V Moskvě vystavují tělo desetileté mamutí samičky. Staré tisíce let

  • 6
Dobře zachovalé tělo mamutího mláděte staré 39 tisíc let - které vědci podle místa nálezu pojmenovali Juka - je vystaveno ve skleněné vitríně v centru ruské metropole. Juka již byla takto vystavena v Japonsku a na Tchaj-wanu, Moskva je další zastávkou jejího světového turné.

Pozůstatky zhruba ročního mamutího mláděte objevili na arktickém pobřeží Ruska - konkrétně v chladné oblasti Jakutska - místní lovci v roce 2010. Vědci jsou z vzácného nálezu nadšeni, protože tělo mláděte je výjimečně dobře zachováno.

„Na jednom místě bylo nalezeno pět zachovalých těl mamutích mláďat. Což je velmi neobvyklé a zajímavé, protože mamut je obrovské zvíře: tři metry vysoké a vážící pět tun. Obvykle se tedy jejich těla nezachovají kompletní, protože je rozsápou dravci a podobně. Ale u tohoto konkrétního mláděte, které je ještě poměrně malé, zůstaly zachovány i tak křehké části těla jako je chobot nebo ocas,“ řekl pro agenturu Reuters Jurij Burlakov, člen Ruské akademie věd. 

Mladá samička, jejíž tři metry dlouhé tělo je poznamenáno řadou jizev, byla evidentně před smrtí napadena predátory. V tu dobu jí bylo asi devět až deset let. Lovci ji nalezli ve věčně zmrzlé půdě, vědci ji teď uchovávají ve speciálním skleněném boxu při teplotách pod bodem mrazu.

„Juka má pro vědu veliký význam, protože je to jediné a navíc dobře zachovalé mamutí mládě ve své věkové kategorii, které se kdy podařilo nalézt. Dosud se podařilo objevit pouze dospělé jedince, nebo velmi malá mláďata do jednoho roku věku. Kromě toho je naprosto skvělé, že se zachoval i její mozek,“ popsal unikátní objev Stanislav Kolesov, vědecký pracovník Ruské akademie věd.

Pro výzkumníky dobře zachovalá těla mamutů znamenají naději, že by mohla obsahovat cenný materiál potřebný pro naklonování tohoto dlouho zaniklého zvířete.