Nádoba na nečistoty, nahrazující sáčky, působí hygienicky jen do chvíle, než se začne plnit prachem a nečistotami. | foto: Profimedia.cz

Vysavače bez sáčku: zázraky se nekonají

  • 85
Bezsáčkové vysavače slibují vysoký výkon, kvalitní filtraci i úsporu peněz za koupi drahých sáčků. Z 93 modelů vysavačů, které vyzkoušel nezávislý časopis Test, se ale ani jeden neumístil na předních místech žebříčku.

Vysavače patří mezi výrobky, jejichž kvalitu v obchodě na první pohled nepoznáte. Snad právě proto se daří různým módním vlnám, které se snaží spotřebitele přesvědčit o tom, že klasickým vysavačům se sáčky je konec.

Bezsáčková móda

Bezsáčkové přístroje slibují téměř zázraky, ty se ale většinou nekonají. Poslední roky nám přinesly vysavače bezsáčkové. "Žádné peníze navíc za sáčky, žádná ztráta sacího výkonu, žádné nečistoty na koberci." Kdo by na takové lákání neslyšel? Nejdřív se na trhu objevilo pár značek, a i když jejich cena byla poměrně vysoká (mezi 15 až 23 tisíci Kč), dobře se prodávaly.

Proto na tuto módní vlnu naskočily i další značky, ceny šly dolů a sáčkové a bezsáčkové technologie si začaly výrazně konkurovat. Kdo z tradičních výrobců nechtěl ztratit trh, raději rychle do své nabídky zařadil i vysavače bezsáčkové.

Zázraky se nekonají

Bezsáčkové vysavače jsou designově líbivé, s výkonem už je to ale horší.Jsou bezsáčkové vysavače rovnocenné těm tradičním sáčkovým, či je dokonce předčí? Umí opravdu lépe vysávat? Neztrácejí sací výkon, když se nádoby plní prachem? A dokáží zadržet vše, co nasají?

Odpovědi přinášejí výsledky nezávislých a objektivních testů vysavačů, které rok co rok pořádají spotřebitelské organizace. Za poslední čtyři roky testy prošlo 93 modelů vysavačů.

"Ani jednou na předních příčkách neskončil vysavač bezsáčkový," tvrdí Ida Rozová z Občanského sdružení spotřebitelů TEST. "I když někteří výrobci vylepšili jejich filtraci, přesto v kvalitě odstraňování prachu z koberců, a mnohé dokonce i z tvrdých podlah, zaostávají za dobrými klasickými vysavači. Mnohé z nich navíc i hůře zadržují prach. Zkoušky dokonce prokázaly i to, že u některých modelů klesá sací výkon úměrně s tím, jak se plní nádoba na prach."

Dětský bezsáčkový vysavač má to štěstí, že nečistoty jsou v jeho sběrné nádobě nahrazeny barevnými korálky.Zůstala tedy jediná výhoda bezsáčkových vysavačů: nádoba na prach, která nahrazuje sáčky. Ale i to má svou stinnou stránku. Vyprazdňování nádoby je totiž značně nehygienické. Zůstanou-li na jejích stěnách chuchvalce špíny, musíte do ní ponořit ruku, abyste je uvolnili. Tahle nečistá práce by se tedy nikdy neměla svěřovat alergikům.

Na ceně a značce nezáleží

I když klasické sáčkové vysavače mají stále navrch, neznamená to, že co vysavač, to kvalitní vysavač. I mezi nimi jsou vysavače dobré a špatné.

Testy podle Idy Rozové přinášejí i další poznání. Není radno řídit se cenou přístroje, neboť není vodítkem kvality. Tím není ani značka, některé modely jsou povedenější, jiné nikoliv.

Málokterý vysavač si dobře poradí jak s kobercem, tak s tvrdou podlahou. Vybírejte tedy podle svých potřeb.V posledních testech se navíc ukazuje i jistá "specializace" klasických vysavačů. Jen málokteré umějí kvalitně vysávat koberce i tvrdé podlahy. Některé si s koberci poradí a s nečistotami na tvrdých podlahách zápasí, u jiných je to zase naopak.

I když připojujeme rady, o čem byste měli přemýšlet při výběru vysavače, přesto je dobré připomenout, že kvalitu v obchodě opravdu nepoznáte.

Šestero pro správný výběr vysavače

- Rozhodující je sací výkon, který je změřen a udáván pro kobercovou hubici (kartáč), resp. její trysku. Někteří výrobci ale udávají sací výkon změřený na vstupu do "těla" vysavače, resp. neudávají, kde byl sací výkon měřen. Takový údaj nemá vypovídací hodnotu a je zavádějící, neboť výkon sání se průchodem přes hubici (kartáč), trubky a hadici snižuje.

- Konstrukce kobercové/podlahové hubice nebo rotačního kartáče (elektrický, turbo) – hodně členité hubice a kartáče pro sebe spotřebují velkou část sacího výkonu vysavače. Tvar hubice musí zajistit její dobré přisátí na koberec.

- Rotační kartáče (elektrické, turbo) mají oproti klasickým hubicím zvyšovat účinnost vysávání prachu a nečistot z koberců; ne vždy tomu tak opravdu je. Jejich použití na tvrdých podlahách je však zbytečné, lépe zde poslouží klasické hubice.

- Prachový filtr (sáček) slouží jako první filtr vysavače a zadržuje hrubé nečistoty i jemné prachové částice. Za filtrem následují filtry před a (zpravidla) za motorem, které se starají o čistotu vzduchu vycházejícího z vysavače do okolního prostředí. Vrstvy filtru (zpravidla dvou i třívrstvé) se započítávají do celkové filtrace vysavače. Schopnost vysavače zadržovat prach nestojí pouze na počtu filtrů, neboť se na ní pozitivně a naopak i negativně podílí konstrukční těsnost přístroje (vzduchové proudy, které nesou prach, mohou filtry "obcházet" a znovu ho "odevzdat" do místnosti).

- Vysavače, které zachycují prach a nečistoty do vody, mají oproti těm klasickým vždy nižší sací výkon; nesmí se nasát voda do motorů. Nutná je pečlivá údržba po každém použití, aby se předešlo potenciálnímu množení mikroorganismů uvnitř přístrojů a jejich "vyfukování" do místnosti.

- U vysavačů, které ukládají prach a nečistoty do speciálních prachových nádob (s cyklónovou jednotkou, či bez ní), se musí počítat se zhoršenou manipulací při vyprazdňování. Nikdy ho nesvěřujte dětem, alergikům a astmatikům.

Jaký vybrat konkrétní model?

Vysavače, které zachycují prach a nečistoty do vody, mají oproti těm klasickým vždy nižší sací výkon.Pokud vás zajímá, jaký konkrétní model by nejlépe vyhovoval vašim požadavkům, a hledáte ideální poměr výkonu a ceny, máte možnost vybrat si na základě konkrétních výsledků objektivních a nezávislých testů výše uvedeného sdružení. Tady za podmínky, že se stanete předplatitelem časopisu TEST.

"Náklady spojené s testováním výrobků a jejich praktické užívání jsou hrazeny z finančních prostředků našeho sdružení. Jen pro představu, například otestování jednoho jediného vysavače stojí takřka 80 tisíc korun, k nimž připočtěte ještě vlastní náklady na pořízení výrobku, sáčky, filtry a podobně," vysvětluje důvod této podmínky Ida Rozová. Tomuto argumentu nelze nic vytknout.

Není ale nutné kupovat hned celoroční předplatné za 588 korun. Stačí pravidelně sledovat stránky sdružení a v případě, že se "strefíte" v aktuálním vydání do testu výrobku, který se právě chystáte kupovat, můžete koupit jednotlivé číslo jednoduše na stánku za 55 korun. Ten, kdo se rozhodne pro předplatné, ale dostane heslo, díky kterému se dostane nejen do aktuální databáze testů, ale i několik let zpětně.