Malé tlakové čistice také udělají práci, ale hodí se jen na malé plochy.

Malé tlakové čistice také udělají práci, ale hodí se jen na malé plochy. | foto: Profimedia.cz

Wapku vybírejte nejen podle tlaku, ale i podle průtoku vody

  • 30
Vysokotlaký čistič dokáže vyčistit zablácené kolo, umýt dlažbu nebo špinavý zahradní nábytek. Rozdíly v cenách a výkonech jsou ale obří, záleží nejvíce na tom, na co a jak často ho budete používat.

"Mezi priority při výběru typu bych osobně považoval taky množství příslušenství, které ke stroji můžete pořídit. Mnohdy se stane, že si koupíte malý, levný čistič a až později zjistíte, že nemáte možnost si ho rozšířit tak, aby zvládl víc než jen základní funkce," radí s výběrem Petr Šantrůček z oddělení strojů hobbymarketu Bauhaus.

Někomu se ale může vyplatit koupit v hobbymarketu myčku, která se prodává rovnou s bohatým příslušenstvím, jež pokryje veškeré potřeby kolem domu. Například v Bauhausu koupíte Herkules s tlakem 140 barů, mosazným čerpadlem a kompletní sadou včetně rotačního čisticího kartáče za (v této výkonové kategorii) výborných pět tisíc, další doplňky už ale neseženete.

To je ale jen jeden z parametrů, které je třeba sledovat. Mezi další patří i výkon – tlak, který wapka dokáže vyvinout, ale i průtokové množství vody. "Lepší" čističe mohou mýt i teplou vodou a používat saponáty. Znakem odolnosti je například velká hmotnost, která avizuje přítomnost robustního indukčního motoru, anebo kovové čerpadlo.

Mezi nejznámější značky na trhu vyrábějící myčky i pro hobbisty patří Kärcher, Wap Nilfisk-Alto, Makita, Bosch, ale i další výrobci zahradní techniky či elektrického nářadí jako Ryobi nebo Stihl.

Cílem je tedy najít výrobek nabízející kompromis mezi cenou, mycím výkonem, dostačující robustností odpovídající způsobu využití. Projděme si parametry podle jednotlivých kritérií.

Podle množství vody k dispozici

Je zbytečné honit se u tlakové myčky za výkonem, pokud nemáte dostatečně dimenzovaný přívod vody. Nemá pak cenu kupovat dražší stroj s průtokem vody 500 litrů za hodinu tam, kde z vodovodního řadu toto množství nedostanete. To si ostatně snadno vyzkoušíte: minutu točte vodu do kbelíku a změřte konečné množství.

Lze to obejít i tak, že mezi vodovodní kohoutek a myčku vložíte sud, který si "předplníte" vodou. To už ale komplikuje manipulaci s myčkou. A musíte vybrat model, který si vodu nasávat umí.

Průtok versus výkon

I ta nejmenší myčka bude stříkat tak, že si s ní klidně můžete poškodit lak na autě nebo lamely chladiče. Stává se také, že "oloupete" starší chrom na špicích motorky nebo kola, našly se i případy, kdy uživatel silou proudu dokonale smyl starý oprýskaný lak z dřevěného plotu. To jen jako doklad o síle proudu vody.

Proto je vhodné pořídit čistič s regulací výkonu. Ne vše lze "bez ztráty kytičky" otryskat nejvyšším tlakem. Při čištění staré betonové dlažby byste ji mohli poškodit, totéž se týká i laku na autě. Je vhodné začít na minimu a pak teprve opatrně přidávat.

Malé myčky mívají průtok vody kolem 300 litrů za hodinu, tlak kolem 100 barů a příkon motoru do 1 500 wattů. To v praxi znamená, že malé množství vody je usměrněno do hodně úzké trysky, aby se zajistila síla proudu.

Kdo chce ale čistič použít k plošnému mytí, například zámkové dlažby nebo fasády, měl by použít model s vyšším průtokem. Úzkým paprskem ze slabé myčky by se totiž čistilo tak dlouho, že by se myčka přetížila. A i kdyby měl její majitel možnost dokoupit pro ni příslušenství v podobě rotačního kartáče, bude zase průtok pro mytí v ploše nedostatečný.

Jistým hlediskem je pak poměr číselného průtoku dělený tlakem v barech. Čím vyšší koeficient vznikne, tím lepší mycí výkon.

Podle robustnosti

Nejlevnější myčky v kategorii kolem dvou tisíc korun bývají vybaveny lehkými vysokoobrátkovými komutátorovými motory. To je předurčuje jen k občasnému použití, mívají menší životnost než s robustními indukčními motory, které najdete ve výkonnějších myčkách.

Tabulka výkonů pro jednotlivé modely

Velké rozdíly jsou i v materiálu čerpadla. Tady se liší přístup výrobců. Například světová značka Kärcher nabízí ze své hobby řady K2 až K7 plastová čerpadla u modelů K2–K4, ceny se tu pohybují zhruba od 2 000 do 5 000 korun podle množství dodávaného příslušenství. K5 a K6 mají hliníkové čerpadlo, nejvyšší v hobby třídě K7 mosazné. Nejvyšší řadu ale pořídíte za částky vysoko přesahující deset tisíc, mírně se už překrývá s profesionální řadou.

Na druhou stranu nová malá myčka od Skil za 1 600 korun, u které nemůžete počítat s ničím jiným než občasným ostříknutím kola, terasy nebo zahradního nábytku, má čerpadlo mosazné.

U firmy Nilfix pomáhá zase označení kategorií na Compact (základní čištění), Excelent (vše kolem domu, fasáda, dlažba) a Pro (pro více aut, zemědělská technika, malé hospodářství).

Ptejte se také, jak se chladí motor myčky. Pokud vodou, mělo by to být známkou větší odolnosti stroje.

Podle příslušenství

Ideální je vložit mezi přívod vody dodatečný vodní filtr.

Rozmyslete si, co budete mýt. V základní sadě většiny modelů bývá základní a rotační tryska, stříkací pistole, některý z kartáčů. Při volbě značky se tedy se předem ujistěte, jak má propracovaný systém příslušenství – zda je možné dokoupit prodlužovací hadice a další druhy doplňků a zda se nakonec nevyplatí koupit totožný výrobek přímo v rozšířené sadě.

A je co dokupovat. "Většina myček má zabudovaný filtr na hrubé nečistoty chránící čerpadlo, ale pokud bydlíte někde na konci vodovodního řadu, mohou se z něho uvolňovat nečistoty. V podobných případech je vhodné dokoupit jemný filtr. Stejně tak je potřebný, pokud využíváte vodu ze studny nebo potoka," upozorňuje Šantrůček.

Stejně tak se člověk může například dodatečně rozhodnout, že by využil rotační kartáč na dlažbu, speciální kartáč na disky kol nebo na auto.

Mytí se saponátem

Funkce dávkování šetří drahý saponát.

Využijete ho například při pravidelném mytí auta nebo mastné podlahy v garáži. V tom případě je výhodné pořídit myčku, která "umí" alespoň vlažnou vodu do 40 °C. To většinou umějí myčky v kategorii kolem pěti tisíc korun, mytí do 60 stupňu spadají ještě do vyšší kategorie.

Je vhodné, když má stroj regulaci dávkování saponátu, ušetříte pak na mycím prostředku, všímejte si také, jak se manipuluje s nádobkou. Nejjednodušší modely mají jen vyvedenou hadičku, kterou zasunete do nádobky se saponátem, lepší mají nádoby integrované do těla.