Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyhlaste mšicím válku, vypuďte je slunéčkem, chemií nebo tabákem

Mšice je jednoznačně největším nepřítelem všech pěstitelů. Kromě klasického chemického ošetření existují i jiné alternativy, jak na ně. Ta ale účinkují jen do doby, než se mšice přemnoží. Pak už zabere jen chemie.
Slunéčka si na mšicích rády pochutnají

Slunéčka si na mšicích rády pochutnají | foto: Profimedia.cz

Kdo je váš nepřítel

Existuje asi 2000 druhů mšic, které se liší ve velikosti i barvě. Jmenují se většinou podle rostliny, kterou napadají (např. mšice broskvová, chmelová, zelná, rybízová atd.). Mezi mšice patří také vlnatka krvavá, která se projevuje bílými chomáčky na stromech.

Jak poznáte napadení

Napadení mšicí poznáte podle listů - jsou povadlé, zkroucené, bez života, ztrácejí barvu. Podívejte se na jejich spodní stranu a nejspíš uvidíte spoustu malých potvůrek. Vysávají šťávu z rostlin a také přenášejí různé choroby. Pokud se okolo rostlin začnou rojit mravenci, pečlivě prohlédněte listy. Mravenci totiž mšice vyhledávají kvůli medovici, kterou mšice vypouštějí z těla. Přemnožení mšic poznáte i podle mazlavého černého povlaku na listech.

Dokud je mšic zatím málo, je možné použít ochranné přípravky na přírodní bázi, které jsou sice méně účinné, zato ale šetrnější k rostlinám i životnímu prostředí. Kdo ale zmeškal počátek výskytu a nechal na zahradě mšice přemnožit, bude muset sáhnout k chemii.

A zase prevence

Postřik se vyplatí aplikovat hned na začátku sezony, kdy se mšice líhnou. Larvy a dospělce je ale třeba likvidovat, kdykoliv je najdete na rostlině. Pokud vytrháváte plevel a zahradu udržujete, zmenšíte pravděpodobnost, že vás mšice navštíví. Přesto si ale najdou cestu, jak se dostat na vaší zahradu.

Odhalili jste mšice na jedné rostlině? Jednejte, dokud je čas, můžete je ještě zastavit. Nejlépe uděláte, když je ručně odstraníte a zničíte - prostě je prsty rozmačkejte. Pak pečlivě pozorujte, jestli se neobjeví znovu. Pokud najdete větší množství mšic, odtrhněte napadené listy, případně oddělte rostlinu od ostatních. Přemístěte je jinam nebo ji izolujte do síťky. Mšice se nebudou přenášet na další rostliny. Pro jistotu ale použijte insekticid.

Likvidace na jistotu

Pokud už mšice zamořily vaši zahradu, použijte chemické přípravky. Na trhu objevíte mnoho výrobků, které tyto nepřátele zahrady ničí například Pirimor, Decis, Karate, Zolone, Sumithion či nejznámější Mospilan. Ten účinkuje i na další škůdce. Petra Vanclová ze Zahradnictví Lebiš v Boskovicích popisuje: „Obvykle používáme Mospilan, ale když se objeví větší množství mšic, přípravky střídáme.“ To proto, že mšice mají tendenci na chemii si zvyknout a ta pak postupně přestává účinkovat, proto je vhodné přípravky střídat.

Pokud likvidujete mšice z pokojových rostlin, vybírejte prostředek pečlivě. Na obalu se dočtete, zda se chemie hodí i pro domácí ošetření. Do květináčů také přidejte žluté lepkavé desky (seženete je běžně v hobby marketech), které mšice přilákají a nalepí se na ně.

Nevěříte chemickým přípravkům? Pokud budete dodržovat dávkování podle návodu na přípravku, pěstovaným rostlinám neublíží. Pro správnou aplikaci použijte postřikovač, kterým chemii rovnoměrně rozprášíte po listech a správně je ošetříte. Zaměřte se především na rubovou část listů, kde se mšice nejčastěji objevují.

Pro hubení mšic na bylinkách, zelenině nebo ovocných stromech platí pevná pravidla. Stejně jako po každém chemickém ošetření pohlídejte domácí mazlíčky, aby se nedostaly s přípravkem do kontaktu. Dodržujte také ochrannou lhůtu uvedenou na obalu a po tuto dobu nekonzumujte ošetřené rostliny. Po jejím uplynutí by měly být opět nezávadné, před zpracováním je ale důkladně opláchněte.

Příroda si umí poradit

Nejznámějším požíračem mšic je bezesporu slunéčko sedmitečné. I jeho larvy si na škůdcích rády smlsnou. Mšice jsou součástí jídelníčku vosiček Aphidius colemani. Tyto černé pomocnice nakladou do mšic svá vajíčka, jedna vosa jich zvládne zlikvidovat až 300 kusů. Dají se objednat přes e-shopy během sezóny, například TADY. Hmyz se hodí do krytých prostor - do zimní zahrady, foliovníku nebo skleníku.

Kromě živočichů můžete vsadit na správný výběr květin. Vysazení těch správných druhů zmenší pravděpodobnost, že se mšice objeví. Doporučují se afrikány, které svým pachem mšice odpuzují. Vyzkoušet můžete i lichořeřišnice, které chrání před vlnatkou krvavou a plísní bramborovou. Nespoléhejte ale, že pouhá vůně odradí všechny mšice od napadení vašich rostlin.

Tabákový útok a jiné babské rady

Kuřáci konečně mohou svůj zlozvyk využít k něčemu užitečnému. Nedopalky nechte vylouhovat ve vodě a roztok pak nastříkejte na mšice. Ty nesnášejí pach cigaret. Údajně zabírá také „vyuzení“ napadeného místa zapáleným tabákem. Zabrat by mělo také rozpuštěné mýdlo ve vodě nebo voda s jarem. Rostlině, kterou takto ošetříte, ale takový zásah rozhodně neprospěje. Proto den po aplikaci důkladně omyjte listy.

K boji proti mšicím můžete využít i přírodní produkty. Zatočí s nimi například kopřivový nebo pelyňkový nálev. Můžete využít i česnek. Rozdrťte několik paliček, rozmíchejte ve vodě a nastříkejte na rostliny.

Kdo má pocit, že by zápach česneku nebo tabáku v bytě jen těžko přežil, může proti mšicím vyzkoušet voňavější prostředek - levanduli. Umístěte pytlíčky se sušenou rostlinou mezi květináče. Tuto vůni nesnesou mšice, ani moli. Jestliže máte vůni levandule rádi, bude se vám v pokoji příjemněji usínat.

Babské rady mají i své nevýhody. Nikdo není schopen určit přesnou koncentraci přípravků a dobu ochranné lhůty (tedy jak dlouho trvá, než se rostlina stane pro člověka opět nezávadná). Jestliže mšice napadly vaši zahradu ve velkém, levnější ekologické varianty nezaberou. Proto se zahradnictví a i mnozí zahrádkáři spoléhají na chemii.

A co vy? Jak bojujete proti mšicím? Poraďte ostatním čtenářům v diskuzi nebo nám napište na hobby@idnes.cz.

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025