Jeden starý kotel, ve kterém se navíc topí nevhodným palivem, dokáže zakouřit

Jeden starý kotel, ve kterém se navíc topí nevhodným palivem, dokáže zakouřit celé údolí. | foto: Profimedia.cz

Nepleťte si příkon a výkon kotle na vytápění, vzkazují výrobci

  • 56
Plánuji na chalupu koupit nová krbová kamna s výměníkem. Jenže rád bych se vyhnul povinným revizím, které by se měly provádět od roku 2016. Mohu koupit kamna s výkonem pod 10 kW, která by neměla do této povinnosti spadat, ptá se čtenář HOBBY.cz

Podobných dotazů přišlo do redakce několik. Problém je v tom, že si tazatelé ne příliš pečlivě přečetli návrh nového zákona o ochraně životního prostředí, o kterém jsme psali zhruba před rokem (více zde). V návrhu (v současné době už platí) se totiž nemluví o výkonu, ale o příkonu kotle.

"Příslušná vyhláška upravuje revizi kotlů s příkonem nad 10 kW, což je vstupní energie. Výkon kamen je však veličina ponížená o účinnost kamen, takže i kdybyste koupili kamna s výkonem těsně pod 10 kW, příkon bude rozhodně vyšší," vysvětluje Michaela Cintlová ze společnosti HAAS+SOHN Rukov.

Přitom kamna se zplynováním a splňující obvykle 3. emisní třídu mívají účinnost něco nad 80 %. V praxi by to znamenalo, že by bylo potřeba koupit kamna s výkonem kolem 8 kW. To ovšem stačí jen na vytopení menšího objektu.

Zákon č. 201/2012 není jen bičem na provozovatele kotlů a kamen, ale i na jejich výrobce. Od 1. 1. 2014 budou muset splňoval emise CO pod 5 000 mg/m3 a hodnotu prachu pod 150 mg/m³.

"Některé naše kotle už emisní limity splňují a v současné době připravujeme výrobu tak, abychom v tomto termínu mohli doložit veškeré parametry. Do teď se totiž neměřil prach, takže je ve státní zkušebně budeme doměřovat tak, abychom splňovali i parametry, které bude nutno splňovat až od roku 2018," tvrdí Roman Kraušner ze společnosti ABX.

Že je zatím v praktickém provádění nového zákona polojasno až nejasno, říká Vladimír Stupavský ze společnosti Česká peleta. "Zákon stanovil jen jasné obrysy a termíny, jak se bude postupně obměňovat vybavení domácností novějšími kotli splňujícími stále přísnější emisní limity. Ale prováděcí vyhlášky zatím chybí. Zatím je pro občana jasné, že od 1. 1. 2017 bude povinen předložit revizní zprávu o stavu svého kotle, to znamená, že první návštěva technika by měla proběhnout do konce roku 2016. Pokud revizáka vůbec budete ochotni pustit domů. Ale ten emisní limity kotle nezměří. Vycházet se může jen z dokumentace konkrétního typu, která u solidních výrobců zahrnuje i údaj o emisní třídě," popisuje.

Podle jeho zkušeností má většina u nás provozovaných kotlů parametry 1. a 2. emisní třídy, ty už nebude domácnost smět provozovat od roku 2022. A bude čím dál větší tlak na koupi nových automatických kotlů. "Ty mají totiž tu výhodu, že snižují emise i v době zapálení, protože se tam může optimálně namíchat palivo i vzduch. Toho u ručních kotlů nikdy nedosáhnete, většinou běží s nižším výkonem, kdy jsou emise větší a v optimálním režimu hoří jen zhruba po 40 % času," vysvětluje.