Zasněžené střechy

Zasněžené střechy | foto: shutterstock.com

Vrstvy sněhu na střeše narůstají, raději si svoji závěj zvažte

  • 27
Statici varují před nadměrnou sněhovou přikrývkou na střechách a terasách. Každý si však může jednoduše zjistit, zda vrstva sněhu neohrozí statiku domu.

Střechy se navrhují s různou nosností podle regionu. Republika je rozdělena na několik sněhových pásem a konstruktér je povinen počítat s lokalitou, kde se bude stavět. Čím je větší pravděpodobnost sněhové zátěže, tím musí být konstrukce střechy pevnější.

I naši předkové dobře věděli, proč v horských oblastech stavějí střechy s velkým sklonem. Dnes se už často tyto tradice nedodržují, proto sníh ze střech nesklouzává a může konstrukci střechy přetížit. A týká se to i kůlen, stodol, přístavků nebo verand.

Současná kalamita ale nerozlišuje, zda máte chatu v nížině nebo na horách, sněží plošně po celém území republiky. Proto by silnou vrstvu sněhu mohly "odnést" konstrukce původně projektované na nižší zatížení.

Podle váhy nebo tabulek

Kolik váží sníh

Podle norem se například v 1. sněhové oblasti dimenzuje střecha na 70 kg/m2. Tomuto zatížení odpovídá vrstva čerstvého sněhu vysoká maximálně 70 cm. Pokud ale do sněhu naprší, stejnému zatížení odpovídá vrstva sněhu pouhých 17,5 cm.

Zdroj: Snihnastrese.cz

Podle statiků by v období intenzivního sněžení měli zpozornět všichni, kdo zjistí, že aktuální váha sněhové pokrývky přesahuje 50 kg na metr čtvereční. Zjistíte to několika způsoby: jednoduše například tak, že si na střeše nebo terase vyznačíte čtverec o rozměru metr na metr, sníh seškrábnete, naložíte do pytle a zvážíte.

Váha se bude lišit podle vlhkosti sněhu. Například v Kroměříži hasiči před lety dělali pokus a podobným způsobem zvážili 22centimetrovou vrstvu sněhu: váha ukázala 75 kilogramů.

Anebo se spolehnete na tabulkové hodnoty, které odhadují tíhu sněhu podle jeho stáří a výšky. Podívejte se například na server www.snihnastrese.cz, kde najdete nejen mapu sněhových oblastí, ale i tabulkové hodnoty zatížení podle těchto oblastí nebo objemové hmotnosti různých kategorií sněhu.

Pozor na déšť

"V současné době podle Českého hydrometeorologického ústavu existuje sedm základních sněhových oblastí a střecha se počítá podle toho, ve které lokalitě se bude stavět," říká František Drašna z projekční kanceláře Statika AT. Projektované maximální zatížení střechy se pak podle oblasti pohybuje mezi 70 a 400 kilogramy na metr čtvereční střechy.

Kdo za co zodpovídá při úklidu sněhu

Podívejte se do mapy sněhových oblastí a získáte základní vodítko, jak je vaše střecha dimenzovaná. Když si pak zjistíte aktuální váhu na čtvereční metr, poznáte, zda se pustit do odklízení sněhu či nikoliv.

Mapa sněhových oblastí

Mapa sněhových oblastí

Podle Drašny je nejnebezpečnější nechávat na střechách velké vrstvy suchého čerstvého sněhu. "Dříve nebo později do něho naprší a v některých případech ztěžkne tak, že konstrukci skutečně může narušit. Sníh ale těžkne i stářím. Zatímco u čerstvého prašanu je objemová hmotnost zhruba 100 kilo na kubík, za několik dní je to zhruba dvojnásobek," upozorňuje.

Problém je v tom, že ne každý objekt skutečně odpovídá normám. "Pokud se stavělo se stavebním povolením, měla by konstrukce při dodržení předepsaných výšek sněhové pokrývky vydržet. Jenže víte, jak to chodí, na chalupách a chatách se různě dostavuje, provizorně svépomocí opravuje, pak snadno může dojít k neštěstí," varuje Drašna.