Pokud jste při kontrole střechy zjistili, že jeden z hřebenáčů na střeše je...

Pokud jste při kontrole střechy zjistili, že jeden z hřebenáčů na střeše je poškozený, případně zcela chybí, je potřeba jej co nejdříve vyměnit. Právě včasnou výměnou zabráníme vniknutí vody, sněhu a jiných nečistot do střešního pláště. | foto: HPI-CZ.eu

Poškozený hřebenáč vyměňte včas a ušetřete tisíce na opravách podkroví

  • 5
Po zimě je čas prohlédnout dům, zda na něm zima nezanechala následky. Zvláště při vestavěném podkroví může vést jakákoliv porucha střešního pláště ke zničení izolací za desetitisíce korun.

Zdravý dům začíná perfektní střechou. Střešní krytina plní nejen funkci ochrannou, ale také hydroizolační. I proto je dobré pravidelně kontrolovat, zda nedošlo k jejímu poškození, například vlivem silného větru, velkého množství ležícího sněhu nebo i vinou neopatrného pohybu po ploše střechy.

Výměna krok za krokem

Tak lze objevit případné vady dříve, než voda pronikající do konstrukce napáchá větší škody. Jednou z nejčastějších oprav, které musí majitelé domů, chat a chalup čas od času řešit, je prasklý nebo chybějící hřebenáč.

Prodávají se příchytky hřebenáčů z barveného hliníku ve dvou typech – pro pálené a pro betonové krytiny a dále ve variantách podle jednotlivých výrobců. Vybírat lze také podle barev, jež odpovídají nejoblíbenějším barvám střešních krytin – hnědá, cihlově červená a černá. Ty je vhodné použít, pokud byla původní příchytka poškozená.

Pro jistotu je vhodné nový hřebenáč zhruba uprostřed připevnit. "Doporučuji využít takzvaný šroubovitý hřebík", říká technický poradce Tomáš Zadrobílek z firmy HPI-CZ a dodává: "Tento žárově pozinkovaný prvek, napůl hřebík a napůl šroub, se nejčastěji využívá pro připevnění koncového a rozdělovacího hřebenáče, ale výborně se uplatní i při upevňování doplněných hřebenáčů. Prodává se v cihlově červeném a hnědém provedení s již navlečenou těsnicí podložkou, která zabraňuje vniknutí vody do konstrukce střechy."