Papoušek ara

Papoušek ara | foto: Profimedia.cz

AUDIO: Poslechněte si, jak papoušek zpívá árii od Mozarta

  • 4
Hlas papouška zpívajícího oblíbenou operní árii princezny Zpěvanky je autentický. I když možná pochybujete, zda jde opravdu o hlasový projev ptáka. Ale skutečně zpívá papoušek.

Papoušci se samozřejmě projevují svým přirozeným hlasem, ale napodobí i zvuk sbíječky, mobilního telefonu nebo ťukání kladiva do hřebíku. "U některých papouščích projevů člověk žasne nad tím, co všechno dokáží napodobit," říká k nahrávce Marek Janáč, dramaturg populárně vědeckého magazínu Meteor Českého rozhlasu. "Také kočky nebo psi ovšem dokáží překvapit, když je majitel naučí říkat kupříkladu „Miluji tě“. Většinou ale používají vlastní řeč, kterou s člověkem i mezi sebou komunikují," dodává Janáč.

V unikátním projektu pomáhají amatéři seriózním vědcům

Podobné nahrávky do rozhlasu míří už od začátku ledna v rámci projektu Jak vám štěká papoušek?, který je jedinečnou vědeckou záležitostí a zábavnou soutěží současně. Pro vědce je totiž obtížné získávat unikátních nahrávky hlasových projevů zvířat žijících v domácnostech. Už z toho důvodu, že před cizím člověkem se zvíře často neprojevuje tak, jako když je jenom s "vlastními".

Proto Marka Janáče napadlo obrátit se na majitele zvířecích mazlíčků, aby do rozhlasu zasílali jak jejich přirozené, tak naučené hlasové projevy. Pro seriózní výzkum k tomu ovšem musí vyplnit podrobný dotazník, který bude při následném zkoumání pro vědce důležitým vodítkem. Nebo mohou přispět do zábavné kategorie, která tak přísná pravidla nemá. Pro obě kategorie je ovšem společný termín ukončení kampaně, a to 6. březen 2011.

"Je to unikátní pokus, a to celosvětově, jak pomoci vědě za přispění amatérů," přibližuje ojedinělý projekt jeho autor. Vědcům partnerské Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze by celá akce měla pomoci ve zkoumání hlasové komunikace domácích zvířat.

Pomozte při neobvyklé soutěži a výzkumu v jednom a zašlete vědcům své nahrávky. Zajímají je i naprosto běžné hlasové projevy vašich papoušků, psů i koček, případně dalších zvířat v různých situacích. Nejde o to dokazovat za každou cenu, že papouška můžete naučit mluvit a vědomě si o něco říkat. Své pocity a požadavky umí hlasovým projevem vyjádřit i kočka či pes. A každý z nich si přitom může se svým člověkem vytvořit vlastní jazyk, kterému rozumí jen oni dva.

Pokud by někoho napadlo vydávat za hlasový projev zvířete jiné nahrané zvuky, neuspěje. Vědci totiž falešnou nahrávku bez problémů poznají. "To byla jedna z prvních věcí, která mě napadla jako možné úskalí projektu," podotýká Janáč. "Vědci mě ale ubezpečili, že to není problém, se kterým by si neporadili," ujišťuje.

Seriózní nahrávky prozkoumají a vyhodnotí odborníci na hlasovou komunikaci zvířat z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Vy můžete za podporu tohoto výjimečného výzkumu vyhrát kvalitní videokameru Canon nebo 80 knih a CD z vydavatelství Českého rozhlasu – Radioservis a nakladatelství Knižní klub. Nebo nahrávejte čistě zábavné zvuky svých domácích mazlíčků. Pobavíte se a opět můžete něco vyhrát.