Křovinořez s řídítky je vhodný na velké plochy porostu.

Křovinořez s řídítky je vhodný na velké plochy porostu. | foto: Mountfield

Kdy je správný okamžik vyměnit strunovku za křovinořez

  • 14
Kdy se rozhodnout, zda k práci nestačí jen jednoduchý vyžínač, ale hodil by se i robustnější křovinořez? Tou změnou je okamžik, kdy potřebujete zatočit se zdřevnatělými kopřivami, ostružiním, bodláky, nálety, položit nebo prostě jen posekat vysokou trávu, jako byste šli na sena. Na to struna nestačí.

Podstatný rozdíl spočívá v tom, že zatímco vyžínač používá k pohonu kroucený bowden, křovinořez má pevnou náhonovou hřídel s úhlovou převodovkou. Už to znamená, že do řezného kotouče se může přenést veškerý krouticí moment, který je motor schopný poskytnout.

Ale pozor, v otázce správně zvoleného motoru do křovinořezů se lze lehce mýlit. U vyloženě bezejmenných výrobků se postupuje tak, že motor, který se používá v motorových pilách, se použije i do křovinořezu. Na první pohled by to mohlo být jedno, oba motory jsou vysokoobrátkové. 

„Problém je v tom, že každý z těch strojů pracuje v jiném režimu a jiným způsobem se s ním zachází. Proto dobří výrobci konstruují motory speciálně určené pro křovinořezy, jejich průběh krouticího momentu odpovídá způsobu práce s křovinořezem,“ upozorňuje Filip Werner ze společnosti Mountfield. Jde o to, že při kosení se používají jiné otáčky, jinak se pracuje s plynem než při řezání.

Další problémové místo, na které je možné v obchodech narazit, je fakt, že u nižších modelů křovinořezů někteří výrobci nepoužívají náhonový hřídel. Místo toho je tam vinutý bowden, které je však určený na kosení strunou. Když na takovou konstrukci nasadíte kovový kotouč a přetížíte ho, bowden se prostě rozplete nebo ukroutí.

Na trávu i dřeviny

Při rozhodování, jaký křovinořez si koupit, je zásadní i předpokládaný stupeň zatížení. Nejmenší křovinořezy mívají objem motoru kolem 25 cm³, podobně jako vyžínače. Ale robustností provedení už umožňují použít kotouč. Nebrání podříznout občas nějaký ten nálet, zdřevnatělou kopřivu, posekat vysokou trávu. Křovinořez je pak ideální stroj pro chalupáře, který nechce sekat běžnou rotační sekačkou, ale potřebuje jednou za měsíc posekat vysokou trávu kolem stavení, případně po sezoně půlroční výhonky keříků, na které se při běžné údržbě pozapomnělo.

Pro snadnější práci

  • Nezvedejte otáčky až během záběru, zbytečně namáháte motor. Vždy napřed nastavte otáčky na požadovanou hodnotu a pak až jděte do záběru.
  • Čtyřzubý kotouč je lepší na vysokou trávu, kterou chcete položit, třízubý na porosty, které potřebujete spíš namulčovat.
  • Osmizub je na nálety nebo rákos, možno i na trávu, líp pokládá porost, ale je s ním pomalejší práce
  • Pilové kotouče jsou na dřeviny.

Trochu silnější třída (možná by se dalo použít srovnání s pilami a říci farmářská) toto všechno zvládne jen s tím rozdílem, že je o stupeň odolnější. Takže častěji můžete jít do proklestění silnějších kmínků a do zanedbanějšího terénu. 

Objemy motorů se pohybují mezi 30 a 40 ccm a většímu zatížení odpovídá i větší robustnost provedení. „U takového stroje bych už čekal, že úhlová převodovka má dvojité uložení, to znamená na každé straně dvě ložiska. To je důležité hlavně pro životnost stroje v náročnějších podmínkách,“ popisuje Werner.

Rukojeť podle stylu práce

Není pravda, že známkou kvalitního křovinořezu musí být jen řídítka. Vybírejte především podle stylu práce. Pokud budete hlavně vyžínat kolem plotů, stromů nebo záhonů, klidně zvolte jednoduchou rukojeť. Má výhodu, že se s ní pohodlně dostanete i do úzkých prostor - třeba mezi plot a živé porosty. A i když jednou za čas budete potřebovat nasadit kotouč a pořezat dřeviny, bez problémů to zvládnete.

Různá uložení řídítek vzhledem k antivibračním vlastnostem.

Čím víc bodů je uložených do pružné hmoty, tím menší otřesy.

U sofistikovaných křovinořezů jsou antivibrační prvky uložené přímo do středové tyče.

Je však pravda, že takový křovinořez držíte popruhem přes rameno a typicky levou rukou držíte rukojeť a pravou plyn (praváci). Celkový popruh je trochu nepřirozený a nepohodlný.

To řeší dobře práce s řídítky, kdy při sekání stojíte rovně a vzpřímeně a sekáte jen pohybem paží. Zvlášť když si pořídíte dvouramenný popruh, rozloží se váha stroje tak, že vás neunaví ani delší práce. Od toho se taky odvíjí rozhodování, zda řídítka, či jednoduchá rukojeť. Řídítka si pořiďte v okamžiku, kdy budete muset sekat větší plochy a křovinořez použijete jako kosu.