Průměrnou terasu budete schopní vyrobit za dva až tři dny.

Průměrnou terasu budete schopní vyrobit za dva až tři dny. | foto: Hornbach

Dřevěná terasa v šesti krocích. Dá se to zvládnout za prodloužený víkend

  • 22
Když prostor před domem vydláždíte, beton či kámen se v létě může rozpálit a akumulované horko přenášet i do domu. Nemáte-li dobré zastínění, dřevěné palubky jsou o poznání příjemnější.

Aby byla terasa stabilní, musí mít pevný podklad. Chcete-li si ušetřit práci, na úpravu terénu si najměte stavební firmu. S rýčem a lopatou se to dá zvládnout i svépomocí, ale bude to fuška.

Co budete potřebovat:

štěrk, kladečský písek, betonové desky, podlahová prkna borová 21 x 120 x 2 500 mm, podkladové hranoly borové 45 x 90 x 2 500 mm, vruty se zapuštěnou hlavou 5,0 x 50, svinovací metr, dřevěné kolíky, zednickou šňůru, rýč, lopatu, vodováhu, dřevěnou lať, pryžovou, palici, napínací popruhy, distanční dřevěné destičky, akušroubovák, vrtačku.

Kde to seženete:

v hobbymarketech, stavebninách, prodejnách řeziva a kovomateriálu, železářství, na internetu

Kolik to bude stát

terasa velikosti 5 x 5 metrů 16 000 Kč

Jak dlouho to bude trvat

dva až tři dny

Při výběru prken se dívejte po takových, která mají ochranu proti hmyzu, houbám a povětrnostním vlivům, ideálně tlakovou impregnaci. Látka proniká hluboko do materiálu a postará se o bezpečnou a trvalou ochranu, aniž by bylo zapotřebí dřevo dodatečně napouštět.

Nejodolnější dřeva, která se obejdou bez pravidelného natírání, jsou třeba exotický teak nebo sibiřský modřín. U nich počítejte s našedlou patinou, kterou časem získají. Původní barvu jim pak může vrátit olejování.

1. Vyznačte prostor

Pro stavbu dřevěné terasy se nejlépe hodí slunná a polostinná místa. Vyhněte se bezprostřední blízkosti stromů, tam by se mohla tvořit vlhkost. Vlhké prostředí svědčí řasám. Když se rozrostou na podlaze, dřevo začne klouzat.

Ve stínu stromů je i větší nebezpečí, že začne dřevo hnít nebo na něm porostou dřevokazné houby. Vybranou plochu vyznačte provázkem napnutým mezi dřevěnými kolíky.

2. Upravte místo

Vyzkoušejte, zda bude zahradní nábytek na tuto plochu vhodný. Vyhlubte plochu tak hluboko, aby po vybudování konstrukce horní hrana prken dosahovala pod práh dveří vedoucích na zahradu. Terasa musí mít nepatrný spád od domu.

Aby byla stabilní, do výkopu nasypte 15 až 20 centimetrů silnou vrstvu štěrku a udusejte ji. Pomůže vám vibrační deska, kterou si lze opatřit v půjčovnách nářadí. Na štěrk přidejte pěticentimetrovou vrstvu kladečského písku.

Písek je důležitý, aby bylo možné přesně uložit základové betonové desky. Abyste zamezili prorůstání trávy a plevele mezi spárami podlahových prken, pod nosnou konstrukci natáhněte netkanou textilii.

3. Rozložte betonové podložky

Nyní můžete rovnoměrně rozložit betonové desky. Vzdálenosti nemají být příliš veliké, aby se trámky moc neprohýbaly. Ideální rozestup je 60 centimetrů. Krajní desky dávejte přímo na kraje výkopu.

S pokládáním začněte u domu a po položení první řady orientačně přiložte jedno podlahové prkno a tím ještě jednou zkontrolujte, zda jste zvolili správnou výšku. Desky lze přesně urovnat pomocí pryžové palice. Desky nezapouštějte moc hluboko do písku. Pod prkny musí volně procházet vzduch, tím prodloužíte životnost materiálů.

Dodržte také mírný spád směrem od domu, aby se na prknech neshromažďovala voda ani nezatékala do domu.

4. Položte nosné trámky

Na rastr betonových desek položte nosné trámky, příčně ke směru pokládky podlahových prken. Prkna se obvykle dávají rovnoběžně s průčelím domu. Nosné trámky tedy vyrovnejte rovnoběžně vůči sobě a kolmo ke stěně domu.

Než na trámky začnete šroubovat podlahová prkna, předvrtejte si otvory pro šrouby do trámků i do prken. Konce otvorů v prknech upravte záhlubníkem, aby vruty se zahloubenou hlavou lícovaly s povrchem podlahy.

5. Přišroubujte podlahová prkna

Podlahová prkna začněte připevňovat u domu. Mezi prkny a domem nechte volnou pětimilimetrovou spáru. Každou desku k podkladu přišroubujte dvěma nerezovými vruty. Mezi prkny dodržujte vzdálenost 5 až 10 milimetrů.

Aby byla pravidelná, mezi prkna vkládejte předem připravené dřevěné destičky. Praktickým pomocníkem bude popruhová svěrka. Tou můžete prkna stáhnout k sobě i s vloženými destičkami a pak snadno přišroubovat, aniž by se pohnula.

6. Upravte okraje

Po dokončení montáže upravte okraje terasy. Použít můžete například betonové tvarovky. Mezi betonem a prkny musí zůstat dilatační mezera alespoň dva centimetry.

Dřevo potřebuje místo, aby se mohlo vlivem vlhkosti a tepla roztáhnout. Otvor je důležitý i pro odvětrávání prostoru pod prkny. Je-li terasa hodně nízko nad terénem, kolem okraje můžete rozmístit třeba velké oblázky. Terasu ještě lépe integrujete do zahrady, když na okraje přidáte truhlíky s květinami.