Sebepevnější zámek vám nepomůže, pokud použijete "papírovou" patlici.

Sebepevnější zámek vám nepomůže, pokud použijete "papírovou" patlici. | foto: Tokoz

Podle starého četnického pravidla uvažujte při zabezpečení jako zloděj

  • 26
Letos se začne s odzimováním chat a chalup zhruba o měsíc dříve než v minulých letech. To vítají i zloději. Čím dříve lidé začnou jezdit na chalupu, tím víc věcí si tam nanesou a tím větší kořist tam lze očekávat. Hlavně v případech, kdy občasné dozvuky zimy znemožní návštěvu.

V současné době nelze vyloučit, že zima se během jara navrátí a objekty zůstanou bez dozoru, ovšem už "naplněné" sezonními potřebami. Podobné to bylo například v loňském roce, kdy po teplých víkendech přišlo pár ledových. Lidé se na zabydlené chalupy, kde měli již plnou letní výbavu, několik týdnů nevrátili a zloději měli pré.

Jedno vloupání = asi 20 tisíc

Přibližnou představu o tom, jakou hodnotu má majetek na našich chatách a chalupách, mohou poskytnout policejní statistiky. Z nich vyplývá, že průměrné vloupání do rekreačního objektu způsobilo v roce 2013 škodu za 18 580 korun.

Do této ceny je zahrnuta jak částka za odcizený majetek, tak škoda, kterou zloděj způsobil. Cenu zkresluje charakter vyloupených objektů – od zahradních "budníků", kde není co vzít, až po honosně vybavené chaty, upravené pro celoroční bydlení.

"Z našich interních šetření víme, že cena vybavení a majetku může být proměnlivá. V případě větších objektů se pohybuje i v řádech stovek tisíc korun – tedy na srovnatelné úrovni jako v případě rodinného domu," popisuje Lucie Filová ze společnosti Tokoz.

Četníci se vžili do myšlení zlodějů

Schválně se sami zamyslete, jak drahý majetek leží na vaší chatě nebo chalupě. Možná budete sami překvapeni, že to v součtu vyjde na pár desítek tisíc korun. Stačí, že máte v garáži nebo kůlně například starší horská kola pro celou rodinu a disky se sezonními pneumatikami.

"Je až úsměvné, že jedinou ochranu tohoto majetku často tvoří nejlevnější visací zámek," uvádí Jan Krupíř, autor webu Zamcenydum.cz. Sám sice uvádí, že absolutní ochrana před zlodějem neexistuje, to však nemá znamenat, že chalupáři mají na investice do zabezpečení rezignovat.

"Každá stokoruna, vložená do zabezpečení, se vyplatí, pokud ji investujeme chytře a s rozmyslem," myslí si Krupíř. "A naopak sebelepší zámek nebo dveře majetek neochrání, pokud při jeho zabezpečení nepoužíváme zdravý selský rozum."

Podle Krupíře se stačí držet třeba starého četnického přísloví: "Abyste opravdu uměli vyzrát na zloděje, museli byste sami být zlodějem. Jinými slovy – představte si, jak zloděj jedná a podle toho se snažte zařídit," zakončuje Krupíř.

Pár pravidel, které vám efektivně umožní bránit se nájezdu zlodějů.

1. Pravidlo "Kde nic není, ani smrt nebere"

Jedná se asi o nejlepší poučku ze všech a v případě předčasné chalupářské sezony to platí dvojnásob. Snažte se v začátku sezony vozit na chalupu pouze ty věci, které můžete na konci pobytu zase odvézt.

Všechen majetek, který na chatě nebo chalupě zůstane, by měl být takový, aby zloděje zbytečně neprovokoval. Pokud si budete jisti, že pro zloděje nemá žádnou hodnotu, není pak problém nechat ho třeba v nezabezpečené kůlně. Zloděj kvůli němu alespoň nebude zbytečně vylamovat dveře (viz "Pravidlo ceny dveří").

2. Pravidlo řeckého uzlu

Věděli jste, že Řekové zabezpečovali svůj majetek pomocí složitého uzlování? Ten, kdo se ho chtěl zmocnit, si musel poradit s tak zapeklitým uzlem, že ho uměl rychle rozvázat jen jeho autor. Vzpomeňme ostatně na legendární Gordický uzel.

Myšlenka to není zlá. Dodatečné zabezpečení oceníte zejména v dílně nebo garáži, kde máte velké množství drahého náčiní, které nechcete anebo nemůžete neustále přivážet a odvážet. Jen je třeba místo provazu použít řetěz nebo lanko. A místo uzlu správný zámek.

Dobrým řešením jsou zejména takzvané safety boxy nebo xboxy. Jejich zámek se kotví masivními neodvrtatelnými šrouby do země, na zámek pak napojíte odolný řetěz nebo lanko, které můžete provléknout takřka čímkoli – držadly vašeho nářadí a náčiní, ráfky kol či sezonních pneumatik.

3. Pravidlo pěti minut

Neplatí to sice vždy, ale ve většině případů zloději hrají o čas. Čím déle se na místě činu zdrží, tím větší je riziko, že si jich někdo všimne. Pravidlo pěti minut říká, že majetek, ke kterému se zloděj za pět minut nedostane, je zpravidla v bezpečí. Jinými slovy – pokud mohu ukrást něco, k čemu se nemusím složitě probojovávat, beru to jako první. Pokaždé, když se vracíte z chalupy, zamyslete se nad tím, jestli je toto pravidlo dodrženo. Je skutečně lépe zabezpečený dražší majetek než třeba "běžná výbava"?

Samozřejmě platí, že banda profesionálů se dostane přes jakoukoli zábranu, pokud tuší bohatý lup, amatéry, kterých se za poslední rok vyrojilo dostatek, však odradíte třeba jen tím, že na dveře přidáte petličku odpovídající bezpečnostní třídy.

4. Pravidlo klíčové dírky

Výbava jako například nádobí nebo nejrůznější pracovní náčiní na chalupě zůstává celoročně. Nesmíte však zapomenout, že i ta se může stát lákadlem – například pro lovce starožitností. Oprostěte se od toho, že vám stará miska po babičce připadá bezcenná. Zařiďte, aby ty nejzajímavější a potenciálně nebezpečné kousky nebyly vidět na první pohled – tedy při pomyslném pohledu "klíčovou dírkou". Zloději si často tipují objekty prvotní obchůzkou. Pokud uvidí oknem sbírku obrazů ve starožitných rámech, může to být důvod, proč si vybrat právě váš objekt.

Před odjezdem tedy starožitné věci schovávejte alespoň do neprůhledných skříněk. Obrazy můžete ukrýt pod postel. Nářadí strčte do nejposlednějšího koutu na půdě. A co nechcete přemísťovat, přes to je možné přehodit starou utěrku – třeba přes televizi nebo hifi věž.

5. Pravidlo ceny dveří

Zamknout dveře uvnitř chalupy, anebo je nechat otevřené? Tuto otázku pravděpodobně řešil každý z nás – a řešit ji budete i v diskuzi po přečtení tohoto článku. Zamkneme-li dveře, zpomalíme cestu zloděje k našemu majetku a zvýšíme šanci, že si ho někdo všimne. Na druhou stranu se vystavujeme riziku, že spolu se škodou z ukradeného majetku budeme mít i škodu na samotných dveřích.

Rozlouskněte to jednoduše – pokud je majetek, který mají dveře ochránit, cennější než samotné dveře, vyplatí se vystavit riziku, že zloděj dveře zničí. V opačném případě je logičtější nechat dveře uvnitř objektu zcela otevřené.

A jaká pravidla dodržujete na svých chalupách vy? Podělte se s ostatními v diskusi.