VIDEO: Vosy jdou po šunce, protože krmí larvy, vysvětluje entomolog

  • 5
Sedíte s přáteli na terase a zjistíte že z vašich šunkových chlebíčků či grilovaného masa uždibují i vosy. Jako na našem videu. „Neměly by jít jen po sladkém?“ napadne vás. „Ne, chovají se naprosto přirozeně, vosy prostě jsou masožravé,“ připomíná entomolog Jakub Straka z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Sice je podle něj trošku zarážející, že si vybraly právě šunku, ale asi široko daleko nic lepšího nebylo. „Maso, respektive veškeré proteiny, vosy samozřejmě žerou, protože s ním krmí své larvy. Ožerou vám klidně i maso na guláš, když na to přijde,“ konstatuje s úsměvem odborník na tento hmyz (čtěte zde, proč mají vosy ke konci léta špinavější žihadla, což způsobuje komplikace při štípnutí).

Vysvětlení je jednoduché a velice zajímavé. Vosy dělnice si skutečně kousky masa, v našem případě šunky, odnášejí a v hnízdě je rozžvýkají na kašičku, kterou nakrmí larvy. Obsažený protein larvy využijí pro sebe, z tuku vytvoří na oplátku cukerný sekret, z kterého pak vosí dělnice berou další energii na svoji práci. (Jak vosy od plného stolu odehnat, čtěte zde.)

„Pocit, že je teď vos abnormální množství a jsou agresivní, vzniká kvůli tomu, že s blížícím se koncem léta je vosích dělnic od počátku sezony skutečně nejvíc, krmí už nějakou čtvrtou generaci larev. Jejich počty už se ale zvyšovat nebudou. Léto je za zenitem a během srpna, maximálně do poloviny září se všechna vosí hnízda rozpadnou,“ uklidňuje entomolog a konstatuje, že například loni byly vosy jen méně vidět, protože léto bylo deštivé.     

S úbytkem larev, které vosím dělnicím vyrábějí „cukříky“, začne přibývat hnízd s hladovými vosami a ty se začnou s končícím létem o to více pídit po jakémkoliv zdroji cukru. „Logicky ho musí hledat jinde, proto se hladově vrhají na šťávy, dorty a hnijící ovoce,“ konstatuje odborník s tím, že někdy ke konci září či října vosy hynou a zmizí nám až do příští sezony z očí.

„Přezimují jen oplodněné královny a příští rok začne stejná kapitola nanovo. Zvykněme si, že i vosy jsou cennou součástí naší přírody a pomáhají nám zbavovat se jiného hmyzu. Tím totiž prioritně své larvy krmí. Na mase na našem talíři se přiživují jen tehdy, mají-li k tomu příležitost.“