Vstavač vojenský | foto: Profimedia.cz

Vstavač vojenský (Orchis militaris)

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

. Víte, že...

Latinský název Orchis pochází z řeckého výrazu pro varlata, neboť párové hlízy vstavačů tento orgán připomínají. S tím souvisí i české jméno vstavač. Hlízy vstavače prý přidávaly čarodějnice do nápojů lásky. Moderní výzkumy potvrdily jejich blahodárný vliv na podporu mužské erekce.

Popis rostliny: Vstavač vojenský, už jak naznačuje název, je statná přímá rostlina. Je vysoká 20 - 40 cm, vytrvalá. Jeho lodyha je pod květenstvím lehce hranatá, listy jsou nahloučené v její dolní polovině a jsou spíše světle zelené, vejčité až obvejčité. Květenství má zprvu tvar přísného kužele, pak se trochu rozvolní do širšího válce. Jednotlivé květy vyrůstají v paždí krátkých, blanitých listenů. Snad i tvar přispěl k jeho jménu. Při bližší prohlídce květy připomínají široce rozkročené vojáčky s mohutnou přilbou. Přilba, která je tvořena pěti korunními lístky, je špičatá, vně světle růžová až fialová a uvnitř nachově žilkovaná. Tělo a končetiny vojáčka tvoří dolní pysk. Barva je růžová až tmavěji fialová s nachovými skvrnkami. Rozdělení dolního pysku pak galpřipomíná horní a dolní končetiny. Ostruha květu je nenápadná, válcovitá.

Stanoviště:
Roste spíš na suchých loukách, slatinách či výslunných kamenitých stráních. Potřebuje půdu živinami bohatou, zásaditou.

Výskyt: Dnes můžeme potkat tento vstavač velmi vzácně (České středohoří, Český kras, jihovýchodní Morava), z mnoho původních stanovišť zcela vymizel.

Období květu: Rostlina kvete od poloviny května do poloviny června.

Léčivé účinky: Prášek z hlíz vstavačů je součástí čajové směsi, která je známa pod názvem sahlep (nebo také salep, sahlab apod.) - směs jemného prášku z kořene, mléka a koření. Tento tradiční nápoj pocházející původně z Blízkého východu ovšem připomíná spíše řídkou krupičnou kaši. Je považován za afrodisiakum. Díky své vysoké energetické hodnotě a obsahu vápníku, fosforu, zinku, sodíku a vitamínů A, B a C, je rozhodně nápojem posilujícím.

Ohrožení: Je zařazen mezi ohrožené druhy naší flóry (C2), zákonem je chráněn jako silně ohrožený druh. Mezinárodně podléhá ochraně úmluvy CITES!