Krásných 13 kilo a 96 centimetrů ze svazového rybníka

Krásných 13 kilo a 96 centimetrů ze svazového rybníka | foto: Martin Šulík

Hledáte kvalitní montáž na kapry? Tahle se osvědčila i na velké ryby

  • 2
Pokud často při zdolávání kapra rybu ztratíte, je pravděpodobně na vině nekvalitní montáž. Vyzkoušejte tuto jednoduchou, která letos přinesla autorovi přes 70 kaprů.

Za svou kaprařskou kariéru, jsem toho, co se montáží týče, vyzkoušel opravdu hodně. Různé kombinace složitých i jednoduchých montáží jsem přitom jako většina rybářů odkoukal z různých článků a videí.

Postupným několikaletým zkoušením v oblasti kaprových montáží jsem dospěl k závěru, že v jednoduchosti není jen krása, ale především úspěch. Čím méně uzlů, lépe řečeno jakýchkoliv spojů, tím lépe. Na jedné straně totiž hrozí ve spojích únava materiálu a tedy ztráta ryby, navíc minimem spojů eliminujeme zamotání montáže při náhozu. Ta je doslova postrachem kaprařů, zvláště pro ty, kteří používají nástrahy, jež nechávají ležet na dně třeba celý den nebo dokonce dva.

Na výrobu montáží používám svlékací šňůrku, která sama o sobě eliminuje zamotání při náhozu. V tomto směru padla moje volba na šňůrku LK Baits Q-STRIP 25lb Olive/Camo Brown, která je velmi odolná proti oděru a navíc je kaprem z pohledu barvy obtížně detekovatelná. Před vázáním montáže si vždycky nejprve stáhnu potah šňůrky v dostatečné vzdálenosti, teprve pak nasazuji nástrahu a vážu háček.

Rovnátka háčků velikosti 6–2 jsem si oblíbil od téže značky už proto, že jsou tvrdší než obyčejné za pár korun, které časem ztrácejí funkčnost. Dále na mojí montáži nesmějí chybět gumové převleky proti zamotání, ty jsou velmi důležité samy o sobě. Co už není tak důležité, je jejich značka.

Prověřené háčky jsou základ

Kvalitní montáž samozřejmě nebude nikdy kvalitní, pokud na ni nepoužijete kvalitní háčky. Ještě donedávna jsem chytal s háčky Fox Arma Point SSC a byl s nimi v zásadě spokojený – tedy až na jejich cenu, která mi přijde vysoká.

A tak jsem začal vázat levnější háky a efekt se rychle dostavil. Začal jsem ztrácet ryby. Mohl jsem si tedy vybrat, jestli se vrátím k prověřenému Foxu, nebo zkusím sáhnout po jiné značce.

A protože se mi osvědčily komponenty od LK Baits, nedalo mi, abych nevyzkoušel i jejich háčky. Hledal jsem v jejich nabídce podobný tvar mým oblíbeným Foxům a našel jsem. Od té doby, co jsem vyzkoušel Super Kurv od LK, jiné háčky už nehledám. Jsou oproti Fox SSC vizuálně tenčí, ostřejší a každopádně levnější. Používám výhradně dvě velikosti – 4 a 6.

Těžší olova se mi vždy vyplatila

Délku uvázání háčků od nástrahy volím podle velikosti nástrahy a velikosti háčku. Větší háček dám klidně blíže nástraze (asi 1,5 cm), menší dávám dále (přibližně 3 centimetry). Na větší opatrné kapry nasazuji menší hák a do ještě větší vzdálenosti (až 5 cm).

Na závěr nasazuji na montáž olověný broček, aby moje šňůrka pěkně kopírovala dno a současně bránila kaprům háček snadno vyplivnout. Délka mých montáží je obvykle kolem 25 cm, na stojácích ji málokdy měním.

Na závěsku nasazuji olovo o váze 80–90 gramů. Věřím, že o takto těžké olovo ve spojení s těžší olověnou šňůrou se kapr snadno sám bodne.

Mimochodem, když už jsme narazili na značku Fox, musím říct, že jsem už dlouho velmi spokojený s jejich olověnou šňůrou, bez které prakticky nenahazuji. Ani jednou jsem s ní neměl problém, že by se mi snad rozpadala či jinak poškozovala.

Tyto jednoduché montáže v průběhu roku nijak zásadně neměním. Dokud spolehlivě fungují, není třeba je upravovat.

Původní článek byl zveřejněn na rybářském serveru Časnaryby.cz a byl redakčně upraven.


Témata: FOX, krása