Modemy hřejí víc, než je zdrávo. Můžeme proto využít přebytečného tepla.

Modemy hřejí víc, než je zdrávo. Můžeme proto využít přebytečného tepla. | foto: Marek Burza

Vyráběl jsem kvásek podle svého receptu. Stálo mě to šestnáct stovek

  • 41
Radil jsem využít počítačovou techniku k získání stabilní teploty při výrobě chlebového kvásku. Tentokrát jsem to ale nevychytal. Spadl jsem zkrátka do jámy, kterou jsem sám vykopal.

Jaký je stabilní zbytkový zdroj tepla v domácnosti? Přece internetový modem. Hřeje víc, než je zdrávo. Lze to snadno zužitkovat v období, kdy se netopí a nelze využít tepla radiátoru (viz předchozí článek).

Jako správný hobbysta jsem se řídil vlastními "spolehlivými" radami. Jenže se mi to trochu vymklo z ruky. Založil jsem na kvásek žitnou mouku s vodou. A udělal jsem ho trochu moc hustý. Takže mě ukolébal fakt, že se kvásek nijak moc nerozjíždí (kompletní návod na pečení kváskového chleba najdete ZDE).

Takže jsem klidně odjel na dva dny na služební cestu. První, co jsem udělal, když jsem druhý den přijel domů, vrhl jsem se k počítači, abych si zkontroloval pracovní poštu. Počítač naběhl v pořádku, jen Skype si pořád bezmocně točil svým kolečkem. První symptom, že nefunguje internet.

Už tušíte, co se stalo. Můj kvásek byl v háji. Sklenice prázdná, její obsah se přestěhoval větracími otvory dovnitř modemu. Není se co divit, že to už nevydýchal. Ještěže mají v nákupních centrech otevřeno do večera.

Nový modem s wi-fi od O2 stojí šestnáct stovek, za to bych měl 50 čerstvých chlebů. Bez práce. A bez přenastavování domácí sítě.

Takže doplňuji, co jsem před časem napsal. Kvásek na modemu klidně, ale hlídat. Anebo sklenici vložit do hluboké mísy.

Zažili jste také situaci, kdy jste se chytili do vlastní pasti? Pobavte svými historkami i ostatní čtenáře. Je přece Silvestr.


Témata: práce, Skype, Vaření