Geneticky modifikovaní potkani s vloženým genem pro zelený fluorescenční protein mají zeleně vybarvené zorničky i při dopadu obyčejného světla. Za jejich chov hrozí pokuta až ve výši 5 milionů. | foto: Ing. Martin Těhník, Česká inspekce životního prostředí

Za chov zeleně svítících potkanů hrozí až pětimilionová pokuta

  • 186
Pokud je vaším domácím mazlíčkem potkan, zkontrolujte si barvu jeho očí. Pokud je zelená i při dopadu normálního světla, může vás přítulná a nenáročná "myška" přijít pěkně draho.

Zelenooké potkany je totiž možné chovat jen se svolením ministerstva životního prostředí, protože jsou to potomci geneticky modifikovaných jedinců a vztahují se na ně přísná regulační opatření. "Každý, kdo s těmito živočichy nakládá bez povolení a pomáhá k jejich šíření, se vystavuje pokutě až do výše pěti milionů korun," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí  Ivana Awwadová, co konkrétně hrozí nelegálním chovatelům.

Inspekce sleduje internet, burzy i výstavy zvířat

Co je GFP

Je to zelený fluorescenční protein (zkratka pochází z angl. "Green fluorescent protein"), který byl izolován z medúzy (Aequorea victoria). Pokud je vystaven modrému světlu, zeleně fluoreskuje. V buněčné biologii se používá pro studium určitého genového produktu, ke kterému se naváže a později se snadno lokalizuje pomocí fluorescence. Za jeho objev a výzkum obdrželi v roce 2008 Nobelovu cenu za chemii vědci Osamu Šimomura, Martin Chalfie a Roger Y.Tsien.       (Zdroj: Wikipedia)  

Tlapka potkana s geneticky modifikovaným organismem (s vloženým genem pro zelený fluorescenční protein)

"Na internetu se na potkany se zelenýma očima objevily inzeráty. Pravděpodobně jsou to zvířata pocházející z asijských států, kde nemá nakládání s geneticky upravenými organismy tak přísná pravidla," vysvětlila pro iDNES.cz Awwadová důvod varování inspekce, které se tento týden objevilo v médiích.  

V současné době je celá záležitost v šetření. "Pravdou je, že jakmile jsme zveřejnili informace o tvrdých finančních postizích, které u nás neoprávněným chovatelům geneticky upravených zvířat reálně hrozí, inzeráty začaly mizet. Nicméně budeme provádět kontroly i na burzách, na výstavách zvířat a podobných akcích," popsala další postup inspekce Awwadová. 

Jak takzvaného GM (geneticky modifikovaného) potkana poznáte? Samci i samice těchto zvířat mají výrazně zeleně zbarvené zorničky, a to i při dopadu normálního světla. "Při nasvícení modrým světlem, tedy pod UV lampou vyzařující světlo určité vlnové délky, pak jsou na těle těchto zvířat viditelná místa, která fluoreskují světle žlutozeleně až zeleně. Mohou to být například koncové části těla jako tlapky, ocas, čenich nebo ušní boltce. Patrné ale mohou být i skvrny na srsti," popsala Awwadová.

U nás má povolení na chov potkanů se zelenýma očima, v jejichž genetické informaci je prokazatelně vložený gen pro zelený fluorescenční protein vydávající zelené zbarvení, v podstatě jen Fyziologický ústav Akademie věd.

Jak se svítícího potkana legálně zbavit?

Vyskytne-li se takové zvíře mimo vědecká pracoviště, pravděpodobně pochází z nelegálního chovu, což je potřeba nahlásit inspekci životního prostředí.
"Ideálně na bezplatné zelené lince 800 011 011, pro podezřelé zvíře si kamkoliv přijedeme," radí Awwadová jak postupovat, když se s geneticky upraveným hlodavcem setkáte.

Cílem přísných legislativních úprav je v tuto chvíli především prevence. "Bezprostřední nebezpečí od těchto potkanů nehrozí. Ale protože dosud nejsou známy všechny potenciální dlouhodobé účinky geneticky modifikovaných organismů, vychází zákon z principu předběžné opatrnosti," dodala Awwadová.