Nové výhonky wolemie mají na jaře a v létě barvu zeleného jablka.

Nové výhonky wolemie mají na jaře a v létě barvu zeleného jablka. | foto: Profimedia.cz

Wolemie vznešená, která pamatuje dinosaury. Lákadlo výstavy v Lysé

  • 1
Čtyři dny potrvá výstava Květy 2009 v Lysé nad Labem, od čtvrtka 9. do neděle 12. července. Návštěvníky má přitáhnout mimo jiné oblíbené květinové aranžmá, především z lilií a růží, na ploše více než 2 tisíc čtverečních metrů. Atraktivní je ale i možnost seznámit se tu s wolemií vznešenou, jehličnanem, který Zemi obývá minimálně dvě stě milionů let.

Wolemie (Wollemia nobilis) přežila dinosaury, pamatuje i vrásnění planety do její dnešní podoby. V novodobé historii byl tento jehličnatý strom známý jen z druhohorních fosilií. Až do neuvěřitelné události před patnácti lety, kdy téměř stovku živých druhohorních stromů objevil v hlubokém a těžko přístupném kaňonu strážce australského národního parku Wollemi.

Z australských Modrých hor do Hradce Králové

Díky své 200 milionů let staré minulosti má wolemie nesmírné kouzlo.Pro červencovou výstavu květin wolemii zapůjčili z Botanické zahrady léčivých rostlin v Hradci Králové. "Wolemie je naprosto úchvatná rostlina a pravděpodobně bude také patřit mezi léčivky. Předpokládá se, že léčivá je její pryskyřice, i když konkrétní výsledky jsou ještě předmětem výzkumu," řekl Hobby.cz Jiří Pirner z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy, ke které hradecká botanická zahrada patří.

Živou wolemii hradecká zahrada získala loni v srpnu. Stejně jako jiní zájemci zaregistrovali svůj zájem přihlášením se do Klubu pro zachování wolemie vznešené. "Chtělo to ale hodně trpělivosti. Na svůj e-mail či telefonát ani náhodou nečekejte okamžitou odezvu," upozorňuje z vlastní zkušenosti Jiří Pirner.

Nakonec se podařilo získat jeden ze semenáčků, které byly záměrně uvolněny do prodeje po celém světě, aby se podpořila záchrana wolemie a dalších vzácných rostlin. Pozorní návštěvníci si tento exemplář mohou v Hradci prohlédnout v prosklené vitríně ve vstupní hale zahrady.

Wolemie vznešená, jehličnan, který Zemi obývá už dvěstě až třista milionů let. "Musím říct, že se jí u nás daří, zvláště za poslední měsíce má úžasné přírůstky. A je nesmírně zajímavé její růst pozorovat. Například v místě, kde posléze vyraší nový výhonek, nejprve pustí kapku pryskyřice," popisuje první cenné zkušenosti s pěstováním této vzácné rostliny Pirner.

S celosvětovým prodejem wolemií vypěstovaných buď ze semen získaných ze stromů v parku Wollemi, nebo následným množením v laboratoři či vegetativně se začalo v roce 2006. Důvodem k tomuto kroku byl prostý fakt, že komercionalizace wolemie zvýší počet živých rostlin, a tedy i její šanci na přežití.

Přispěje i k ochraně objevené lokality, která se samozřejmě stala přísně chráněným územím. Minulost už totiž bohužel nejednou ukázala, že jen tak lze vyloučit drancování původních vzrostlých stromů a vznik černého trhu se vzácnou rostlinou.

Co ještě nabídnou Květy 2009:

Nejen wolemií bude žít květinová Lysá. Návštěvníci se samozřejmě mohou těšit také na tradiční a oblíbené zahradnické trhy. Zajímavá bude i expozice léčivých bylinek, bonsají, trvalek a skalniček. Chybět nebude ani oblíbená soutěž o nejkrásnější truhlík a minikrajinku.