Vratič obecný

Vratič obecný | foto: shutterstock.com

Vratič obecný (Tanacetum vulgare)

. Víte, že...

Vratič je výborná rostlina, kterou můžeme použít k odpuzování obtížného hmyzu. Stačí zavěsit kytičku sušených květů do skříně nebo do místnosti či použít prášek z usušených květů na misku.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Popis rostliny: Vytrvalá, nápadná, 30 – 120 cm vysoká bylina. Lodyha je hustě olistěná, listy jsou střídavé, hluboce členěné do zubatých lístků (přetrhovaně peřenosečné), v obrysu eliptičné. Horní část lodyhy se větví a nese husté chocholičnaté květenství drobných knoflíkovitých zlatožlutých úborů. Každý je tvořen droboučkými trubkovitými květy. Plody jsou nažky. Celá rostlina má výrazné aroma podobné kafru.

Stanoviště: Vyskytuje se na okrajích cest, pasekách, lesních lemech, úhorech, výsypkách, rumištích, železničních náspech i galbřezích toků. 

Výskyt: Roste hojně na celém našem území, v horských polohách méně. 

Období květu: Kvete od července do října.

Použití: Rostlina se dá velmi dobře využít do suché vazby. Zachovává tvar květů a je pěkná v kombinaci s rostlinami jiných barev. Vratič se dříve také využíval k barvení látek (dala se získat barva žlutá, zelená a hnědá), ale dnes barvy z rostlin vytlačila syntetická barviva.

Léčivé účinky: Rostlina obsahuje celou řadu účinných látek, silice, hořčiny, třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny a pektinové polysacharidy (inulin). Odnepaměti byl využíván jako léčivá rostlina, zejména proti střevním parazitům (škrkavky, roupi) a pro své antibiotické účinky (na špatně se hojící rány). Má i antirevmatické účinky. Při požití vyvolává zvracení  (odtud název) a průjmy, také se dříve používal k vyvolání potratu.Vzhledem k obsahu toxických látek (thujon, tanacetol) může způsobit závažné otravy, proto se dnes od vnitřního použití upustilo.

Ohrožení: Není ohrožen.

. pozor!

Požití většího množství rostliny může vyvolat smrtelnou otravu. Projeví se zpomalením tepu a dýchání. Smrt nastává ochrnutím.