Vyměňovat baterii znamená zalehnout pod umyvadlo

Vyměňovat baterii znamená zalehnout pod umyvadlo | foto: shutterstock.com

Výměnu stojánkové baterie zvládne každý zdatnější kutil

  • 14
Instalatéři nemají výměnu stojánkové umyvadlové baterie rádi, přitom tuto proceduru zvládne skoro každý. Stačí mít trochu trpělivosti a odvahy pustit se do neznámého dobrodružství.

Baterie se nemusí vyměňovat vždy jen kvůli poruše funkčnosti či proto, že podtéká. Někdy k tomu dochází třeba jen proto, že se změnila móda anebo se na ní podepsal zub času. Výhodu mají ti, kdo mohou vyměnit stojánkovou baterii kus za kus. Na rozdíl od výměny nástěnné baterie se tu nemusí bojovat s takzvanými převlečnými šrouby, které mohou být léty používání spečené, nemusí se zabudovávat nové etážky pro vystředění baterie. U stojánkové baterie nemusíte ani zavřít hlavní uzávěr vody - zavřete ji jen roháčkem pod umyvadlem.

Původní baterie1. Baterie před výměnou. Sami vidíte, jak se podepsalo deset let používání tvrdé studniční vody na vzhledu baterie, i když po funkční stránce nebylo levné baterii co vytknout. Boj s vodním kamenem znamená i občasné použití agresivních přípravků, které ho sice z umyvadla spolehlivě odstraní, ale poškodí povrch baterie a vytvoří nehezké tmavé skvrny. Náhradou za vysloužilou baterii se stala vynikající (i když ne právě levná) baterie Metropol od značkového německého výrobce. Na srovnání obou modelů je možné ukázat, proč některou armaturu koupíte za tisíc korun, a za jinou zaplatíte pětkrát víc.

Nejdříve odšroubujte z roháčků opancéřované hadice2. Nejdříve odšroubujte z roháčků opancéřované hadice. Pokud uzavřete hlavní uzávěr vody, nemusíte s nimi manipulovat - přesto však vyzkoušejte, zda se lehce otáčejí (ostatně instalatéři doporučují otočit jimi alespoň jednou za čtvrt roku, protože mívají tendenci "zatuhnout“).

U laciných výrobků bývá šroub železný a po dlouhé době používání zarezlý

3. Akce, kvůli níž je výměna stojánkové baterie nepopulární: lehněte si pod umyvadlo a odšroubujte jisticí šroub. Velmi špatně se k němu dostanete jak sikovkami, tak kombinačkami nebo stranovým klíčem. Ideální je dlouhý násuvný klíč, ten se však v běžné domácnosti těžko najde. Instalatér v této fázi upozornil na rozdíl mezi levnou a drahou baterií. U laciných výrobků bývá šroub železný a po dlouhé době používání ve vlhkém prostředí zarezlý (na rozdíl od mosazného u dražších armatur). Vyplatí se proto předem ho nastříkat odrezovačem, který spoj po nějaké době působení uvolní.

Nyní vyjměte starou baterii4. Nyní vyjměte starou baterii. Odstraňte starou manžetu a nezapomeňte precizně vyčistit "kolečko“ od vodního kamene a nečistot, které vzniklo kolem otvoru v umyvadle, aby se po nasazení nové armatury dosáhlo dokonalého utěsnění a voda kolem ní neprotékala.

Stav a konstrukce kovových prvků použité armatury ve srovnání s dražším modelem5. Druhý detail ukazuje stav a konstrukci železných prvků použité armatury ve srovnání s dražším modelem. U dražších modelů železo nahrazuje mosaz, která nezrezne, takže i po delší době používání lze spoj bez problémů rozebrat.



Dokonalejší typ má matici navíc6. Když se podíváte na obrázek, kde jsme odmontovávali od roháčků hadice, porovnáte konstrukci napojení na ventily. Zatímco u levného typu měla hadice tendenci se protáčet spolu se šroubením, dokonalejší typ má matici navíc, kterou instalatér přidrží druhým klíčem. Hadice se nekroutí a vy máte větší záruku, že se těsnění ve spoji správně usadí a voda nebude podtékat.

Pomocí dvou kleští uvolněte sifon a starý systém vyjměte7. Součástí baterie bývá někdy i systém uzavírání odpadu. Byla by škoda nechat starý, když už ho výrobce přiložil (vedení táhla bývá u různých značek a modelů mírně odlišné, takže nové táhlo by se starým systémem nemuselo plynule fungovat). Pomocí dvou kleští uvolněte sifon a starý systém vyjměte.

Gumové těsnění je možné doplnit sanitárním silikonem8. Aby nová sestava těsnila, důkladně očistěte všechny hrany na sifonu i umyvadle, odstraňte zbytky starých těsnění a maziv. U horní části odpadu (vidíte ji shora v umyvadle) nezapomeňte před nasunutím navléct gumové těsnění. Instalatér se "jistil“ i dávkou sanitárního silikonu. Pozor - pokud při montáži vytlačíte jeho přebytky na chromované povrchy a sanitu, očistěte ho rychle třeba jen toaletní papírem, aby nezaschl. Pozdější náprava by byla obtížná.

Vazelíny není nikdy dost9. Vazelíny není nikdy dost. Až ji půjdete kupovat, zvolte balení v tubě. Na rozdíl od plechové krabičky nezatuhne a nedostanou se do něho nečistoty z rukou. Znáte to - v plechovém balení bývá ke konci používání víc hlíny a rzi než vazelíny samotné. Tady ji použijte na spojení odtokové armatury se systémem uzavírání výpusti.

Vylaďte systém uzavírání výpusti 10. Finále: "Vylaďte“ systém uzavírání výpusti (v našem případě táhlem). U některých systémů se ale můžete setkat také s takzvaným clip systémem, kdy se odpad uzavře zatlačením na zátku shora z prostoru umyvadla a otevře se stejným postupem. Nakonec znovu propojte výpustný systém s vlastním sifonem.