Vzpoura proti čínskému česneku se šíří internetem, už je i na našem blogu - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzpoura proti čínskému česneku se šíří internetem, už je i na našem blogu

  6:25
Obyčejný česnek se stále častěji stává předmětem zájmu domácích kuchtíků, zároveň ale i aktivních uživatelů internetu. S rozvojem farmářských trhů znovu objevují chuť tradičního českého česneku, dnes ovšem téměř nesehnatelného. Sázet sami nemají šanci. Sadba je beznadějně pryč.

Česnek

V samoobsluhách český česnek nahradila čínská náhražka "bez chuti a zápachu". A lidé se ptají, kde sehnat český česnek. Občas se najde světlá výjimka pro ty, kdo mají možnost navštívit některý z nově otevřených farmářských trhů, v běžných obchodech ale mají smůlu.

Není se co divit: podle dostupných údajů tvoří česká produkce sotva čtvrtinu z toho, co se u nás prodává. Přitom u české odrůdy stačí dva stroužky ochutit to, na co byste použili celou paličku čínského. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana se česnek pěstuje v Česku jen na 67 hektarech. "V předrevoluční době se v republice produkovalo kolem 300 hektarů."

Česnekové téma se probojovalo dokonce i na blog iDNES.cz, kde blogger Richard Kába rozpoutal diskusi, ze které je znát, že téma pálí hodně lidí. Přináší návod, jak si poradit s letní úrodou česneku tak, aby vydržel po celou sezonu. V diskuzi se ale řeší i to, jak si zajistit úrodu na léto.

Dokonce i na Facebooku vzniklo diskuzní fórum týkající se shánění česneku, kde si lidé vzájemně sdělují, kde ve kterém městě a ve které prodejně zeleniny mohou česnek koupit, další vzrušené diskuze kolem česneku najdete i na webu Zahrada nebo mezi kulinářskými fanoušky bloggera Cuketky.

Pěstovat, ale z čeho?

Zdá se, že jedinou šancí, jak se rozumně českého česneku dopídit, je vypěstovat si ho. Teď právě by byl ideální čas. Sází se těsně před obdobím prvních mrazů. Není vhodné to uspěchat, kdo ztratí nervy a zasadí brzy, vystavuje se nebezpečí, že česnek vzejde ještě před zimou, a oslabí se (viz článek o pěstování česneku).

Kam sázet

Česnek je běžná zahradní zelenina, která roste s větším či menším úspěchem na každém stanovišti. Pro jeho zdravotní stav je dobré umístění na vzdušném místě. Obecně nemá česnek rád vysokou hladinu spodní vody.

"Letošní podzim je dost chladný, takže je už možné česnek sázet. Pokud je podzim teplý, je vhodné počkat s výsadbou do listopadu nebo ještě lépe až do prosince," tvrdí ze své zkušenosti Jan Kozák, šlechtitel českých česnekových odrůd.

Ale ani zoufalci, kteří by v touze po tradičním českém produktu sáhli po pěstitelské metodě, zřejmě jen tak nemají šanci. Vzhledem k čínské cenové válce, která skoro český česnek vytlačila z trhu, přestali zemědělci česnek pěstovat. Tím pádem chybí sadba.

"Už se pravděpodobně nesežene. Možná v některém maloobchodě ještě budou nějaké zbytky. My jsme ji třeba vyprodali už před měsícem, objednávky těch prozíravých chodí už na jaře," upozornil Kozák.

Pozor na háďátko

Podle Kozáka je pro amatérské zahrádkáře největším nebezpečím háďátko. "S takovým výskytem háďátka zhoubného jako letos jsem se ještě nesetkal. A to je důsledek sázení česneku neznámého původu koupeného někde na trhu, neupraveného jako sadba. Jakmile si pěstitel na zahradu dostane háďátko, může se rozloučit s pěstováním nejen česneku, ale i cibule či jahod," tvrdí.

Bludná spirála dosáhla svého dna, bude trvat nějakou dobu, než si lidé uvědomí, že je výhodnější koupit český česnek o polovinu dráž, ale spotřebovat ho ve srovnání s čínským čtvrtinu, což je nakonec cenově výhodnější.

Teprve pak se bude udržovat rovnováha mezi zásobami českého česneku v obchodech a nabídkou sadby pro ty, kdo dávají přednost samopěstitelství.

Jak sázet

- sázejte, když je teplota půdy stabilně nižší než 9 °C

- paličáky vytvářejí stonek s květenstvím a pacibulkami (palice). Konzumní část není palice, ale cibule dělená na stroužky. Pěstování nepaličáků je méně pracné (nemusí se odstraňovat květenství a při čištění se snadněji odřezává měkká nať) a spolehlivější (snáze se přizpůsobí prostředí), ale i výnosnější (nedává zbytečně sílu do květenství)

- sadbu před sázením namočte do Sulky na 6-12 hodin, nechejte okapat a uschnout

- sázejte do řádků vzdálených 20 - 40 cm, vzdálenost rostlin je 5 - 20 cm, hloubka asi 6 cm

- během kultivace je třeba rozrušovat půdní škraloup

- pokud není pozemek dostatečně vyhnojen k předplodině, hnojí se před výsadbou Cereritem. Na jaře se přihnojuje pouze dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým 15,5 % N) ve čtyřech dělených dávkách podle pokynů na balení: na počátku vegetace, ve druhé polovině dubna, v polovině května, po odhlávkování. Je-li sucho, zavlaží se česnek hned po výsadbě. Zvýšené nároky na vodu jsou od poloviny května do poloviny června

- paličáky se sklízejí v době, když jim zbývá pět dužnatých listů - mohou být i žluté. Nepaličáky se sklízejí, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi

Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

Nenáročný, ale za péči se odvděčí. Tipy na jarní péči o angrešt

Angrešt patří mezi nenáročné keře, stejně jako maliny, rybíz nebo ostružiny. Bohatou úrodu ale můžete podpořit pravidelnou péčí. Jak a kdy stříhat angrešt a co mu ještě dopřát pro správný růst a...

10. dubna 2025

Nejen o svátcích dává policistka na Instagramu prostor kreativitě a inspiruje

„Mech, sněženky, křepelčí vajíčka a peříčka dodají věnci něžnost,“ popsala Jarmila Gonocová jednu ze svých instagramových fotografií pro časopis Žena a život. Na svém účtu @sweet.lily1177 přináší...

10. dubna 2025

Už jste letos zaplatili poplatek za psa? Kolik to je a na co si dát pozor

Pořídit si psa znamená nejen radost a věrného parťáka, ale také odpovědnost a pravidelné výdaje. Kromě krmiva, veterinární péče či doplňků musíte počítat i s místním poplatkem za psa. Jeho výše se...

10. dubna 2025

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025

Vyrobte si stále živý jarní věnec na dveře. S rozkvetlými květináčky

Živé květy a hravé pastelové barvy k jaru patří, stejně jako dekorace, které lze vztáhnout i k Velikonocům. Můžete si vyrobit netradiční věnec na dveře s terakotovými květináčky, který nikdo jen tak...

8. dubna 2025

VIDEO: Rozjela se vám plovoucí podlaha? Jednoduchý návod na rychlou opravu

Stává se to často v kuchyni. Když už pobíháte kolem linky, vyvíjí nohy značný tlak na podlahu, a tak se často stane, že se některé lamely mírně posunou. Nejenže to nevypadá pěkně, ale navíc každá...

8. dubna 2025

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025