zmenšování ryb bude mít velké důsledky pro potravinové řetězce v oceánech i pro rybolov, dodal Cheung.

"Když ryby rostou, potřebují více kyslíku. V určité chvíli pak růst přestanou," vysvětlil Cheung výsledky studie založené na počítačových modelech.

"Důsledky nezdaru při omezování emisí skleníkových plynů budou zřejmě větší, než se dříve předpokládalo," uvádí studie. Podle ní teplejší voda v oceánech obsahuje méně kyslíku, který ryby potřebují k dýchání i k růstu.

Dalším důsledkem oteplování bude i pravděpodobný posun ryb do chladnějších moří směrem na sever a na jih od rovníku. V Indickém oceánu, kde je největší podíl tropických moří, se průměrná velikost ryb zřejmě zmenší o 24 procent, v Atlantiku o 20 a v Tichém oceánu o 14 procent.

Tyto důsledky globálního oteplování podle studie zřejmě ještě umocní dopady dalších lidských aktivit, jako je nadměrný rybolov a znečišťování moří.

,