Rhodézský ridgeback | foto: shutterstock.com

Vychovala jsem si problémového psa. Pomohl až převýchovný tábor

  • 173
Je několik způsobů, jak vychovat problematického psa. Naše čtenářka si vybrala přímo smrticí kombinaci: rhodézského ridgebacka, štěně bez papírů a polevení ve výchově. Domácí výchova nakonec musela skončit pobytem ve psí polepšovně.

"Ačkoliv jsem s čubou chodila na cvičák od jejích čtyř měsíců a každou procházku poctivě cvičila, geny prostě nepřevezete. Její matka byla ostrá a stejně tak je i naše Armina. Nás, svoji smečku, bezmezně miluje tak, jak to správný ridgeback umí," libovala si zpočátku čtenářka Hobby.cz.

Postupem času a po zdánlivě úspěšném výcviku ale usnula na vavřínech. "Ukolébalo mě, že pěkně sedí, leží a na povel zůstává. Do toho nám doma přibylo mimino. A tak nám pejsek trošku zvlčil," popisuje nenápadný průběh událostí.

Podívejte se na archivní snímek, jak vypadá zmiňované plemeno.

Doma plyšák, venku zabiják

Dnes tříletá psí slečna Armina začala být víc starostí než radostí. Doma je to plyšák, ale venku je s ní kříž. "Nelíbí se jí někteří lidé, někteří psi, dům a kočár hlídá jak pomatená a děti tak nějak nemá ráda vůbec," popisuje chovatelka.

Armina s pejskem Larsem

"Přečetla jsem na internetu kdeco, ale ne a ne najít tu správnou cestu. Už jsme skoro byli na cestě k ´vlkovi´ Desenskému. S plánem jsem se pak svěřila kamarádovi, který se pokřižoval a doporučil mi variantu dvě: Ivo Eichlera," popisuje anabázi. Ten psy nekouše, ani o sobě nemluví jako o psovi, ale také má mnohaleté zkušenosti s výcvikem psů a úspěšné napravení "opravdických psích hajzlíků".

Rhodézský ridgeback v atlasu psů

"A tak jsem Armině oznámila, že jedeme na vojnu. Mrcha mi asi rozuměla, protože do odjezdu se chovala jako beránek," vzpomíná čtenářka.

Jak to probíhá na psí vojně

Už v osm ráno se společně se všemi čtyřnohými i dvounohými účastníky sešli na place a začala vojna (v dobrém slova smyslu). Poté, co zaujali nejbezpečnější formaci s dostatečnými rozestupy mezi jednotlivými psy, začali cvičit.

Cvičíme povel odložení

Vybaveni mixem pamlsků v pamlskovnicích začali trénovat základní ovladatelnost psa. "Každý další den byl s drobnými obměnami stejný, začali jsme nášlapem stopy, což všechny psy ohromně bavilo, i když se jedná o jednu z psychicky nejnáročnějších disciplín pro psa," popisuje pejskařka.

Pak pokračovali cvičením poslušnosti v jednotlivcích i ve skupině. V okamžiku, kdy pes necvičí, je uvázán ke stromu a pán k němu občas dochází pochválit ho, v psovi se tak buduje užší vztah se svým psovodem. Je totiž jen na něm, kdy k psovi přijde a kdy ne.

Armina si hraje na balonech

V zásadě platí pravidlo: čím víc pes "vyšiluje", kňučí a kvíká, tím spíše k němu pán nepřijde. "I moje natvrdlá Armina to pochopila poměrně brzo a zalehla," přiznává majitelka psa překvapení.

Dopolední sekce výcviku končí v poledne, poté mají psi i páníčci polední volno, které končí ve čtyři hodiny odpoledne, kdy začíná odpolední seance. Stejně tak jako dopoledne se opět procvičuje základní poslušnost a k večeru pak přicházejí na řadu obrany.

Pamlsky - klíč k úspěchu

Zapomeňte na piškoty, psí keksy a jiné sušenky, psovi nabídněte maso. Podle zkušenosti trenéra Ivo Eichlera je nejlepší mít v pamlskovnici pro psa tři až čtyři druhy pochoutek.

Skvělé je grilované kuře, párek, sýr, ledvinky nebo jatýrka. "Když se psem cvičíte delší dobu v kuse, snadno se stane, že ho jeden druh pamlsku omrzí. Smyslem je udržet jeho pozornost co nejdelší dobu a v co nejvyšší intenzitě. Mixem pamlsků docílíte toho, že pes neví, co příště dostane, a je nabuzený," tvrdí Eichler.

Jak ochodit psa

Berte ho s sebou
Kam to jde, berte ho s sebou. Jdete-li do obchodu pro rohlíky, vezměte psa a přivažte ho před obchodem. Dejte mu odložení a zvesela vykročte nakupovat, dívejte se z dálky, jak si vede. Uvidíte, že po chvíli přestane vyšilovat a vzdá to, lehne si a prostě počká.

Berte ho s sebou do restaurace, odložte ho někde v rohu a choďte ho odměňovat. Pes zjistí, že není třeba trojčit, a že vy máte všechno pod kontrolou.

Hlídá váš pes i chodník před vašimi vrátky? O to víc tam s ním choďte, procházejte se třeba hodinu kolem vašich vrátek a při každém nežádoucím chování zasáhněte, opakování matka moudrosti platí i v psím světě.

Cvičte, cvičte, cvičte
Platí to kdekoliv a kdykoliv. Dvouhodinová procházka sice psa unaví fyzicky, ale hlava zůstává plná lumpáren. Čím víc budete se psem cvičit, tím větší je pravděpodobnost, že nebude mít roupy, kromě toho vás bude poslouchat.

Zákazový povel
Zázračné zaklínadlo v soužití s problematickým psem je prosté, je to povel "NE!" Musíte ze sebe vyhrknout odporný zvuk chraplákem jako po dvoudenním tahu. Pes musí jasně pochopit, že prostě "NE!".

Trénovat se dá všude, jakmile se vám něco nelíbí, zamezte tomu. V případě potřeby můžete zdůraznit povel hodem vrhačkou. Opravdu to funguje.