Aby vás nevenčil vlastní pes a dal se přivolat. Jak na výcvik štěněte

  • 2
Domů jste si přinesli roztomilé chlupaté poštěkávající klubíčko, které nechcete nijak svazovat. Jenže brzy narazíte na potřebu, aby k vám přišlo na zavolání nebo na vás někde počkalo. Bez výchovy a výcviku se jako majitel psa prostě neobejdete.

Pokud se psy a jejich výchovou (jak na socializaci štěněte čtěte zde) nemáte žádné zkušenosti, vyplatí se uvažovat o výcviku pod vedením trenéra. Alespoň co se základní ovladatelnosti týká, protože každý pes by měl zvládnout přivolání, chůzi u nohy, odložení a povely sedni a lehni. Ve finále si ušetříte spoustu potíží, které by vás jako majitele nevychovaného psa mohly potkat.

Trenér může učit i vás

„Pes není stroj, je to živý organismus, technický manuál k němu nedostanete, každé zvíře je jiné. Už proto je nutné patřičně vzdělávat i majitele, aby se vyhnuli chybám,“ usmívá se Marcela Čápková, která se tréninkem psů zabývá dvacet let. Často napravuje psy, když jejich majitelé při výcviku něco pokazili. A kolikrát má při výcviku více práce s lidskou složkou dvojice člověk - pes.

S výcvikem štěněte přitom můžete začít už ve třech měsících věku. „Výcvik se samozřejmě přizpůsobuje stáří pejska. Ale obecně platí, že čím dříve s ním začnete, tím snadněji a lépe se vám bude s pejskem spolupracovat v budoucnu,“ vysvětluje psí trenérka. Naučit ho pak můžete v podstatě cokoliv.

Principy výcviku si můžete nastudovat z nejrůznějších příruček, ale pořád to bude jen šedivá teorie (na praktickou ukázku se podívejte na našem úvodním videu). Živý pes vám totiž může načtená moudra rozmetat během chviličky. Navíc se mnohé metody liší a jejich princip zase nejlépe pochopíte až „v terénu“. Ideální je, když vám poradí jiný majitel psa, který už nějaké zkušenosti s výchovou a výcvikem nasbíral. Ale spolu s nimi můžete převzít i chyby, které on sám při výcviku udělal.

„Určitě je dobré, pokud má majitel aspoň nějakou představu o tom, co výcvik psa obnáší. Proto alespoň pro začátek trénink pod vedením zkušeného trenéra doporučuji každému. Každý pes je jiný a neexistuje univerzální výcviková metoda, která funguje stoprocentně na všechny psy,“ konstatuje tréninková koučka firmy Doginni s tím, že dobrý trenér by si měl umět poradit s čímkoliv.

Co je nejdůležitější ve městě?

„Při výcviku psa, který bude žít ve městě, je jednoznačně nejdůležitějším povelem přivolání, protože pes musí být ovladatelný v každé situaci. Prakticky to znamená, že je odvolatelný od rušivých vlivů jako jsou cyklisté, jiní psi či jakákoliv zvěř,“ vysvětluje zkušená psí trenérka Marcela Čápková.

Dobře vychovaný pes je radost. Jen to chce důslednost, radí trenérka psů...
Dobře vychovaný pes by neměl mít problém na vás někde počkat.

Dobře vychovaný pes je radost. Jen to chce důslednost, radí trenérka psů Marcela Čápková.

K základní ovladatelnosti patří také chůze na vodítku, kdy by mělo být jednoznačně jasné, že venčíte vy psa a ne naopak. Z dalších povelů jsou to běžné povely sedni, lehni a nezbytné odložení.

Jak takového trenéra vybrat? Marcela Čápková radí dát především na osobní sympatie, protože každému sedne jiný typ člověka a vzájemná pohoda je při výcviku pejska důležitá. Nezapomeňte samozřejmě ani na trenérovy reference a zkušenosti, i když nejdůležitějším ukazatelem pro vás nakonec stejně budou pokroky ve výcviku a viditelné výsledky. A pořád platí, že výcvik by měl vás i vašeho pejska bavit, i když je to práce vyžadující důslednost.

A co vám bude odměnou, že se se svým psem víceméně dobrovolně „trápíte“? „S vycvičeným a vychovaným psem je život o mnoho jednoduší. V klidu si pak užíváte společné procházky, nestresuje vás každé venčení,“ konstatuje psí trenérka s tím, že dobrou ovladatelností v podstatě zaručujete svému psovi i bezpečnost.

„Můžete ho totiž pustit z vodítka beze strachu, že vám uteče a stane se nějaká nepříjemnost. Můžete s ním chodit všude tam, kam vy chcete, a nemusíte se například vyhýbat místům, kde je velká frekvence lidí nebo psů, protože byste v takovém prostředí svého psa nezvládli,“ uzavírá psí trenérka. A vychovaného a vycvičeného psa, který nikoho neobtěžuje, bezesporu ocení i okolí.