Jakmile krmítko umístíte tak, že se do něj dostane kočka, moc ptáčkům

Jakmile krmítko umístíte tak, že se do něj dostane kočka, moc ptáčkům nepomůžete. U všeho se musí přemýšlet... | foto: Profimedia.cz

Začněte rok pozitivy: ptáčkům naplňte krmítka, kočkám v útulcích misky

  • 53
Přestože je tato zima zatím mírná, je nejvyšší čas začít s přikrmováním ptáčků. Pokud už tak nečiníte. Teploty pod bodem mrazu, sníh nebo šedivec ztěžují ptákům přístup k potravě - tehdy naše přispění potřebují. Podobně můžete pomoci i kočkám v útulcích, dokonce kvůli tomu nemusíte opouštět domov ani počítač. Stačí párkrát kliknout.

I opozdilci mají nejvyšší čas vytáhnout krmítka a vybavit je potravou vhodnou pro zpěvné ptactvo, třeba v podobě slunečnicových semen, konopí, prosa, máku, lněného semínka. Z vlastní kuchyně ptáčkům můžete dopřát ovesné vločky, drcená jádra vlašských či lískových ořechů, strouhanou neslanou housku, strouhanou mrkev, jablko, tvaroh nebo kus loje, který zavěsíte poblíž krmítka.

Koupit se dají i míchané směsi pro krmení ptáků, na krmítko ale nikdy nepatří plesnivé potraviny, slané, kořeněné a uzené potraviny, ani přepálený tuk.

Rady a návodné video, jak postavit klasické dřevěné krmítko, najdete ZDE. Jeho podoby ale mohu být různé, vyrobit se dá i z květináče, jak je vidět v naší fotogalerii. Případně stačí v nouzi nejvyšší vyříznout otvor na boku čisté plastové lahve, na dno nasypat vrstvičku semínek a za hrdlo lahev zavěsit na větev. Svůj bohulibý účel takové krmítko splní také.

"Na krmítku pak můžete zpoza okna pozorovat hodující sýkoru koňadru či modřinku, kosa černého, pěnkavu obecnou, zvonka zeleného, vrabce domácího nebo strakapouda velkého. Zavítat mohou i vzácnější hosté ze severní Evropy - brkoslav severní nebo pěnkava jikavec. Jejich pozorování na krmítku vám určitě přinese  větší radost, než sledování aktuálních politických tahanic a afér v televizi," říká Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické.

Největší přínos má zimní přikrmování v době, kdy se teploty drží dlouhodobě pod bodem mrazu nebo se vytvoří souvislá sněhová krusta. Tehdy může zachránit mnoho ptačích životů, což dokládá i vyšší množství ptáčků, kteří krmítka v tomto období vyhledávají. "Jakmile se teploty vyhoupnou zpět nad bod mrazu, zmenšují se i fronty u krmítka," konstatuje Vermouzek.

Půjdete-li na procházce přikrmovat vodní ptáky, labutě, kachny, lysky nebo racky, vezměte jim měkké, ale ne zcela čerstvé pečivo, případně nesolené vařené  těstoviny. "Pečivo nesmí být tvrdé, aby si ptáci neporanili jícen, a mělo by být rozdrobené na menší kousky," radí ornitolog, jak ptákům neublížit.

Za kočkami ani nemusíte ven, stačí párkrát kliknout

Podobně závislé na příspěvcích lidí jsou jak zdravé, tak různě handicapované kočky v útulcích, z nichž celá řada jen těžko hledá nového majitele. Přesto je správné, že je o ně dobře postaráno. Navíc jsou před nimi v bezpečí například právě zpěvní ptáci i dětská pískoviště (více o kočičích škrkavkách ZDE).

Každý si domů nemůže vzít kočku z útulku, ale té, kterou si vyberete na www.kociciprani.cz můžete do 6. ledna alespoň přispět na krmivo, škrabadlo, potřebnou léčbu či vakcíny.

Těmto kočkám, o které se starají občanská sdružení a dobrovolníci, můžete až do Tří králů přispět jak na krmení, tak na hračky či očkování. Stačí nahlédnout na geniálně zpracované stránky www.kociciprani.cz, které vám pravděpodobně nedovolí bez přispění jen tak odejít. A třeba neodoláte a vyberete si dokonce novoroční kočičí přírůstek do rodiny, viz Kočka se nejlépe vybírá v útulku, pomůžete a ještě ušetříte.

Tuto akci na podporu koček v péči občanských sdružení (nejedná se tedy o útulky financované městy) z celé České republiky spustilo už potřetí občanské sdružení Devět životů ze Zvoleněvsi, patronát nad přáními opuštěných koček převzala Ester Kočičková. 

Členové sdružení a dobrovolníci zajišťují provoz svých sdružení i organizaci kolem této akce zdarma, takže veškerý výtěžek se skutečně dostane ke kočkám, které na vás vykouknou ZDE. Většina z nich čeká na nový domov v takzvaných depozitech, tedy v běžných domácích podmínkách s individuální péčí.