Ondra Kopička má zasazeno. Teď může pozvat zahrádkáře.

Ondra Kopička má zasazeno. Teď může pozvat zahrádkáře. | foto: Marek Burza

Winepunker nabízí zdarma půdu k zahrádkaření. Pár minut cesty ze Smíchova

  • 44
Původně je vystudovaný dirigent, více ho však láká hospodaření. Koupil si kousek pozemku a zasadil jabloně. Rád by využil i půdu mezi stromečky, proto ji nabízí zahrádkářům jako sociálně zemědělský experiment.

Kousek od Dobřichovic vedle cyklostezky najdete malý pozemek s tenkými stonky čerstvě zasazených stromků. Jenže co s půdou, která v meziřadí zatím zůstává nevyužitá. Než kmínky vyrostou a seberou si živiny samy pro sebe, je škoda jen sedět a čekat. Proto ji Ondra Kopička nabízí zájemcům.

„Základní přidělená výměra je pět metrů meziřadí na osobu. Meziřadí má asi sedm metrů, takže asi 35 m²,“ popisuje. „Přivítám lidi, kteří si nechtějí pořizovat chatu nebo zahrádku, ale stejně by si rádi zkusili něco vypěstovat. Vlakem to máte z hlavního města čtvrt hodiny, můžete vzít děti a zajet si sem a chvíli se rýpat v hlíně,“ popisuje.

Nářadí můžete nechat v maringotce přistavené na okraji pozemku, takže odpadá jeho převážení z města a zpět. Zhruba sto metrů od políčka teče Vltava, tudíž zalévání také není problém. Jen s mechanizací nepočítejte, do oblasti se nesmí vjet autem, takže než dojdete k sadu, zabere to pět minut procházkou po cyklostezce.

„Podívejte se na tu krajinu. Tady se intenzivně hospodaří na velkých lánech, je to samá monokultura. V podstatě úplně chybí malá políčka, která by vyrůstala v souladu. Stejně jako ty moje stromy. Až povyrostou, může se změnit osázení políček pod nimi. Třeba rostlinami, které vítají stín, ale nebráním se ani třeba dýním, nebo tu mohou vyrůst ostružiny,“ popisuje svoji ideu (podrobné informace najdete na jeho internetových stránkách). Pokud by měl někdo zájem takto aktivně strávit volný čas, stačí mu napsat e-mail.

Kopička se sadovnictvím neživí. Říká o sobě, že je mikrosajdrař, nanovinař a pikovčelař. „Živím se většinou tím, že sedím u počítače a překládám. Takže si hledám takové koníčky, které jsou opakem toho normálního všedního dne. A moji kamarádi jsou podobní lidi, hledají zájmy, které nesouvisí s kanceláří,“ říká.

Farmářka hájí staré odrůdy

Rozhovor s farmářkou, která se specializuje na pěstování starých odrůd jablek (čtěte zde).

Spolu s nimi Ondra Kopička například pořádá přehlídků českých ciderů, ke kterým se dostal daleko dřív, než tento fenomén začal dobývat Česko. Prostě mu mošt omylem zkvasil a zkoumal, co s tím. A přitom zjistil, že podobně se vyrábí cider. Letos se bude přehlídka konat už po šesté.

A cideru podřizuje i výsadbu stromů v minisadu. „Mám tu samé staré odrůdy, které se sice vzhledově nemohou rovnat těm supermarketovým, ale jsou chuťově výborné. Třeba matčino, sudetské, renety nebo jadernička. V těchto starých odrůdách vidím velkou budoucnost českého cideru,“ tvrdí.

Stejně tak zkouší pěstovat i vinnou révu a vyrábí víno pro kamarády a včelaří. „Nové včeltvo určitě dám na jaře i sem do sadu, protože včely a úroda jdou ruku v ruce,“ slibuje.