Barevně sladěná a různé materiály kombinující mozaiková souprava. Nádherný dárek.

Barevně sladěná a různé materiály kombinující mozaiková souprava. Nádherný dárek. | foto: www.cart.cz

Vyzkoušejte si výrobu originálních dárků s působivou a hravou mozaikou

  • 2
Naučte se lepit a spárovat mozaiku. S minimálními náklady vám pod rukama začnou vznikat originální kousky. Pokud letos přemýšlíte o vánočních dárcích v podobném duchu, mohla by pro vás být právě mozaika tou správnou variantou.

Polotovarů, které můžete mozaikou ozdobit, najdete na internetových stránkách s výtvarnými potřebami celou řadu. Ať už jsou to krabičky s prohlubní ve víčku, s mozaikovou výplní počítající rámy zrcadel či fotografií, kulaté i hranaté kovové stolečky či lampička na čajovou svíčku se skleněným stínítkem, které na mozaiku přímo čeká. Stejně tak ale můžete mozaikou zcela proměnit třeba starou židličku či stolek, stačí je přebrousit, natřít akrylovou barvou a mozaikou vyskládat třeba sedák, opěradlo či desku.

Pomůcky a triky pro mozaiku:

Krabička na šperky polepená mozaikou, působivě kombinovanou se skleněnými čočkami.Vše potřebné na mozaiku - lepidlo, spárovací hmotu, případně speciální štípací kleště i vlastní mozaikové čtverečky - nakupujte až podle toho, jak velkou plochu se rozhodnete mozaikou polepovat. V každých výtvarných potřebách či internetovém shopu byste tyto potřeby měli najít. V různých baleních, od různých firem, vyberte si tedy podle svých představ a plánů. Lavička lepidla na mozaiku vás přijde zhruba na stovku, spárovací hmota orientačně na 70 korun, plastovou stěrku koupíte doslova za pár korun nebo ji máte doma. Kilogram mozaikových kamínků velikosti 1 x 1 cm pořídíte zhruba za 300 korun, ať už si vyberete jednu barvu nebo směs naladěnou do určitých tónů. Lze koupit i menší pytlíčky, 300 kousků přitom orientačně přijde zhruba na 80 korun.

Mozaikou lze vyskládat plochý svícen. Podložku požadovaného tvaru přitom můžete vyříznout třeba z překližky.V každém případě platí, že bez lepidla a spárovací hmoty se neobejdete - pokud nebudete čtverečky klást při lepení těsně k sobě. Pokud ale chcete ušetřit za mozaikové kameny, není problém na mozaiku použít zbytky obkladaček či střepy z rozbitých talířků nebo flakónků od parfémů apod. Na menší dílky se keramika i sklo nejlépe rozbíjí kladívkem, stačí je položit na rovnou pevnou plochu zabalené do hadříku a uhodit správnou silou na správné místo. Pokud máte smysl pro detail a myslíte to s mozaikou vážně, investujte do kleští s pevným vodorovným úchytem na uštípnutí dílků potřebného tvaru a velikosti. Dají se pořídit i za stovku.

Postup pro honosný servírovací tác

Tác s mozaikou, ošetřený vrstvou ochranného laku. Povrchově neošetřený dřevěný tác koupíte ve výtvarných potřebách, případně si ho nechte vyrobit u truhláře. V kombinaci se dřevem nejlépe vynikne mozaika v zemitých přírodních tónech, ale výběr je samozřejmě na vás.

Na mozaiku potřebujete kromě kamínků také lepidlo, spárovací hmotu, stěrku a houbičku, případně i kleště na úpravu velkosti a tvaru kamínků.Motiv, který bude z kamínků skládat, si předkreslete tužkou.

Nejprve si připravte vše potřebné, včetně předlohy, podle které budete mozaiku skládat. Předlohu přeneste na dno tácu, náhodné rozmístění barevných dílků ale také nebývá špatné. Stačí ji obtáhnout obyčejnou tužkou.

Motiv, který bude z kamínků skládat, si předkreslete tužkou.Kousek po kousku si obrázek můžete vždy nejprve vyskládat a pak jednotlivé kamínky nalepit. Při štípání kamínků pro jistotu používejte ochranné brýle.

Vždy část motivu si vyskládejte kamínky mozaiky a pak je jednotlivě nalepujte, na každou kostičku stačí kapka lepidla. Atypické dílky si uštípněte kleštěmi. Po zaschnutí lepidla si podle návodu v rukavicích rozdělejte spárovací hmotu, rovnoměrnou vrstvu naneste na obrázek z mozaiky a nechte ji lehce zaschnout. Přebytečnou hmotu pak z mozaiky odstraňte navlhčenou houbičkou. Během schnutí hmoty mozaiku čas od času vlhkým hadříkem či houbičkou ještě přetřete, aby si hmota ještě nasákla vlhkost. Pak nechte několik hodin důkladně zaschnout.

Zrcadlo s decentním přírodním rámem

Mozaiku si nejprve vyzkoušejte na ploše, pak se případně pouštějte do olepování prostorových předmětů. Rámeček zrcadla je pro začátečníky ideální.Drobná mozaika (10 x 10 mm) napodobující kámen je ideální pro doplňky v přírodních tónech. Krásně doplní například interiér, ve kterém převládá přírodní dřevo. Barevnost mozaikových kostiček si můžete namíchat sami, nebo vsaďte na již namíchanou, barevně sladěnou směs - v hnědých tónech, šedivých, zelených apod.

Drobná mozaika (10 x 10 mm) napodobující kámen je ideální na doplňky, které chcete ztvárnit v přírodních tónech.  Zrcadlo s drobnou "kamennou" mozaikou a bílými spárami vypadá velmi efektně.

Na rám si předkreslete ornament, který chcete z mozaiky vytvořit, nebo si jen namíchejte ty správné odstíny a jednotlivé kamínky vedle sebe rozmístěte náhodně. Přírodním zemitým tónům sluší bílé spáry, smetanové tóny ale také nejsou k zahození. Postup lepení a spárování je stejný jako u tácu.

Do mozaiky se klidně pusťte i s dětmi

Podobně zvládnou krabičku vyzdobit i děti. S dětmi můžete mozaiku použít na ozdobení nejrůznějších krabiček, rámečků i obrázků. Aby byla práce co nejjednodušší, klidně vynechte spárování, kostičky se dají klást i těsně vedle sebe a nebo naopak rozmístit jen náhodně, sem tam.

Krabičku s víčkem připraveným pro vložení mozaiky nejprve natřete vybraným odstínem, akrylovou barvou.Aby se krabička dala otírat, můžete barvu ošetřit i ochranným lakem, případně na ní vytvořit efektní popraskání pomocí tzv. krakelovacího laku apod.Plochu prohlubně ve víku krabičky můžete vyskládat a polepit kompletně, beze spár. Kostičky lze pro zajímavý efekt lepit i obráceně, vroubky nahoru.

Krabičku s víčkem připraveným pro vložení mozaiky nejprve natřete vybraným odstínem, akrylovou barvou. Aby se hotová krabička dala otírat vlhkým hadříkem, můžete barvu ošetřit i ochranným lakem, případně na ní vytvořit efektní popraskání pomocí tzv. "krakelovacího" laku apod. Plochu prohlubně ve víku krabičky můžete vyskládat podle chuti, ať už kompletně nebo částečně. Kostičky lze pro zajímavý efekt lepit i obráceně, vroubky nahoru. (Vroubky jsou ve skutečnosti určené k tomu, aby se na každém dílku zvětšila plocha pokrytá lepidlem a dílek tak co nejlépe držel. Při minimální zátěži ale dílky drží i nalepené hladkou stranou dospod.)

Krabička pro ledovou královnu

Po zaschnutí lepidla mezery vyspárujte. Pokud toužíte po spárách barevných, nechte si při nákupu konkrétní spárovací hmoty poradit, jak a čím ji obarvit. Krabičku můžete podle šablony dozdobit zimními motivy a přelakovat.Zimní náladu vykouzlíte se skleněnou mozaikou, třpytkami a dalšími efekty. Výtvarných technik dnes máme nepočítaně, záleží jen na vás, pro jakou kombinaci se rozhodnete. Případně si nechte poradit přímo ve výtvarných potřebách, mívají tam i hotové výrobky na ukázku, abyste viděli, jak efekt vypadá v reálu.

Zimní náladu vykouzlíte se skleněnou mozaikou, třpytkami a dalšími efekty. Krabičku natřete načerno a můžete začít skládat a lepit jednotlivé dílky mozaiky. Dopředu si rozpočítejte, jakou mezeru máte nechávat mezi jednotlivými dílky - tak široké budou spáry.

Krabičku natřete načerno a můžete začít skládat a lepit jednotlivé dílky mozaiky. Dopředu si rozpočítejte, jakou mezeru máte nechávat mezi jednotlivými dílky - tak široké budou spáry. Po zaschnutí lepidla mezery vyspárujte podobně jako u výše popsaného tácu. Pokud toužíte po barevných spárách, nechte si při nákupu konkrétní spárovací hmoty poradit, jak a čím ji obarvit.

Varování:

Mozaika se dá krásně kombinovat s dalšími technikami, ovšem někdy méně znamená více. Pokud tvoříte dárek pro někoho konkrétního, berte ohled na jeho vkus, oblíbené barvy a styl.

Krabička na čaj nebo šperkovnice

Jednotlivé kostičky mozaiky můžete lepit těsně vedle sebe, vyhnete se spárování.Vděčným objekt pro polepení mozaikou jsou krabičky na čaj nebo šperkovnice. Dají se také koupit jako polotovar. Mozaika se spárami je samozřejmě pracnější, ale ve výsledku po zásluze vypadá lépe. Jednodušší varianta beze spár je rychlejší, ale zase spotřebujete více materiálu a výsledek nebude tak efektní.

Vděčným objektem pro polepení mozaikou jsou krabičky na čaj nebo šperkovnice. Dají se koupit jako polotovar.Krabičky na čaj nebo šperkovnice se dají koupit jako polotovar, zdobit je můžete třeba i ubrouskovou technikou.

Při jednodušší variantě beze spár při práci postupujte v podstatě stejně jako u modré krabičky. Pokud dáte přednost pracnějšímu postupu, ale efektnějšímu výsledku, postupujte jako u tácu.