Ruční pila ani v době elektrických pomocníků neztrácí svoji důležitost.

Ruční pila ani v době elektrických pomocníků neztrácí svoji důležitost. | foto: Profimedia.cz

Ruční pily nejsou mrtvé, bez elektřiny můžete řezat stejně efektivně

  • 20
Zdálo by se, že dnes už nemají obyčejné ruční pily v domácnosti místo. Jenže tam, kde není poblíž elektřina anebo se nevyplatí vytahovat elektrický stroj, si stále využití najdou.

Pilku využije každá domácnost. Minimálně jednou za rok, když je nutné zkrátit na míru kmínek vánočního stromečku. Kdo má zahradu, potřebuje prořezávat stromy, občas je třeba nařezat polena do krbu, přiříznout prkénko na poličku. Ruční pila je ideální a levný pomocník tam, kde se nepočítá s tak soustavnou činností, aby se vyplatilo koupit drahý elektrický nebo benzinový stroj. Ostatně dříve se jinak neřezalo a naši předkové to ve zdraví přežili. A ještě utužili kondičku.

Vybírejte podle počtu zubů

Ať budete vybírat jakoukoliv pilku, vybírejte podle materiálu, který budete nejčastěji řezat. Čím víc zubů, tím menší úběr materiálu, ale čistější řez. Najdete to na čepeli pily. Počítají se v počtu zubů na palec – například pilky na dřevo nejčastěji mívají 7–11 TPI (teeth per inch).

To znamená, že na hrubé tesařské práce se použije nižší hodnota, do dílny na čistý řez prkna na poličku lépe poslouží velké množství zubů.

Podle výbrusu zubu

Klasické pily mívaly historicky zuby broušené ve dvou rovinách. To v praxi znamenalo, že "zabíraly" jen jedním směrem. U pil na dřevo řezaly tahem.

Lepší pily ale mají zub broušený ve třech rovinách, takže se řeže "tam i sem". "Takové pily jsou univerzálnější, řezání je o něco rychlejší," radí Marián Polešák ze společnosti Stanley, která je světovým výrobcem ručního nářadí.

Podle dřeva

Ať už si koupíte jakoukoliv pilu, měli byste rozlišovat, zda budete řezat suché, nebo mokré dřevo. "Například univerzální pila se zuby broušenými ve třech rovinách si lépe poradí i s mokrým dřevem, které má tendenci se za řezem svírat. Dělá trochu širší řez. Když si budete domů pořizovat například univerzální pilku ocasku, doporučoval bych, aby to byl model, který má čepel opatřenou povlakem zlepšujícím tření. Méně se nadřete a nebudete vlnit list kvůli tomu, že se pilka v řezu zadrhává," říká.

Zuby broušené ve třech úhlech si dobře poradí i s mokrým dřevem.

Takže obecná rada zní: při koupi se podívejte na tvar zubů. Pilky na vlhké dřevo mají takzvané americké zuby, vypadají tak, že v řadě zubů se vyskytují občas "mezery". Pilové plátky na suché dřevo jsou pravidelně rozmístěné. Zdá se to triviální, ale výběrem plátků si ušetříte hodně námahy.

Ostatní materiály

Na dřevotřískové materiály byste měli koupit vždy pilu s více zuby. Tento materiál mívá tendenci se lámat a štípat. Proto je vhodnější řezat sice s menší účinností, výsledkem je ale čistější řez.

Na sádrokarton existují speciální pily, jejichž ozubení střídá zhruba sedm "hustých" zubů proložených mezerou. To je kvůli tomu, aby se z řezu ven dostala sádra.

Kdo staví dům z porobetonu, bude potřebovat speciální pilu, kde je velmi nízká hustota zubů, obvykle kolem 1,5 zubu na palec. Pro občasné použití je koupíte za sedm stovek, profesionálové ale používají vysoce trvanlivé kousky s přídavkem wolframu. Ty stojí přes dva tisíce.