Digitální termostatická hlavice automaticky sníží teplotu v domácnosti, když v...

Digitální termostatická hlavice automaticky sníží teplotu v domácnosti, když v bytě nikdo není. | foto: Marek Burza

Šest zásad rozumného vytápění, aby vás účet za sezonu nepřekvapil

  • 249
Na velké investice na změny systému vytápění už není čas, nová okna už teď v mrazu asi kupovat nebudete a zateplovat fasádu také ne. Přesto lze při dodržení několika zásad udržet účet za topení v rozumné výši.

Existuje několik obecných doporučení, jak rozumně bez plýtvání vytápět byt. Takže ať je po stavební stránce dům nebo byt v jakémkoliv stavu, lze plýtvání energií omezit.

1. Netopte tam, kde to není potřeba

Pokud chcete ušetřit, rozhodně není nutné topit na 25 stupňů, navíc pro každou místnost je vhodná jiná teplota. Obecně se uvádí, že každý stupeň navíc stojí za šestiprocentním zvýšením spotřeby tepla.

Zatímco v obýváku je lepší topit na 20 až 22 stupňů Celsia, například v ložnici úplně stačí 16 až 18 stupňů. S chodbami je to podobné. Naopak přitopit si můžete v koupelně.

2. Udržte teplo uvnitř

Projdete kolem okna a ucítíte závan chladného vzduchu? V předsíni je studená podlaha, protože pod dveřmi se dostává zima z chodby? Zaměřte se na tato místa a nepouštějte teplo ven.

„Je dobré okna a dveře něčím utěsnit. Pro začátek by mohlo stačit těsnění, které koupíte v každém hobby marketu. U dveří někdy také stačí koupit vyšší práh a teplo zůstane uvnitř. Na noc je lepší zatáhnout rolety a závěsy, teplo se tak déle udrží v místnosti,“ radí Petr Roubíček ze společnosti Jablonecká energetická.

3. Nevětrejte dlouho, ale intenzivně

Pro klima v domácnosti je větrání zásadní. Když je venku chladno, větrejte krátce a intenzivně. Okna otevřete dokořán, můžete vytvořit i průvan. Tím se vymění vzduch, ale o teplo nepřijdete.

Pokud větráte například otevřenou ventilačkou a dlouho, postupně se ochlazují zdi a vybavení domácnosti, a vy pak budete muset pracně a draze celý byt vytápět znovu.

4. Pusťte teplo z radiátorů do místnosti

Teplo z radiátorů se musí dostat až k vám. V případě, že přes radiátory máte záclony a závěsy, nepůjde to tak dobře. Je dobré zastřihnout závěsy tak, abyste je mohli zahrnout za radiátor. Na radiátorech také nesušte prádlo, raději si pořiďte sušák.

„Prodávají se i odrazné fólie podložené vrstvičkou izolace, které nalepíte za radiátor. Ty pak teplo od zdi odrážejí do místnosti a nevytápí se stěna,“ doporučuje Roubíček.

5. Teplo si regulujte

Jste celý den mimo domácnost? Pořiďte si termostat, který udrží teplotu v bytě na přijatelném minimu. Vy si ho nastavíte tak, že začne více topit před vaším návratem. To samé platí v noci, kdy je ideální teplota na spánek 16 až 18 stupňů. Termostat pak zapne třeba půl hodiny nebo hodinu před tím, než vám zazvoní budík.

Nemusí jít jen o prostorový termostat vhodný pro plynové kotle. Tam kde se topí dálkově, například v panelovém domě, je možné radiátory osadit elektronickým programovatelným termostatem, který udělá podobnou práci. Takové termostatické hlavice lze dnes už pořídit za ceny kolem pěti set korun (o instalaci podobného termostatu jsme psali zde).

6. Topení nevypínejte

Pokud se snažíte ušetřit tím, že topení úplně vypínáte, neděláte dobře. V příliš vychladlém bytě je pak potřeba intenzivněji topit a spotřeba je vyšší. Pokud bydlíte v bytovém domě, ať už je zásobován centrálně, či má vlastní kotelnu, je dobré vždy topit minimálně na 16 stupňů.

„Toto teplo máte totiž většinou už v ceně celkového vyúčtování a zaplatíte jej tak jako tak. Připlácíte až to, co protopíte navíc. Pokud tedy necháte teplotu klesnout níže, nepomůžete si, naopak, platíte něco, co jste nevyužili,“ radí Petr Roubíček.