Výcvik a zkoušky poslušnosti by se měly pražským pejskařům vyplatit, dostali by

Výcvik a zkoušky poslušnosti by se měly pražským pejskařům vyplatit, dostali by od magistrátu 50% slevu na poplatky | foto: shutterstock.com

Za poslušného psa by se mohlo platit polovic, výcvik je ale dražší než sleva

  • 69
Běžte se svým psem na cvičák a dostanete slevu na poplatcích. To vzkazuje pejskařům pražský magistrát. V jiných městech se ale tento model příliš neosvědčil, výcvik je totiž dražší než poskytovaná sleva. Navíc je velmi časově náročný.

Náměstkovi primátora Rudolfu Blažkovi (ODS) se zalíbil nápad motivovat majitele k výchově psů tím, že by jim hlavní město na oplátku nabídlo slevu na poplatcích, jako to dělají některá další města. Sníží se tím podle něj riziko útoků nezvládnutých zvířat na lidi.

Je 50% sleva dostatečnou motivací?

"Mluvil jsem o tom předběžně s představiteli Českého kynologického svazu," říká Blažek. Zdůrazňuje ale, že vše je teprve ve fázi nápadu.

Výcvik poslušnosti se vyplatí  nejen pejskařům, ale i jejich okolí

Motivování lidí k výchově psů by uvítali i kynologové. "Určitě by to prospělo lepší ovladatelnosti psů," míní Vladimíra Tichá, mluvčí Českomoravské kynologické unie.

Slevy na poplatcích mají například lidé na Kladně. Tamní magistrát snižuje poplatek na polovic už od roku 2001, pokud majitel prokáže, že pes složil předepsanou zkoušku.

Výcvik poslušnosti se pejskařům vždycky vyplatí  Jenže právě výběr zkoušek, za které by i metropole dávala slevu, a hlavně cena takových testů mohou být úskalím záměru. "Nerada bych utratila za ježdění na cvičák a za zkoušky víc, než by potom byla ta sleva," říká Věra V. z Michle, majitelka kokršpaněla.

Proč je na Kladně zájem mizivý?

Na Kladně už se v praxi ukázalo úskalí tohoto návrhu. Za psa v bytě se tam platí až 800 korun na rok, sleva 400 korun za vycvičeného psa není pro majitele zajímavá. Využívají ji jen jednotlivci ze zhruba 6 a půl tisíce kladenských pejskařů.

"Získat potvrzení o zkoušce je časově náročné. Lidé raději zaplatí poplatek v plné výši, než aby věnovali čas výchově psa," říká Dana Štecová, vedoucí oddělení daní a poplatků kladenského magistrátu.

Jak to dopadne v Praze?

V Praze je základní roční poplatek 1 500 korun, po slevě by tedy činil 750 korun. Výcvik přitom stojí víc.

Někteří kynologové doporučují, aby se namísto klasických zkoušek vyžadovalo po pejskařích spíš jen nějaké testování. Stačilo by prokázat, zda majitel zvíře ovládá.

Poslušný pes přináší svému majiteli více radosti i klidu. Na rozdíl od nevychovaného psa, který je nebezpečný sám sobě i svému okolí "Pes by měl přijít na zavolání a neobtěžovat. To, jestli si umí sednout a lehnout, není až tak podstatné," říká o zkouškách Eva Vošmiková z Klubu chovatelů výmarských ohařů. Zkoušky podle ní neukážou, jestli má pes problém třeba s dětmi, protože ty u zkoušek nebývají. Složí je tedy i psi, kteří jsou z dětského křiku nervózní a je velké riziko, že na dítě zaútočí.