Přípravek na vylomení zámku. Proti tomu pomůže bezpečnostní štítek.

Přípravek na vylomení zámku. Proti tomu pomůže bezpečnostní štítek. | foto: TOKOZ

Pět rychlých úprav, které ubrání domácnost před vánočními zloději

  • 49
Zlodějská aktivita bývá přes svátky nadprůměrná. Důvody jsou zjevné: lidé často putují po příbuzných a jejich domy a byty zůstávají prázdné. Leckdy zloděj nepohrdne ani vánočními dárky, které zejména ve větších městech mívají cenu v řádech desítek tisíc.

Právě dárky lákají typické vánoční zloděje, „osamělé vlky“, kteří nutně potřebují peníze. Většinou nejde o profesionály s drahým zlodějským náčiním. Spíše sází na hrubou sílu a vybírají si snadné oběti. Také proto se ještě na poslední chvíli vyplatí provést pár drobných úprav, které právě tuto skupinu zlodějů odradí.

1. Poproste sousedy

„Pokud máte dobré sousedské vztahy, využijte jich. Sousedovi se můžete svěřit, že nebudete doma a poprosit ho, aby vám hlásil cokoli podezřelého. Pokud bydlíte v rodinném domku nebo dobře přístupném bytě, domluvte se, že bude dávat pozor také na to, jestli nejsou například porušené vstupní dveře nebo okno. Na první pohled to totiž nemusí být poznat,“ radí Jitka Vozábová, specialistka ze žďárské společnosti TOKOZ.

Charakteristika zlodějů

Kategorie zlodějů podle Jana Krupíře, autora edukačního webu Zamcenydum.cz

Amatér

Volí snadno dostupné domy a byty, průnik do nich zajišťuje jen za pomoci jednoduchých nástrojů a hrubé síly. Krade především snadno zpeněžitelné věci (elektroniku, šperky, hudební nástroje, sportovní vybavení), hotovost a alkohol. Nevyhýbá se ani domácnostem, které na první pohled neslibují hodnotný lup.

Profesionál

Nejnebezpečnější druh zloděje pro běžného majitele domu nebo bytu. Často jde o zkušené recidivisty, kteří mají pro strach uděláno a mají nástroje, kterými se dokážou dostat i přes základní zabezpečení. Nejlepší obranou je maximálně zpomalit jejich postup, a sice za pomoci zabezpečení, které nelze překonat bez hluku. Kradou v podstatě vše, nejvíce je zajímají hotovost, šperky a elektronika. Při prohlídce bytu postupují systematicky a ukrýt před nimi majetek bývá obtížné.

Organizovaná banda

Proti ní se dá zabezpečit jen velmi obtížně. Loupí za pomoci elektrických nástrojů, umí zaslepit bezpečnostní systémy. Objekty pečlivě vytipovává a primární zabezpečení pro ni nebývá problém. Účinnou metodou je umět využívat sekundární zabezpečení a cenný majetek dobře skrývat. Bandy se zaměřují především na šperky, starožitnosti a umění, nepohrdnou však ani elektronikou. Většinou loupí v domácnostech „horních 10 tisíc“ a také luxusnějších bytech.

2. Simulujte přítomnost a buďte lstiví

Pokud nejde vánoční zloděj najisto, můžete ho zmást celou řadou osvědčených triků. Pořiďte si časovač do zásuvky a zapojte do ní rozsvícenou lampu u okna, které je vidět z ulice. Podobným způsobem můžete zejména v nočních hodinách spouštět rádio, které bude slyšet přes vstupní dveře. Osvědčeným nástrojem je také simulace psa, která v náhodných intervalech spouští sekvenci kňourání, škrábání a vytí.

3. Vyměňte dveřní vložku, skryjte cennosti

Dobrou metodou je také přelepit dočasně jméno na zvonku. Mnoho zlodějů v bytových domech zvoní u vstupních dveří, a pokud se nikdo neozývá, dohledají si dveře se stejným jménem a jdou v podstatě najisto.

Častěji než dveřmi zloději bohužel chodí okny, ale na instalaci mříží nebo bezpečnostních fólií už je pozdě. Na druhou stranu, pokud máte zámkovou vložku bezpečnostní třídy dvě nebo dokonce neznámé, vyplatí se zainvestovat a pořídit nějakou lepší. Vyměnit ji dokážete sami během deseti minut a amatérského zloděje tím nejspíš odradíte.

Buďte ovšem připraveni, že se může do domu či bytu dostat také jinými cestami. V takovém případě skryjte cennosti na neobvyklá místa. Dobrou skrýší je třeba vstup do odtoku pod vanou. Tady zapojte fantazii, sami znáte svůj dům nebo byt nejlépe. Elektroniku alespoň zakryjte, aby nebyla ihned vidět.

Zabezpečte také sklep. Je-li uzamčen visacím zámkem, pořiďte takový, který zloděj nedokáže přepilovat, přecvaknout ani rozbít kladivem.

4. Opatrně se sociálními sítěmi

Pokud se chcete pochlubit svými dárky na Facebooku, buďte opatrní. Stejně tak s informacemi, kam a na jak dlouho odjíždíte. Jestliže je chcete mermomocí sdílet, učiňte tak pouze v kruhu svých přátel, to FB umožňuje. K informacím se nedostane nikdo nepovolaný, tedy alespoň není tato cesta tak přímočará.

A pokud chcete být úplně v klidu, můžete také dočasně změnit jméno jak na zvonku, tak na vstupních dveřích. V případě, že si zloděj někde najde vaši adresu, překazíte mu jeho řádění. Bude si totiž myslet, že už dávno bydlíte jinde.

5. Využijte možnosti techniky

Kamerový systém je možné pořídit už za pár stovek. Existují i chytré aplikace, které umožňují využít i vysloužilý smartphone jako kameru. Umístěte kameru na vhodné místo v domácnosti a nechte si poslat snímek, kdykoli se něco šustne. A mějte připravený plán, co dělat, když se bude doma pohybovat kdokoli nepovolaný. Ideálně volejte rovnou policii, ne kamarádům, abyste někoho zbytečně neohrozili na zdraví či životě.