Mládě kasuára přilbového

Mládě kasuára přilbového | foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha

Pražská zoo má unikátní mládě kasuára. Vejce naklubali ošetřovatelé

  • 6
Zoo Praha je jediná v republice, která dokáže odchovat kasuáří mláďata. Čerstvě vylíhnuté mládě váží něco přes půl kilogramu, a aby bylo schopné proklubat se tlustou skořápkou, museli mu pomoci ošetřovatelé.

Samec Kašík tak po čase opět dostane příležitost uplatnit se v roli starostlivého a spolehlivého otce. Kasuáři jsou nekrmiví ptáci, takže si mládě musí samo aktivně shánět potravu. Napodobuje při tom právě otce, který u kasuárů obstarává veškerou rodičovskou péči.

Kasuár přilbový

Samec Kašík s mládětem

V přírodě kasuáři přilboví obývají hustý lesní porost na Nové Guineji a v severovýchodní Austrálii, kde se živí rostlinnou potravou.

Prvního odchovu se Praha dočkala v roce 1998; o rok později následovala další dvě mláďata, čtvrté přišlo na svět v roce 2009.

Samička kasuára snáší dvě až pět zelených vajec, na kterých sedí 50 dní. Pražská kasuáří samice Kačenka tentokrát snesla tři a jediné z nich bylo oplozené. Mládě přišlo na svět v pondělí; po vylíhnutí vážilo 565 gramů.

"Naše samice snáší velká vejce, která mají silnou skořápku a váží více než 800 g. Mláďata se kvůli tomu sama líhnou jen velmi obtížně. Proto provádíme asistované líhnutí, při kterém vejce uměle naklubeme, mládě hlasově stimulujeme a podle potřeby postupně prorážíme skořápku vejce, dokud se mládě nedostane na svět," uvedl kurátor ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl.

Malí kasuáři bývají světlí, s tmavými podélnými proužky. V prvním roce života se zbarví skořicově a teprve ve třech letech věku mají stejně černé peří, červenomodrou kresbu na krku a hlavě a kostěnou přilbu jako dospělí jedinci.

Návštěvníci mohou mládě zahlédnout v kasuářím "domku" v horní části areálu zoo. Od příštího týdne už malý kasuár zřejmě začne vycházet i do venkovního výběhu.