Většina ponorných netlakových čerpadel si poradí i s mírně znečištěnou vodou.

Většina ponorných netlakových čerpadel si poradí i s mírně znečištěnou vodou. | foto: Mountfield

Vyznejte se v čerpadlech, které je na zavlažování, které do septiku

  • 24
Čerpadel je takové množství druhů, že je téměř nemožné vybrat si bez odborné pomoci. Nabízíme stručný přehled podle použití i technických parametrů.

Čerpadlo bychom si měli vždy pořizovat jen ve specializovaných obchodech se zahradní technikou, protože odborná pomoc při jeho výběru je pro běžného laika často nezbytná. Na správné volbě totiž záleží, zda čerpadlo splní to, co od něj očekáváme a zda s ním budeme spokojeni.

Ponorná netlaková čerpadla

"Nejdříve se musíte rozhodnout, jak budete čerpadlo používat. Pokud potřebujete vodu jen přečerpávat, pak využijete ponorné netlakové čerpadlo. Mívá výtlak 5–10 metrů a velký průtok v řádech stovek litrů vody za minutu. Vyčerpá vodu například z podzemního rezervoáru dešťové vody nebo ze sudu, při případné povodni ze sklepa, na konci sezony z bazénu. Ale nepočítejte s tím, že byste mohli například postřikovat trávník," upozorňuje technik Ladislav Roudnický ze společnosti Mountfield.

Ponorné netlakové čerpadlo slouží k rychlému odčerpávání vody. Postřikovat s ním ale nelze.

Tato čerpadla bývají schopna vyčerpat i mírně znečištěnou vodu. Na dně nádrže se mohou objevit i drobné splavené nečistoty, na dně vytvoří vrstvu "blátíčka". Než tam čerpadlo spustíte, je třeba je zvířit, ne do nich čerpadlo posadit. To by už nezvládlo. Ceny se podle výkonu a značky pohybují od tisícikuruny výš.

Ponorné tlakové čerpadlo

Pro zavlažování či postřikovače lze použít ponorná tlaková čerpadla. Jsou schopná vodu vyčerpat i z hluboké kopané studny. Dokonce je možné zkombinovat je i s tlakovou nádrží, ať už pro zavlažovací systémy nebo dokonce zásobování domácností užitkovou vodou.

Tlaková ponorná čerpadla mívají výtlak výrazně vyšší než netlaková o desítky až stovky metrů, naopak průtok počítající se jen v desítkách litrů za minutu. Cena se pak odvíjí od obou těchto parametrů, takže se vyplatí předem si určit, jaké jsou podmínky ve vaší zahradě. Za čerpadlo s výtlakem 30 metrů zaplatíte například tři tisíce korun, za silnější klidně dvojnásobek.

Takto vypadá běžná charakteristika čerpadla. Čím větší potřebujete výtlak, s tím menším množstvím budete moci počítat.

Ponorné tlakové čerpadlo je určeno pro čistou vodu, tomu odpovídá i jemná mřížka v nasávání.

"Ale pozor, mnoho lidí bere oba parametry jako souběžně dosažitelné. Ale v praxi to znamená, že dosáhnete maximálního průtoku při nulové výtlačné výšce, anebo v maximální výšce nulového průtoku vody. Podle hloubky studny si pak můžete z křivky charakteristiky čerpadla spočítat, kolik vody čerpadlo dá a podle toho vybírat model," radí Roudnický.

Čerpadla do vrtu

Pokud je pitná voda uložena ve větších hloubkách, ve vrtaných studnách, je třeba použít čerpadlo do vrtu. Je schopno čerpat vodu z hloubky i několika desítek metrů. Použití těchto čerpadel je velmi účelné zvláště při velké potřebě vody nebo pro zajištění dostatečného množství vody pro zavlažovací systémy zapuštěné v zemi.

Průměr čerpadla se řídí průměrem vrtu, vždy v něm musí zůstat rezerva. Nejčastěji se používají tří nebo čtyřpalcová čerpadla.

Zahradní povrchová tlaková čerpadla

Patří mezi nejčastěji kupovaná. Zvládnou totéž co ponorná tlaková, na rozdíl od nich ale zůstávají na povrchu. To má tu výhodu, že se s nimi lépe manipuluje.

Benzinová

Benzinová čerpadla se hodí do lokalit bez elektrické přípojky. Vyrábějí se se dvoudobým, ale i čtyřdobým motorem.

Benzinová čerpadla se uplatní tam, kde je příliš daleko ke zdroji elektřiny.

U povrchových čerpadel je třeba sledovat parametr "sací výška", většinou se pohybuje mezi šesti a devíti metry. To je výška čerpadla od vodní hladiny ve studni. Ostatní parametry jako průtok vody a výtlačná výška zůstávají shodné, stejně tak orientace při nákupu podle charakteristiky.

Základní čerpadla mají nevýhodu v tom, že je musíte nejprve zapnout a pak rychle běžet k hadici a kropit. Proto se stále víc používají takzvané automaty, které se chovají jako vodárna v domě. Když otočíte kohout na hadici, čerpadlo se sepne a naopak. Ceny za značku začínají někde kolem dvou tisíc korun.

I ten, kdo už má klasické čerpadlo, může tento komfort vestavět dodatečně. Za cenu kolem dvou tisíc korun se prodává tlakový spínač s elektronikou, který se vmontuje mezi hadici a čerpadlo, komplet pak funguje jako automat.

Nejběžnější zahradní kombinace: povrchové čerpadlo určené k závlaze

Automaty se prodávají i mezi tlakovými ponornými čerpadly, případně lze dokoupit spínač stejně jako u povrchových zahradních čerpadel.

Kalová čerpadla

Používají se k vyprazdňování nádrží s užitkovou vodou nebo jako odvodňovací čerpadla z bažin a rybníčků i čerpání fekálií ze žump. Nevadí jim totiž, že čerpaná tekutina obsahuje různé příměsi, kaly a kamínky velikosti 5 mm, u speciálních čerpadel dokonce o velikosti 30 mm.

Kalová čerpadla do septiku musí mít hodně robustní konstrukci. A je výhodou, pokud je dole na vstupu i soustava drticích nožů.

Dobré kalové čerpadlo bývá velmi robustní, mívá relativně malou výtlačnou výšku (většinou do 15 m), ale zato disponuje velkým čerpacím výkonem i 300 litrů kalové vody za minutu. Použití trvanlivých materiálů, jako je tradiční šedá litina, pouzdro z ušlechtilé oceli a kvalitní mechanické ucpávky zajišťují vysokou životnost i v extrémních podmínkách.

Kalové čerpadlo (stejně jako každé ponorné) by mělo být vybaveno plovákovým spínačem, tepelnou pojistkou, dostatečně dlouhým elektrickým kabelem a přípojku pro napojení hadic různých rozměrů.

Domácí vodárny

Nabízejí elegantní a ucelené řešením pro zásobování domácnosti vodou nebo zavlažování zahrady. Čerpadla instalovaná na vodárnách jsou většinou elektrická odstředivá čerpadla schopná nasát vodu z hloubky sedmi až devíti metrů.

Klasická domácí vodárna s tlakovou nádobou. Pro běžný rodinný domek mívá nádoba 24-50 litrů.

Vodní automat použitý k postřikování. Spíná se otočením kohoutu na hadici.

Pokud budete mít vodárnu umístěnu přímo v domě, vybírejte čerpadlo s velice tichým chodem. Výkon vodárny je vždy dán výkonem čerpadla. Je výhodou, pokud je přímo na vodárně instalován filtr, který zabraňuje průniku nečistot do nádrže.

Jako domácí vodárnu lze použít i zahradní automat, zde je ale třeba poradit se s odborníkem, aby kapacitně stačila spotřebě domácnosti. Oproti vodárnám s tlakovou nádobou je automat citlivý na drobné úniky vody. Například kapáním kohoutku nebo protékáním záchodu. To pak způsobuje příliš časté spínání motoru; pak zafunguje tepelná ochrana a vodárna se vypne.