S modelínou se zabaví nejen děti.

S modelínou se zabaví nejen děti. | foto: shutterstock.com

Zábavná modelína nadchne celou rodinu, vyrobíte ji i doma za pár korun

  • 5
K tvoření si vyberte hmotu Fimo nebo vosk, stresu vás zbaví inteligentní plastelína, která umí neuvěřitelné věci a propadli jí i dospělí. Modelína se dá dokonce vyrobit i doma a přijde vás to jen na pár korun.

Plastelína v. modelína

Oba názvy v podstatě pojmenovávají stejnou věc. Plastelínu si můžeme představit jako netvrdnoucí hmotu, modelína je spíše obecné označení pro každou hmotu, z níž se tvoří. Plastelína je tedy druhem modelíny.

S modelínou si v dětství hrál každý. Tato zdánlivě obyčejná hračka ale nyní dostává nový šmrc, který ocení i dospělí. Výhodou je jak její různobarevnost, tak i snadné míchání a především možnost opětovného použití. Obchody s výtvarnými potřebami nabízejí mnoho variant pro tvoření z modelovacích hmot. Vyzkoušejte ty nejzajímavější.

Domácí modelína

Nechcete-li investovat desítky, nebo dokonce stovky korun za modelínu, zkuste si vytvořit vlastní hmotu. Stačí vám k tomu suroviny, které máte doma. Smíchejte dva šálky hladké mouky, šálek soli a lžíci oleje. Pak postupně přilévejte vodu, dokud se směs neslepí. Pevné těsto rozdělte na několik hromádek a každou obarvěte jiným potravinářským barvivem. Při tvoření bude sice modelína barvit, ale snadno ji z rukou smyjete. Hmotu uchovávejte zabalenou ve fólii v lednici, kde vydrží až tři týdny.

I dospělí si rádi hrají

Pokud dáte přednost kupovaným výrobkům, bude pro vás ideální polymerová hmota Fimo. Nabízí široké využití - vyrábějí se z ní šperky, korálky a jiné ozdoby. Můžete s ní dekorovat hrnky nebo ozdobit příbory - čtěte Jak z obyčejných příborů vyrobit atraktivní dárek. Na vzduchu hmota netvrdne, k tomu je potřeba ji péct půl hodiny v troubě. Raději ji ale uchovávejte v dóze. Hotový výrobek lze obrousit smirkovým papírem. Tvoření s hmotou Fimo se nejlépe naučíte na seminářích, které se pořádají v každém větším městě.

Mezi dospělými se rozšířila takzvaná inteligentní plastelína, která slouží jako antistresová pomůcka. Nelepí, nezapáchá, je velmi pružná, ale dá se i trhat na kousky. Dokonce skáče a odráží se. Během manipulace s plastelínou se v ní vytvářejí vzduchové bubliny, které praskají. Kromě klasických barevných variant si můžete vybrat i plastelínu s kovovým efektem, svítící ve tmě, měnící dotykem barvu nebo přitahující magnet.

Další netradiční hmotou je modelovací vosk. Hodí se na výrobu svíček, ale i na klasické modelování. Pokud vám vadí typický zápach modelíny, zkuste tuto hmotu ze včelího vosku. Pokud se obejdete bez zářivých barev, zkuste ještě ekologičtější modelínu, barvenou přírodními extrakty. Před tvořením hmotu zahřejte třením nebo fénem, aby byla při modelování dostatečně tvárná. Vosk ztvrdne, ale po opětovném zahřátí ho můžete opět tvarovat podle své fantazie.

Pro malé modeláře

Jestliže chcete pro své ratolesti něco neokoukaného a zvláštního, poohlédněte se po zajímavějších druzích. Seženete například vonící nebo třpytivou modelínu, ale i hmotu plovoucí ve vodě.

Raritou mezi tvarovacími hmotami je pěnová modelína PlayFoam. Tu tvoří spousty drobných kuliček, které ale drží u sebe. Nelepí se k podložce, ani nevysychá, proto se dá opakovaně používat. Některé pěnové modelíny dokonce svítí ve tmě. Tento výrobek koupíte v hračkářstvích, ale za mnohem vyšší cenu, než je u modelín běžné. Díky své konzistenci se dají vyrobené figurky opět rozložit, hmotu pak lze opětovně použít. K vyzkoušení seženete i minibalení za 20 Kč.

Co se vám bude k modelování hodit

Při tvoření chraňte svůj pracovní stůl. Podložení novinami by se vám mohlo vymstít, modelína lepí a tiskařská čerň se na ni obtiskne. Použijte proto umělohmotnou podložku. Na přilepenou modelínu se vám bude hodit škrabka na odstraňování nečistot. Když se vám dostane modelína na koberec, seškrábejte ji pomocí nehtů a skvrnu od hmoty odstraňte mýdlovou vodou.

Malí tvořitelé se jistě neobejdou bez válečku, modelovacích špachtlí a plastových tvořítek. Ta můžete nahradit klasickými vánočními formičkami. Zapáleným modelářům udělá radost strojek na výrobu modelíny. Naplníte ho hmotou a přes lisy a nástavce pak vytlačujete určitý vzorek nebo motiv. Holčičky jistě zaujme hlava panenky, které "rostou" vlasy z modelíny.

Tip na další využití modelíny

Kromě tvarování figurek se modelína hodí i na tvoření obrazů. Stačí sehnat ve výtvarných potřebách pevnou konturku a vyplnit jí modelovací hmotou. Skvěle budou vypadat především obrázky vytvořené z pěnové plastelíny.