Mandaly představují kruhovité symetrické diagramy soustředěné kolem svého středu. Protože se tím stávají harmonickou formou, jsou mandaly v budhismu používány jako pomůcka při meditaci. Symbolicky znázorňují náboženskou zkušenost a mají napomáhat sjednocení s božským. Mandaly jsou zároveň živou formou abstraktního ornamentu, který si žije svým vlastním uměleckým životem.
soutěžte O 3 knihy Kouzlení s hedvábím
|
Potřebný materiál a pomůcky
Hedvábný šátek 90x90 cm (nejlépe pongé 5), barvy na batiku (ve vyobrazeném postupu Alena Grimmichová použila smaragdovou zeleň, námořnickou modř, žlutou, růžovou, tyrkysovou a černou), ocet, plochý štětec, provázek, gumičky, mikrotenový sáček a hrnec s pařákem.
Vytvoříte-li mandalu na hrubším hedvábí (například crêpe de satin 12,5), nevznikne vám tak jemný a pravidelný vzor jako při použití jemnějšího hedvábí pongé 5.
4 DOBRÉ RADY pro práci s hedvábímU všech technik šibori, tedy i u mandaly platí: - Hedvábí musí být před započetím práce vyprané a perfektně vyžehlené. - Každý záhyb, který na látce vytvoříte, musí být přesný a dobře zažehlený, jinak vzor nebude symetrický. - Aby vzor vůbec vznikl a byl dobře zřetelný, je potřeba vybrat kontrastní barvy, tedy alespoň jednu světlou a jednu tmavou. - Na tyto techniky vždy používejte pouze speciální barvy určené na batiku nebo barvy napařovací. |
Pracovní postup vytvoření vzoru mandaly:
Šátek přeložte na polovinu, pak na čtvrtinu a dobře zažehlete všechny sklady. Získáte čtverec, který opět přeložte úhlopříčně napůl. Vznikne vám trojúhelník, který postupným překládáním napůl stále zužujte směrem ke středu (na obou snímcích vlevo dole) a sklady průběžně zažehlujte.
Připravený trojúhelník přeložte napůl (ale tentokrát napříč), střed si vyznačte žehličkou a užší polovinu trojúhelníku zakruťte do šňůrky. Vzniklou šňůrku velmi pevně zamotejte do klubíčka, jako když smotáváte vlnu.
Klubíčko respektive uzel ještě pevně převažte provázkem, aby byl zcela stažený a tvrdý. Na začátku si můžete pomoci gumičkou. Všechny barvy kromě černé si poté rozpusťte ve vařící vodě a používejte je dále jako roztok. Barvy řeďte v poměru 1 díl barvy na 2 díly vody.
Barvy nechte trochu vychladnout a jednotlivé odstíny nanášejte štětcem na hedvábí, opakovaně na stejné místo, aby se jednotlivé vrstvy hedvábí celé probarvily. Vytvářejte různě barevné skvrny ze všech stran uzlu, nezavázaný zbytek hedvábí ponechte bílý.
Poté smíchejte ocet s vlažnou vodou (1 díl octa na 2 díly vody) a nabarvený uzel touto směsí štětcem potřeme tak, aby celá smotaná část nasákla octem. Poznáte to tak, že z nasáklého hedvábí začne ocet vytékat. Hedvábí s octem dejte odležet na půl hodiny na mřížku nebo síto. Tak, aby hedvábí v žádném případě nezůstalo ležet v louži octa.
Hedvábí vložte do mikrotenového sáčku a hned za uzlem převažte gumičkou, ochráníte tak bílé hedvábí před obarvením. Barva, která vyvzlínala do okolí uzlu, výsledku neublíží. Vezměte druhý sáček, vše do něj vložte a pevně zavažte. Fixujte 20 minut v páře a pak nechte trochu vychladnout.
Pak šátek vybalte ze sáčků a vložte do horké černé barvy, kterou jste rozmíchali v hrnci. Barvu použijte podle návodu na sáčku. Obarvený šátek pak nejprve vložte do vlažné vody a vymyjte z něj povrchovou barvu. Teprve potom odmotejte provázek. Šátek dobře vymáchejte, nechte odkapat a ještě mokrý vyžehlete. Černá barva vytvoří drobnou kresbu ve vzoru mandaly a obarví okraje šátku.