Automatický systém pro zalévání během dovolené může zavlažit až 36 kytek.

Automatický systém pro zalévání během dovolené může zavlažit až 36 kytek. | foto: Gardena

Pokojovky se doma zalijí samy. Vyzkoušeli jsme automatické zavlažování

  • 10
Automatická závlaha na zahradě je poměrně nákladná. Pro automatické zalévání pokojových květin během dovolené či služební cesty ale existuje laciné "zalévátko". Vyzkoušeli jsme, zda má cenu investovat zhruba 2 500 korun do tohoto přístroje.

Na trhu jsou dva podobně zaměřené systémy. Od italské firmy Claber, který u nás prodává například dovozce Hecht, a od výrobce Gardena, který koupíte i v každém hobby marketu. Oba se příliš neliší cenou, zaplatíte za ně zhruba dva a půl tisíce korun. Druhý jmenovaný jsme podrobili malému redakčnímu testu. A ptali jsme se: Splní očekávání, která do něj "hračička", který je ochoten tuto částku zaplatit, vkládá?

Jak funguje

Sada je v podstatě jednoduchým čerpadlem, které má v sobě zabudované hodiny. Jednou za den se zapne a minutu čerpá vodu z nádoby s vodou. Voda proudí do rozdělovačů kapek, které mají tři různé barvy podle toho, jakou mají kapacitu zavlažování. Na každý můžete nasadit až 12 kapacích hadic. Podle průtoku si tak můžete definovat květiny podle jejich žíznivosti a každé dávkovat optimální množství vody.

Schéma zapojení soupravy

Postupovali jsme podle návodu. Nejprve jsme si ověřili, kolik vody potřebuje ta která kytka, na jakou dávku je zvyklá. Podle toho jsme dávkovali množství vody z rozdělovače.

Nádoba s čerpadlem má objem devět litrů.

Ke každému rozdělovači můžete připojit až 12 hadiček.

Světlešedý rozdělovač dá 15 ml (necelý malý panák) vody denně, středně šedý 30 ml a tmavě šedý 60 ml. Navíc můžete na každý z držáků zavlažovacích hadiček zapíchnutých do květináče napojit až tři kusy. Podle potřebného množství vody tak lze nakombinovat téměř libovolné množství pro jednotlivé květiny.

Kolik vody

Maximum, které dá čerpadlo při obsazení všech výstupů, je 1,3 litru vody denně. Pokud obsadíte všechna kapadla, vynásobte 1,3 počtem dní, kdy nebudete doma a dostanete objem nádoby, kterou budete potřebovat.

Nádoba, ve které se systém prodává, má devět litrů. Doporučuje se proto předem si vypočítat, kolik zálivky budete denně potřebovat. A toto číslo vynásobit počtem dní, kdy budete mimo domov. Není problém zvolit jinou, větší nádobu, anebo třeba snést květináče do koupelny a napustit si jako zásobník třeba vanu.

Nepodceňujte tento výpočet, čerpadlo by se mohlo při chodu naprázdno zničit. V tom případě byste jen těžko uplatňovali záruku.

Důležité tipy

Na transformátoru nenajdete žádné ovládací prvky k nastavení času zalévání, řídí se časem, kdy zapnete transformátor do zásuvky. Čas se změní po každém opětovném zapnutí transformátoru. Po případném výpadku proudu se čas změní podle času opětovného zapnutí.

Na každý držák hadice můžete připojit až tři hadičky.

Nezapomeňte zaslepit všechny nepoužité otvory v rozdělovačích. Způsobili byste si potopu v bytě. Květináče by měly být výš, než je hladina vody v nádobě, jinak pokračuje kapání i po vypnutí čerpadla.

Klady a zápory

+ relativně nízká cena + snadné sestavení - chybí orientační dávkování pro nejběžnější pokojovky

Pokud máte květiny, které by potřebovaly méně než 15 ml vody denně, můžete jich sestavit víc na podmisku a nechat vodu kapat tam. Květináče by měly být keramické, aby mohly absorbovat vodu. Naopak při potřebě větší zálivky nakombinujte do jednoho držáku víc hadiček třeba i s různými průtoky.

Pokud ještě hodinu po ukončení zálivky protéká voda do podmisky, zavlažujte květinu z rozdělovače s menší kapacitou. Proto se vyplatí "vyladit" si systém ještě před dovolenou. Obecně se tvrdí, že rostlina lépe snese méně vláhy, než kdybyste ji přelili.

Má to cenu koupit?

Jak pro koho. Pokud jedu jednou ročně na dovolenou, je to asi zbytečně drahý špás. Určitě by ale bylo výborné, kdyby o tento výrobek obohatily sortiment třeba půjčovny nářadí ve specializovaných provozovnách nebo hobby marketech.

Pro člověka, který cestuje třeba pracovně častěji a na delší dobu, to je zajímavý tip. Zvláště pro ty, kdo jsou na svých kytkách "závislí"  – takhle by si mohli usnadnit život.